Nüfusta Çin'i Geçen Hindistan, Ekonomide 6 Kat Geride Kaldı

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA Hindistan, geçen ay Çin'i geride bırakarak dünyanın en kalabalık ülkesi oldu, ancak ekonomik açıdan b...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Hindistan, geçen ay Çin'i geride bırakarak dünyanın en kalabalık ülkesi oldu, ancak ekonomik açıdan bakıldığında bu iki güç hâlâ kıyaslanamaz durumda bulunuyor.

Çin, artık dünyanın en kalabalık ülkesi olmaktan çıktı. BM tahminlerine göre, 1,5 milyarlık nüfusuyla demografik bir dev olan Hindistan, nisan ayında komşusunu geçerek, nüfus bakımından birinci sıraya çıktı.

Ancak nüfus bir şeyse, ekonomik ağırlık bambaşka bir şey! Çin, bu alanda, Hindistan'ın altı katı GSYİH ile çok ciddî bir avantaja sahip!

Güç dengesi yakın gelecekte tersine dönecek gibi görünmüyor. Hindistan 3 trilyon 530 milyar dolarlık GSYİH ile dünyanın ekonomik güçleri arasında beşinci sırada yer alıyor. 

Bu rakam, 19 trilyon 910 milyar dolarla dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin'in çok uzağında. Ancak Hindistan ekonomisinin bir yılda yüzde 8,7 oranında büyümesi de çok dikkat çekici!

Uzmanlar göre, Çin'in bir puanlık büyümesine karşılık Hindistan'ın yılda beş puanlık büyümeye ihtiyacı var.

Japonya ve Almanya

Çin yakın gelecekte ulaşılamaz bir hedef olsa da Hindistan dünya ekonomi hiyerarşisinde tırmanmaya devam ediyor.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) son tahminlerine göre, halihazırda Birleşik Krallık'ı geride bırakmış olan Hindistan, bu hızla giderse, birkaç yıla kadar Almanya (4,2 trilyon) ve Japonya'yı (4,9 trilyon) yakalayabilir.

Ekonomistler, "Hindistan'ın gelişimine bakmanın iki yolu var. Ya kişi başına düşen GSYİH'nin hâlâ düşük olduğuna dikkat çekerek biraz olumsuz bir şekilde bakarız ya da 1947'den bu yana Hindistan'ın gelişiminin kesinlikle dikkate değer olduğunu not edebiliriz” görüşünde.

Aynı kaynaklar, özellikle artan nüfusunun büyük bölümünün beslemesini sağlayan ve hatta ülkeyi gıda ürünleri ihracatçısı haline getirmeye başlayan tarım modelinin gelişimine dikkat çekiyor.

Gözlemcilere göre, Hindistan'ın "uzun vadede düşük maliyetli bir ekonomi" olarak kalması gerekiyor. Halihazırda dünyanın bazı kesimlerinde ücretler Hindistan yüzünden düşüyor, çünkü Hint köylüleri ücretli işçilere dönüştürülüyor. Öyle ki Çinli bir işçiden çok daha ucuza çalışan bir işçi!

Güvenlik Konseyinde yeni bir koltuk? 

Siyaset bilimcilere göre, Hindistan, ekonomik ağırlığının ötesinde, dünyanın önde gelen demografik gücü olma statüsü sayesinde "Çinlilerle aynı jeopolitik rütbeyi talep edebilir. Yani Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde altıncı bir daimî koltuk…" Onlara göre, ekonomik başarısının yanı sıra Hindistan, "birliğini korumayı ve federal bir ülke olarak kalmayı" başardı.

Hindistan’ın "1990'lardan önce SSCB'ninkine benzer, kolektivizme dayalı bir ekonomi politikası vardı ki bu da ekonomik kalkınmayı sağlamıyordu. Oysa işler düzeldi ve halihazırda gözlenen büyüme oranları o değişimden kaynaklanıyor.

Siyaset bilimcilerin görüşü şu: "Sonuç olarak bugün Hindistan, sayılar kanunu adına sayısal üstünlüğünden en iyi şekilde yararlanma sürecinde ve bu jeopolitik gücü zaten iyi kullanıyor. Hindistan, Ukrayna'daki mevcut çatışma bağlamında, hem Rusya ile olan eski ilişkilerinden hem de ABD ile olan yeni ilişkilerinden aynı anda yararlanmayı başarıyor!"

02 May 2023 - 23:52 - Ekonomi