"Çözüm sürecinin bitiminden bugüne 37.285 terörist etkisiz hale getirildi"

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi açıklamalarda bulundu. "3 bin 982 terörist etkisiz hâle getirildi" Pençe-Kilit Harekatı'nda 506 terörist etkisiz hâle getirildi. 1 milyondan fazla Suriyeli evlerine döndü. 26 Haziran 2019 tarihinden bugüne kadar 402.045 kişi bedelli askerlikten yararlandı.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar," Çözüm sürecinin bittiği tarihten bugüne kadar yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 37.285, bu yılın başından itibaren ise 3.982 terörist etkisiz hâle getirilmiştir" dedi. 

Akar, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi ve 2022'deki bakanlık faaliyetlerini anlattı.  

Küresel ve bölgesel düzeydeki gelişmelerin hızlandığı; artan risk, tehdit ve tehlikelere bağlı olarak güvenlik kaygılarının en üst seviyeye çıktığı bir dönemden geçildiğini belirten Akar'ın söyledikleri satırbaşlarıyla söyledi: 

"-Hudutlarımızda; sınır fiziki güvenlik sistemine dayalı tel örgü, hendek, duvar ve gözetleme sistemlerinden meydana gelen dünya standartlarında, yüksek teknolojiye sahip araç, gereç ve teçhizat kullanılmaktadır. Hudutlarımız, her geçen gün alınan yeni ilave tedbirlerle de güçlendirilmektedir."

"-1 Ocak’tan itibaren hudutlarımızda 256.199 kişinin geçişi engellenmiş; yakalanan 8 bine yakın düzensiz göçmen ile 820 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edilmiş, etkili operasyonlar sonucu; 3 bin 500 kg uyuşturucu, 35 bin paket sigara, 2 bin 600 adet muhtelif silah ile 150 binden fazla muhtelif uyuşturucu hap ele geçirilmiştir."

'-Tüm bu üst düzey tedbirlere, personelimizin olağanüstü kahramanlık ve fedakârlığına rağmen, millî bir mesele olan hudut güvenliği, maalesef zaman zaman siyasi mülahazalar, şahsi ihtiraslarla polemik konusu yapılmakta; resmî açıklamalar ve yapılan bilgilendirmeler dikkate alınmadan gerçek dışı, abartılı ve yanıltıcı bazı söylemler ortaya atılmaktadır. Bu konuda haddini ve hududunu aşanlara gerekli cevaplar verilmiştir, verilmeye de devam edilecektir."

"3 bin 982 terörist etkisiz hâle getirildi"

"-Çözüm sürecinin bittiği tarihten bugüne kadar yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 37.285, bu yılın başından itibaren ise 3.982 terörist etkisiz hâle getirilmiştir."

"-Yine bu yıl 100 büyük, 453 orta çaplı olmak üzere toplam 553 operasyon icra edilmiş; 4 bin 103 adet mağara/sığınak imha edilirken 2 bin 841 silah ve 1 milyondan fazla mühimmat ele geçirilmiştir."

"-İcra edilen tüm operasyonlarımız komşularımızın toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına saygılı, sadece ve sadece terör unsurları hedef alınarak, tarihî, dinî, kültürel dokular, sivil altyapı ve çevre ile koalisyon unsurlarının güvenliğine ve korunmasına hiçbir ordunun göstermediği kadar azami dikkat ve hassasiyet gösterilerek ve BM Şartı’nın 51’inci maddesinde belirtilen meşru müdafaa hakkı kapsamında ve uluslararası hukuka uygun olarak icra edilmektedir."

"-TSK’nın envanterinde kimyasal silah ve mühimmat bulunmamakta; uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanmış hiçbir silah ve mühimmat asla kullanılmamaktadır."

"-TSK’nın kimyasal silah kullandığı iftirasını atanları, bunun yanında duranları, önüne kalkan olanları ve terörist elebaşlarının borazanlığını yapanları milletimiz asla affetmeyecektir."

Pençe-Kilit Harekatı

"-Irak’ın kuzeyinde PKK ile mücadelemiz, Irak ile koordineli ve yakın iş birliği içerisinde sürdürülmektedir. 17 Nisan’da başlatılan Pençe-Kilit Harekâtı ile kilit kapatılmış ve böylece Irak hududumuzun tamamının ileriden güvenlik ve kontrolü sağlanmıştır."

"-Pençe-Kilit Harekâtı kapsamında 506 terörist etkisiz hâle getirilmiş, diğer bölgelerden 5-6 kat daha fazla olmak üzere 2 bine yakın mayın/el yapımı patlayıcı, 600’e yakın mağara, sığınak, tünel imha edilmiştir."

"-İcra edilen operasyonlar ile ulaşılamaz denilen yerlere ulaşılmış, girilemez denilen yerlere girilmiştir. Nitekim yıl içinde Kandil, Asos, Sincar ve Mahmur dahil olmak üzere 200 km derinliğe kadar her türlü arazi ve hava şartlarında icra edilen operasyonlar bunun en somut örneğidir."

"-Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi ine, hangi yılan deliğine girerlerse girsinler o inleri başlarına yıkmakta kararlıyız. Teröristler için hiçbir yer güvenli değil. Mehmetçiğin nefesi, teröristlerin ensesindedir."

1 milyondan fazla Suriyeli evlerine döndü

"-Hudutlarımızın ve vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD/YPG ve DEAŞ’a karşı Fırat Kalkanı (2016), Zeytin Dalı (2018), Barış Pınarı (2019) ve Bahar Kalkanı (2020) operasyonları icra edilmiştir."

