Dünyanın En İyi 5 Özel Kuvveti

Savunma yayınlarıyla bilinen Bulgarian Military, dünyadaki en iyi beş özel birliği sıraladı.  

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Modern ordu birimlerinin gelişimi, her zaman tarihi bir sır olarak kalan ve neredeyse bilinmeyen askeri güçler oldu. Bunlar dünyadaki her ülkenin özel kuvvetleri. 

Öngörülemeyen, insanlık dışı koşullarda faaliyet gösteren ve neredeyse imkansız görevleri yerine getiren özel kuvvetler, ordunun seçkinleri ve her zaman ilgi uyandıran birimler.

Bulgarian Military'nin değerlendirmesine göre, dünyadaki en iyi beş özel birlik sıralaması şöyle: 

5. GIGN, Fransa

GIGN grubunun en önemli bileşeni, muharebe ve taarruz operasyonları için özel olarak tasarlanmış müdahale kuvvetleri olması.

Yaklaşık 100 çalışanı içerirler. Büyük çaplı özel harekâtlarda, önemli sayıda özel kuvvetin çekilmesi gerektiğinde, komutanın emri doğrultusunda diğer birimlerin çalışanları da müdahale kuvvetlerine atanabiliyor.

Savaş bölümlerinin çalışanları, birçok kriz durumunda bağımsız olarak veya diğer birimlerle işbirliği içinde başarılı bir şekilde hareket etmelerini sağlayan yeteneklerini sürekli olarak destekliyor ve geliştiriyor. GIGN saldırı birimleri, kural olarak, uçaklarda, gemilerde, trenlerde, hapishanelerde rehinelerin tutulduğu binalara girdiklerinde ve ayrıca nükleer santrallerde teröristlerin ortadan kaldırılmasında terörle mücadele önlemlerine dahil oluyorlar.

Komandolar, yalnızca şehirde değil, aynı zamanda ormanlık bir alanda, çölde, dağlarda görev yapıyor. Bütün bunlar, her çalışanın yüksek bireysel niteliklerinin yanı sıra tüm birimin koordineli çalışmasını gerektiriyor. Bu nedenle grup dövüş sanatlarına, hassas atış becerileri geliştirmeye, paraşütle atlama, dalış, binaları işgal etme ve çeşitli odalara girme taktiklerine vb. büyük önem veriyorlar.

Gözetleme güçleri, terörle mücadele veya organize suç operasyonlarını planlamak için gerekli istihbarat verilerini toplama ve analiz etme konusunda uzmanlaşmıştır. Kompozisyonunda, grubun bu segmentinde hem erkekler hem de kadınlar var. Paraşütle atlama, dalış, dağa tırmanma, dövüş sanatları, kılık değiştirme konusunda eğitilirler. Çalışanlar, sorunların başarılı bir şekilde çözülmesine katkıda bulunabilecek en son teknolojik yenilikleri yakından inceliyor.

4 – Donanma SEAL'leri, ABD

Eskiden SEAL Team 6 olarak bilinen, Navy SEAL olarak da adlandırılan bir birim. Bugün en çok Usame bin Ladin'i ortadan kaldırmasıyla tanınan DEVGRU SEAL adıyla faaliyet gösteren ABD Deniz Kuvvetleri SEAL Özel Kuvvetleri, ABD liderliği tarafından sınırlı dış kontrole sahip küresel bir ölüm aracına dönüştürüldü.

Modern SEAL DEVGRU birimi pratik olarak sınırsız yeteneklere sahip.  Birimin önceliği operasyonel önleyici saldırıların uygulanması, önemi ve gizliliği artan özel terörle mücadele operasyonları, terör örgütleri tarafından kitle imha silahlarının alınmasını önleme görevleri, kurtarma askeri ve çatışma bölgelerinden misyonlar ve artan değer ve önemi temsil eden nesnelerin ve insanların kriz durumları.

SEAL Team 6 / SEAL DEVGRU, Somali'nin çorak topraklarında tamamen gizlilik içinde ölümcül operasyonlar hazırladı ve gerçekleştirdi. Afganistan'daki operasyonların bir parçası olarak, birim düşmanlıklara o kadar yakın katıldı ki üsse kendilerine ait olmayan kanla döndüler. Gecenin köründe yapılan gizli baskınlarda tercih ettikleri silahlar, bireysel karabinalardan ilkel tomahawklara kadar değişiyordu.

