Mafyaya Karşı Büyük Operasyon

Avrupa çapında polis, baskınlar ve tutuklamalarla İtalyan en güçlü mafyasına darbe vurdu. Operasyonda milyonlarca avronun yanı sıra binlerce ton narkotik ele geçirildi.

Nurdan Mısırlıoğlu / Ajans Bizim / İtalya / Roma

Avrupa genelinde polis, dünyanın en güçlü, yaygın ve zengin uyuşturucu kaçakçılığı gruplarından biri olan İtalya'nın ''ndrangheta'' organize suç örgütüne yönelik koordineli bir baskında 100'den fazla kişiyi tutukladı.  

Polis, şimdiye kadar yapılmış en büyük operasyon olan "Eureka Operasyonu'' çerçevesinde evlere baskın düzenledi ve milyonlarca avroluk varlığa el koydu. Operasyonda milyonlarca avronun yanı sıra binlerce ton narkotik ele geçirildi.

Tutuklamaların çoğu İtalya'da gerçekleşti ve şüpheliler uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve silah bulundurmakla suçlanıyor.

Avrupa Birliği adli işbirliği dairesi Eurojust tarafından koordine edilen operasyon, n'drangheta, Kolombiyalı uyuşturucu üreticileri ve paramiliter grupları içeren ve her yıl tonlarca kokaini Avrupa ve Avustralya'ya taşıyan bir ağı ortadan kaldırmayı amaçlıyordu. AB'nin emniyet teşkilatı Europol'e göre olay, İtalya, Almanya, Belçika, Portekiz, İspanya, Slovenya, Romanya'nın yanı sıra Brezilya ve Panama'yı kapsayan üç yıllık bir soruşturmanın parçasıydı.  

Soruşturma, bu ağların Kolombiya uyuşturucularını kuzey Avrupa limanlarına nakletmek için Ekvador, Panama ve Brezilya'daki limanları kullanırken aynı zamanda silah ticaretini nasıl kullandıklarını ortaya çıkardı.  

İtalyan yetkililere ve bir Carabinieri basın açıklamasına göre, uyuşturucu gelirleri daha sonra restoranlar, dondurma dükkanları ve araba yıkama yerleri aracılığıyla aklandı ve para Çinli bir havale hizmeti aracılığıyla Kolombiyalı uyuşturucu üreticilerine geri gönderildi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Avrupa çapında bugün alınan koordineli önlemlerle, kolluk kuvvetleri 'ndrangheta'ya ciddi bir darbe vurdu. Bugünkü baskınlar, İtalyan organize suçuyla mücadelede bugüne kadarki en büyük operasyonlardan biri'' dedi.

Kökleri Calabria'da bulunan Ndrangheta, ülkedeki en güçlü mafya grubu olarak Cosa Nostra'yı geride bıraktı ve dünya çapında 40'tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

Ndrangheta üyeleri genellikle şifreli konuşur, takma adlar kullanır ve şifreli mesajlarla iletişim kurar.

Çok çeşitli organize suç faaliyetlerinde yer alırlar: uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama, gasp ve kamu sözleşmelerine hile karıştırma.

İtalyan ve Belçikalı müfettişler, suç grubunun Ekim 2019 ile Ocak 2022 arasında 25 bin kilograma yakın kokain kaçırdığına ve Calabria'dan Belçika, Hollanda ve Güney Amerika'ya 22 milyon avrodan fazla para akıttığına inanıyor.

Son birkaç yılda, 'Ndrangheta'yla savaşmak için polisin büyük bir çabası oldu, bu nedenle bu tutuklamalar, İtalya'daki ve Avrupa'daki mafya karşıtı savcılar için büyük bir zafer olarak görülecek.

04 May 2023 - 04:13 - 3. Sayfa