"-TSK, DEAŞ’la göğüs göğüse mücadele eden tek ordudur ve yaklaşık 4.500 DEAŞ’lı teröristi etkisiz hâle getirmiştir."

"-Güvenli hâle getirilen bölgelerde hayatın normalleşmesi için de ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlar ile koordineli olarak çalışmalarımız devam etmektedir."

"Sağlanan huzur ve güvenlik ortamı sayesinde 538 bini Türkiye’den olmak üzere 1 milyondan fazla Suriyeli kardeşimiz gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde evlerine dönmüştür."

Yunanistan ile ilişkiler

"-Yunanistan, planlı NATO Tatbikatı’nda görev yapan uçaklarımızı, önceden tüm müttefiklere bildirilmesine rağmen, son bir hafta içinde iki kez taciz etmiştir. Uçaklarımız her zamanki gibi gerekli karşılığı vermiş ve görevlerini başarıyla tamamlamıştır."

"-Bu düşmanca tavır, Yunanistan’ın NATO’nun temel ilkelerini ve değerlerini hiçe sayacak boyutta küstahlaştığını göstermektedir. NATO’nun da bu şımarıklığa artık dur demesinin zamanı gelmiştir."

"-Yunanistan’ın yaptığı her türlü haksız, hukuksuz eyleme diplomatik alanda ve sahada gerekli karşılık bugüne kadar verilmiştir, bundan sonra da verilecektir."

"-Beklentimiz, Yunan siyasilerin ve askerî şahısların iç politik amaçlarla uzlaşmaz ve kışkırtıcı tavırlarından derhâl vazgeçmeleri, problemlerin diyalog yoluyla çözümüne odaklanmaları ve tarihten özellikle de 9 Eylül 1922’de yaşananlardan ders almalarıdır."

Kıbrıs'ta bağımsız iki devlet

"-Kıbrıs bizim millî meselemizdir. Garanti ve İttifak antlaşmaları doğrultusunda geçmişte olduğu gibi bugün de Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız."

"-Kıbrıs konusunda egemen eşit, bağımsız iki devletten bahsediyoruz. Artık mesele bu devletin kurulması değil, kurulmuş olan bu devletin tanınması meselesidir."

Libya, Azerbaycan

"-500 yıllık kardeşlik bağlarımız olan Libya’da askerî eğitim ile sağlık desteği, yardım ve danışmanlık faaliyetlerini icra ediyoruz."

-Bugüne kadar 11 binden fazla Libyalı personele eğitim verilirken, 32 bin mayın/EYP/mühimmat tespit/imha edildi. Ayrıca, 20 bin kişiye sağlık desteği verildi."

"-Amacımız, toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini sağlamış Tek Bir Libya’nın oluşumuna katkıda bulunmaktır."

"-Kafkasya Bölgesi’nin de istikrarına önem veriyor; bölgede barışın sağlanması için büyük gayret gösteriyoruz."

"-Şu ana kadar 12 binden fazla personele eğitim verilirken, 4 bin 500 mühimmat tespit/imha edilmiştir. 284 kilometrekare alan ise mayınlardan temizlenmiştir."

15 milyon tona yakın tahıl sevkiyatı

"-(Türkiye) Bölgede ateşkesin ve barışın temini ile diplomatik çözüm için çaba göstermektedir. Ülkemizin bu süreçteki en önemli katkılarından biri de tüm dünyayı tehdit eden gıda krizinin aşılmasında olmuştur."

"-Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanlıkları ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda Karadeniz Tahıl Girişimi imzalanmıştır." 

"-Girişim kapsamında İstanbul’da kurulan Müşterek Koordinasyon Merkezinin çalışmaları ile bugüne kadar Ukrayna limanlarından toplam yaklaşık 15 milyon ton tahılın ihtiyaç sahibi ülkelere emniyetle sevki sağlanmış, bugüne kadar Ukrayna limanlarından 577 gemi çıkarken, 584 gemi de Ukrayna limanlarına gitmiştir."

F-16 uçakları 

"-40 adet F-16 Viper uçağının tedariki ve 79 uçağın da modernizasyonu çalışmaları devam etmekte ve yakından takip edilmektedir. Konuya ilişkin başlangıçtan itibaren ABD'li muhataplarımızın olumlu yaklaşımlarını gördük."

"-Bu çerçevede artık ABD tarafından konunun olumlu bir şekilde sonuçlandırılmasını bekliyoruz."

FETÖ ile mücadele

"-15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren FETÖ iltisakı nedeniyle bugüne kadar 10.005’i Bakan onayı ile olmak üzere toplam 24.652 kişi ihraç edilmiştir."

"-Yeni bilgi, belge ve veriler ışığında Millî Savunma Bakanlığı bünyesinde FETÖ ile iltisaklı tek bir personel kalmayıncaya dek mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir."

Bedelli askerlik

"-Asker alma Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019 tarihinden bugüne kadar 402.045 kişi bedelli askerlikten yararlanmıştır. Sadece 2022 yılında bedelli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere 168.713 vatandaşımız müracaat etmiştir.

"-2022 yılında dövizle askerlik hizmeti uygulamasından ise 8.743 vatandaşımız yararlanmıştır. "

24 Ara 2022 - 19:43 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2022’nin en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?
Tüm anketler