Dünyanın birçok yerinde, ticari gemi kılığında casusluk istasyonları işlettiler, sivil paravan şirketler gibi davrandılar ve iç ve dış istihbarat için büyükelçiliklerde gizli operasyonlar yürüttüler, ABD'nin ortadan kaldırmaya veya tutuklamaya çalıştıklarının izini sürdüler.

Bunlar, ABD Silahlı Kuvvetlerinin en gizli, en az keşfedilen özel askeri birimlerinden biri olan ABD Donanması SEAL Team 6 / SEAL DEVGRU'nun gizli tarihinin sadece küçük bir parçası. Bir zamanlar, Usame bin Ladin'in ortadan kaldırılmasıyla bilinen, uzmanlaşmış ama son derece ender operasyonlar için ayrılan küçük bir birlik, on yılı aşkın süredir devam eden muharebe, ABD düşmanlarını yok etmek için küresel bir araca dönüştü.

3 – Shayetet 13, İsrail

Shayetet 13 - İsrail Donanmasının özel operasyonlar için gizli birimi. Donanmaya bağlı olmasına rağmen, karada özel görevleri yerine getirebilen ve havadan iniş yapabilen, geniş profilli oldukça evrensel bir birim olarak biliniyor. Birimin temel amacı elbette keşif ve sabotaj ve düşmanın gerisinde özel harekat.

Doğal olarak, bugüne kadar deniz, düşman topraklarına gizlice girmenin ve aynı şekilde geri çekilmenin en iyi yolu. Bu birim, MATKAL gibi, İsrail askeri ve yabancı istihbaratıyla yakın çalışıyor, operasyonlarının çoğu gizli.

Son yılların en önemli Shayetet 13 operasyonları, hiç şüphesiz silahlı gemilerin durdurulması sayılabilir. El bombalarından gemisavar füze sistemlerine kadar yüzlerce ton çeşitli silah Lübnan ve Filistin hedeflerine ulaşamadı. 2002'de İran'dan Gazze'ye büyük miktarda silah taşıyan Karine A gemisi İsrail kıyılarından beş yüz kilometre uzakta durduruldu.

Eilat limanındaki ambarlardan 50 tondan fazla makineli tüfek, keskin nişancı tüfeği, havan topları, ATGM'ler ve mühimmat boşaltıldı. Ardından, İran'dan ve doğrulanmamış raporlara göre İran'a silah kaçakçılığına karşı bir dizi operasyon yapıldı. 2000'li yıllarda, roketler, füzeler ve büyük kalibreli havan topları da dahil olmak üzere çok çeşitli silahlarla farklı ülkelerin bayrakları altında birkaç gemi durduruldu.

Filistinli silahlı gruplar, Sh-13'ün bir başka operasyonel faaliyet alanı haline geldi. İkinci İntifada'nın başlangıcından bu yana özel kuvvetler, militan grup üyelerini yakalayıp ortadan kaldırmak ve Filistinli grupların silahlı altyapısını yok etmek için birçok operasyon gerçekleştirdi. Birçok operasyonun doğrudan birimin ana profiliyle ilgili olmaması, bu uygulamanın belirsiz bir şekilde değerlendirilmesine neden oldu. Her durumda, Donanma özel kuvvetleri yüksek düzeyde çalışma gösterdi. Bu operasyonların bazıları kayıpla da sonuçlandı. Değişik bölgelerde operasyonlar düzenlerken 6 özel kuvvetler askeri öldürüldü.

Son yılların en skandal operasyonu Türk bayraklı Mavi Marmara'ya düzenlenen saldırıydı.

2 – Spetsnaz, Rusya

Rus ordusunun özel kuvvetleri (bölümler arası veya ordu özel kuvvetleri), Silahlı Kuvvetlerin bir parçası olan özel terörle mücadele birimleri de dahil olmak üzere GRU, Donanma ve Rus özel hizmetlerinin ayrı savaş birimleri. Özel kuvvetler askerleri, stratejik düşman kara hedeflerini ele geçirmek, düşman hatlarının gerisinde sabotaj faaliyetleri yürütmek, çeteleri ve terör gruplarını yok etmek için askeri operasyonlar yürütüyor. Komandolar, Rus ordusunun "bel kemiği" konumunda, çünkü en karmaşık ve en önemli görevlere emanet edilenler "demir sinirleri olan" bu askerler olarak tanımlanıyorlar.

