Öğretmenler özlük hakları için meydana indi

İzmir'de Eğitim çalışanlarından ve kamuoyundan gelen tüm haklı tepkilere rağmen, mesleğimize hakaret niteliğindeki Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan ger...

+1
Haber albümü için resme tıklayın

İzmir'de Eğitim çalışanlarından ve kamuoyundan gelen tüm haklı tepkilere rağmen, mesleğimize hakaret niteliğindeki Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan geri adım atılmaması üzerine 13 eğitim sendikası harekete geçmişti.Bu günde öğretmenler 1 günlük İş bıraktı, Gündoğdu Meydanı’na miting düzenledi.

13 Eğitim Sendikasından Ortak Eylem!

Eğitim İş Sendikası’nın Büyük Ankara Yürüyüşü sonrasında Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun İptali veya Yeniden Düzenlemesi için Birlikte Mücadele Edelim çağrısına yanıt veren 13 Eğitim Sendikası Ankara’da biraraya gelmiş ve Bir Dizi Uyarıda bulunarak yasanın iptalini istemiş ve Öğretmenlerin gerçek sorunlarına dikkat çekmişlerdi ve uyarıları dikkate alınmazsa 2Kasım’da 1 günlük İş Bırakma Eylemi Yapma Kararı almışlardı.


Gelinen süreçte Meslek Kanunu ya da sınavla ilgili bir gelişme yaşanmayınca bugün yurdun dörtbir yanındaki eğitim çalışanları gibi Urla Eğitim Çalışanları da İş Bırakarak Urla Cumhuriyet Meydanı’nda biraraya geldiler.


Halaylarla başlayıp halaylarla biten basın açıklamasında Ortak bildiri okundu.
Bildiride;….
Sık sık Başöretmen tektir O da Atatürk’tür.. Mustafa Kemal’in Öğretmeniyiz!Direne direne kazanacsğız! Birleşe Birleşe Kazanacsğız! Şef-Memur-Öğretmen,İdareci Birbütün Bölünmeyecek! Sloganları atıldı.
Basın açıklaması’nı Eğitim İş Temsilcisi Sevim Kaya ile Zihni Gültekin birlikte okurken Cemil Doğru da sloganları attırdı. Basın açıklaması sonrası gruplar araçlarla İzmir Gündoğdu Meydanı’ndaki Mitinge katılmaya gittiler.

Sendikalar 14 Ekim’de yaptığı toplantıda ÖMK’nın geri çekilmemiş ve eğitimin bazı kronikleşen sorunlarına hâlâ çözüm getirilmemiş olmasına karşı sessiz kalınamayacağı konusunda eylem için ortak karar aldı.

Hepinizin bildiği gibi teslim edilmesi gereken haklarımızı yeni ve keyfi şartlara bağlayan, ezbere dayalı bir sınav sonucunda zaten ücretli, sözleşmeli, kadrolu olarak ayrıştırılmış olan bizi yeni sıfatlarla bir kez daha ayrıştıracak olan, okullarda çalışma barışını bozacak ve öğretmenin mesai saat dışındaki vaktini de gasp etmeye niyetli bu kanun, sadece eğitim çalışanları açısından değil, tüm eğitim sistemi açısından büyük bir tehdittir.
Bizler birer öğretmen sorumluluğuyla, sadece bu kanuna karşı değil, eğitimin ve eğitim çalışanının kronikleşen sorunlarına karşı sesimizi yükseltiyor, irade gösteriyoruz.
Taleplerimiz çok açıktır:
- Atılması gereken en acil adım, 19 Kasım’da yapılacak olan kariyer sınavının iptal edilmesidir. Sonrasında ise bizlere hiç danışılmadan hazırlanan ve içeriği sırtımızdaki yükü daha da artıracak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu geri çekilmeli ve eğitim sendikaları ile tüm eğitim çalışanlarının görüşlerinin de yansıyacağı şekilde yeniden düzenlenmelidir.

- Ülkedeki gerçek enflasyonda eğitim çalışanlarının alım gücünün ne kadar düştüğü de açıktır. Oysa insanlık onuruna yaraşır ücretler alarak çalışmak bir haktır ve ay sonunu getiremeyen, kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödemekte zorlanan bir eğitim çalışanının mesleğini sağlıklı şekilde yapabilmesi mümkün değildir. Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir. Ayrıca eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneği, ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmelidir.

- Sosyal devlet ilkesi gereği, tüm eğitim çalışanlarına giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir.

- Öğrencilerimize öğretebileceğimiz en büyük değerlerden biri adalet iken eğitimin bu değerden yoksun hale gelmesi kabul edilemez. Mülakatın olduğu yerde liyakat olmaz. Kamuda mülakat uygulamasına derhal son verilmeli, her kadro hak edilerek alınmalıdır.

- Eğitim Anayasal bir hak iken ve bu hakkın ayrılmaz parçası olan barınma, beslenme ve ulaşım konusunda sosyal devletin varlık göstermemesi kabul edilemez. Öğrencilerimizin tüm bu hakları devlet güvencesine alınmalı ve kamusal eğitim sağlanmalıdır.

Bu taleplerimizin yerine getirilmesi için, üretimden gelen gücümüzü kullanarak uyarı niteliğinde bir eyleme imza atıyor ve 2 Kasım’da 1 gün süreyle iş bıraktık.

Tüm eğitim sistemi ve dolayısıyla ülkenin geleceği için sıraladığımız bu haklı taleplerin cevap bulmaması halinde, eylemliliğimizi artırarak sürdüreceğimizi ilan ediyoruz.
Sizlerin de hakları için verdiğimiz bu mücadeleye, omuz vereceğinizi umuyoruz. “Şimdi birlik zamanıdır” diyoruz!

İMZACI SENDİKALARIN LİSTESİ

Eğitim-İş
Eğitim-Sen
Teç-Sen
Hürriyetçi Eğitim-Sen
Anadolu Eğitim Sendikası
Özgür Eğitim-Sen
Eğitim Hak-Sen
Eksen
İdeal Eğitim-Sen
Eğitim Söz-Sen
Eğitimde Birlik-Sen
Eşit Haklar Sendikası
TÖB-SEN

03 Kas 2022 - 17:22 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.

01

O. Taşkın - Öğretmenlerimizi haklı mücadelelerinde kutluyorum...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Kasım 00:06

İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2022’nin en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?
Tüm anketler