ABD Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Washington ABD Merkez Bankası (Fed), sıfırdan yüzde 5'in üzerine çıkan ve Mart 2022'den i...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Washington

ABD Merkez Bankası (Fed), sıfırdan yüzde 5'in üzerine çıkan ve Mart 2022'den itibaren art arda on kez artırılan faiz oranlarını 15 ay sonra ilk kez değiştirmedi.

Fed’in iki gün süren toplantısında oybirliğiyle alınan faizi sabit tutma kararı, daha fazla adım atmadan önce şimdiye kadarki faiz artırmanın etkisini ölçmesine olanak tanıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, "Bu toplantıda faiz oranını sabit tutmak, Para Politikası Kurulunun ek bilgileri ve bunların para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirmesine olanak tanıyor" dedi. 

Ancak Powell, "Neredeyse tüm Kurul üyeleri yıl sonuna kadar faiz oranlarının daha da artırılmasının uygun olacağını öngördüğünü" de sözlerine ekledi ve iki faiz artırımı daha yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Hazine tahvilleri getirisi

Haber, Wall Street'i hemen aşağı çekti. Dow Jones yüzde 0,68 düşüşle kapanırken, Nasdaq yüzde 0,39 yükseldi ve Fed'in eylemlerini öngörmeye en duyarlı olan iki yıllık Hazine tahvillerinin getirisini yüzde 4,62'den yüzde 4,77'ye yükseltti.

Powell’a göre, Fed gösterge faizini bu yılın sonunda yaklaşık yüzde 5,6'ya yükseltecek. Bu oran, Mart tahminlerinden yarım puan daha yüksek! Fed, 2024 yılı sonunda faiz oranlarının yüzde 4,5'e, 2025 yılında ise yüzde 3,4'e düşmesini bekliyor.

Yeni tahminler, ABD ekonomisinin beklenenden daha dirençli olduğuna işaret ediyor. ABD ekonomisi, mart ayındaki yüzde 0,4'lük cılız tahmine kıyasla bu yıl yüzde 1 ve 2024'te yüzde 1,1 büyüyecek. Powell, işgücü piyasasının da “ çok sıkı olmaya devam ettiğini ve katılımın arttığını” söyledi. Fed Başkanı ayrıca, işsizlik oranını yıl sonunda beklenen yüzde 4,5'ten yüzde 4,1'e çekti.

Hâlâ yüksek

Sorun, enflasyonun hâlâ çok yüksek olması ve uzun vadeli hedef olan yüzde 2'den çok uzakta bulunmasıdır. Ancak enflasyon, Haziran 2022’de yüzde 9,1 ile zirveye çıktıktan sonra nisan ayındaki yüzde 4,9'dan mayısta yüzde 4'e düşerek iki yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Bu da agresif parasal sıkılaştırmanın beklenenden daha yavaş da olsa işe yaramaya başladığının bir işareti olarak görülüyor.

Yeni tahminler, tüketici fiyat endeksinin yıl sonunda yüzde 3,2'ye, 2024'te yüzde 2,5'e ve 2025’te yüzde 2,1'e düşeceğini gösteriyor. 

Çekirdek enflasyon

Ancak değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen “çekirdek” enflasyon yükselmeye devam ediyor. Çekirdek enflasyon, mayıs ayında bir yıl öncesine göre yüzde 5,3 arttı. 

Powell, Fed'in enflasyonu yüzde 2'ye indirmek için elinden gelen her şeyi yapacağını, çünkü artan fiyatların tüm hane halkının satın alma gücünü olumsuz etkilediğini, ancak özellikle gıda, barınma ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlar için artan fiyatlarla başa çıkmak zorunda olduklarını belirtti.

Powell, "Çok fazla şey yapmanın riskleri çok az şey yapmanın riskleriyle dengeleniyor, ancak enflasyon riskleri hala yukarı yönlü" dedi. 

15 Haz 2023 - 01:55 - Ekonomi