Özel Harekat Kuvvetleri, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinin hizmete girmenin en zor koşulları ve en zor muharebe eğitimi ile en seçkin birimi konumunda.

Bunlar, çoğunlukla Rus Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Özel İstihbarat Müdürlüğü saflarından alınan ve komutanlığın sabotaj, keşif operasyonları, karşı sabotaj gibi benzer işlev ve görevleri paylaştığı profesyonel askerlerden oluşuyor.

Temel fark, Komutanlığın özel operasyonlar için halihazırda yüksek eğitimli savaşçıları işe alması ve eğitimlerini daha da derinleştirmesi. Komutanlığın doğrudan Genelkurmay Başkanı'nın komutası altında, GRU Özel Tugayları, alayları ve bireysel müfrezelerinin ise doğrudan Genelkurmay Başkanı'nın komutası altında bulunuyor. Kuvvetler çift komuta altında. RF Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Ana İstihbarat Başkanlığı ve askeri bölgelerin diğer tarafında, ayrı ordular ve donanmalar.

Özellikle seçkin bir oluşum olarak, Komutanlık gizli.

1 – SAS, İngiltere

SAS – İngiliz Silahlı Kuvvetleri Özel Hava İndirme Kara Kuvvetleri Servisi SAS Amblemi SAS Amblemi Büyük Britanya'nın özel kuvvetlerinin bir parçası olarak, Kara Kuvvetlerinin özel hava indirme servisi – SAS (SAS – Özel Hava Servisi) özel bir özelliğe sahiptir. 

İngiliz özel kuvvetlerinin çekirdeği olan SBS (özel tekne servisi) ile birlikte SAS, dünyadaki en eski ve en iyi eğitimli özel kuvvetlerden biri.

Özel hava indirme hizmeti tarafından biriktirilen partizan karşıtı ve terörle mücadele operasyonlarının zengin deneyimi, çeşitli eyaletlerin özel kuvvetlerini CAC'nin taktiklerini kopyalamaya zorladı.

Başta Amerikan Yeşil Bereliler ve Delta olmak üzere birçok ünlü özel kuvvet birimi, oluşum sürecinde SAS deneyimini aktif olarak benimsedi.

SAS, düşmanın gerisinde keşif, sabotaj ve yıkıcı operasyonlar yürütmek için tasarlanmış. Barış zamanında terörle mücadele, rehineleri serbest bırakma, ileri gelenleri ve özellikle önemli devlet tesislerini koruma görevleri kendisine emanet edildi. İkinci Dünya Savaşı'nın kenarlarında olduğu kanıtlanan efsanevi özel hava indirme hizmeti temelinde oluşturulan bugün SAS özel kuvvetleri haklı olarak dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. Askeri ortamda harekat için tasarlanmış birimlerin yanı sıra bu servisin özel terörle mücadele ekipleri de bulunuyor. Birimin SAS arması üzerinde “Cesaret Eden Kazanır” sloganı yer alıyor.

SAS, savaş zamanında İngiliz Silahlı Kuvvetleri komutasının operasyonel bağlılığına devredilen üç ayrı alaya dayanıyor. Ana görevleri şunlardır:

-Düşman hatlarının gerisindeki askeri tesislerin (karargah, komuta noktaları, iletişim merkezleri, hava alanları, depolar, nükleer füze saldırı tesisleri vb.) tespit edilmesi ve bunlarla ilgili elde edilen verilerin ilgili taraflara iletilmesi.

-Tespit edilen nesneleri imha etmek veya etkisiz hale getirmek, düşmanın önde gelen askeri ve siyasi figürlerini ele geçirmek veya ortadan kaldırmak amacıyla düşman hatlarının gerisinde özel etkinlikler düzenlemek, belgeler, teçhizat ve silah örnekleri ele geçirmek.

-Tanımlanmış nesnelere saldırmak için havacılığın yönlendirilmesi ve bu saldırıların sonuçlarının keşfi.

-Düşman topraklarında isyancı birliklerin örgütlenmesi ve eğitimi.

23 Oca 2023 - 04:29 - 3. Sayfagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2022’nin en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?
Tüm anketler