Erdoğan: "100 ilaçtan 89'unu yerli üretim"

Erdoğan: 'Vatandaşlarımızın tükettiği her 100 ilaçtan 89'unu yerli üretimle sağlıyoruz' Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / İSTANBUL Cumhur...

Erdoğan: 'Vatandaşlarımızın tükettiği her 100 ilaçtan 89'unu yerli üretimle sağlıyoruz'

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin "bilişim ve teknolojiyi, sağlık hizmetlerinde uluslararası standartlara uygun şekilde en etkin kullanan" ülkeler arasında yer aldığını belirterek, "Vatandaşlarımızın tükettiği her 100 ilaçtan 89'unu yerli üretimle sağlıyoruz" dedi.

Erdoğan, 8. Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nın açılışında, her şeyi bir meta olarak gören anlayışın insanı da aynı kategoriye yerleştirmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, "İnsana hizmet etmesi gereken araçların, mekanizmaların, sistemlerin bir süre sonra insanı kendisine hizmet ettirmeye başlaması sahip olduğumuz değerler açısından kabul edilebilir bir durum değildir" diye konuştu. 

Koronavirüs salgında sağlık otoritelerinin açıkladığı tedbirlerinin İbn-i Sina tarafından asırlar önce verildiğini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Aynı şekilde günümüzde dünyanın pek çok yerinde insanı araç değil, asıl olarak görerek yürütülen gayretlerin gerisinde ortak medeniyetimizin birikiminin yer aldığını müşahede ediyoruz. Türk tıp dünyasının temsilcileri olarak bu tefekkürü kendi alanımızda her an her vesileyle yapmakla mükellefiz. İlhamını ilim, hikmet ve marifet temelinde inşa edilmiş insan merkezli medeniyet tasavvurumuzdan alan bilim çalışmalarımızı, teknoloji kutsaması hastalığından uzak bir şekilde sürdürmemiz şart."

Erdoğan, dünyanın "gelişmiş" ülkelerinin, hemen her alanda olduğu gibi sağlıkta da sadece belirli bir gelir seviyesinin üzerindeki insanlara yüksek standartta hizmet veren bir sisteme sahip olduklarını kaydetti. 

"Gıda krizinin azaltılmasını sağladık"

Salgının ilk günlerinden itibaren, hiçbir ayrım yapmadan, tüm imkânları insanlık için seferber ettiklerini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Şimdi benzer bir süreç, gıda krizinin en temel unsuru olduğu küresel üretim ve tedarik zincirlerinde yaşanmaktadır. Bilindiği gibi dünya buğday üretiminin yaklaşık üçte biri Ukrayna ve Rusya tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu buğdayların, açlık tehdidiyle karşı karşıya olan ülkelere ulaştırılması konusunda gösterdiğimiz gayretin en yakın şahidi sizlersiniz. İstanbul'da kurulmasını temin ettiğimiz ortak mekanizmayla Ukrayna buğdayının 9,3 milyon tonunu dünyanın hizmetine sunarak gıda krizinin nispeten azaltılmasını sağladık. Her ne kadar Rusya kendisi için aynı kolaylıkların gösterilmemesi sebebiyle bu konuda mütereddit davransa da biz insanlığa hizmet için gayretimizi kararlılıkla sürdüreceğiz."

Sağlık teknolojisi üretimi

Erdoğan, "ülkeye güçlü sağlık altyapısı ile insanı merkeze alan sağlık sistemi" kazandırdıklarını ifade ederek, "şehir hastanelerimizin hizmet kalitesini ve buralarda görev yapan doktorlarımızın bilime verdikleri katkıyı, akademik bir yapı etrafında yükseltmenin de hazırlığı içindeyiz" dedi. 

Türkiye'nin "bilişim ve teknolojiyi, sağlık hizmetlerinde uluslararası standartlara uygun şekilde en etkin kullanan" ülkeler arasında yer aldığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Büyük yatırımlar ve inovatif iş birliği yöntemleriyle inşa ettiğimiz şehir hastanelerimiz ile zenginleştirdiğimiz yetişmiş insan kaynağımız, bu başarıda çok büyük pay sahibidir. Şehir hastanelerimizin hizmet kalitesini ve buralarda görev yapan doktorlarımızın bilime verdikleri katkıyı, akademik bir yapı etrafında yükseltmenin de hazırlığı içindeyiz. Aynı şekilde vatandaşlarımızın tükettiği her 100 ilaçtan 89'unu yerli üretimle sağlıyoruz. Yerli ve millî olarak geliştirdiğimiz TURKOVAC aşımızla dünyada Covid-19 aşısı üretebilen 9 ülke arasına girdik. Giderek artan bir sağlık tehdidi olan kanser hastalıklarında koruyucu sağlık hizmetleri ve tedavi konusunda önemli çalışmalar yürütüyoruz. 

Bilişim ve teknolojiyi, sağlık hizmetlerinde uluslararası standartlara uygun şekilde en etkin kullanan ülkeler arasındayız. Yerli ve millî şirketlerimiz, sağlık alanında dünya çapında hizmet ve teknoloji üretebilecek seviyeye ulaştılar. Nitekim tıbbi cihaz alanında ithalatın ihracatı karşılama oranını yüzde 55'e çıkardık. Her iki alanda da girişimcilerimize verdiğimiz destekle hızla ileriye doğru mesafe katediyoruz. Kamu tarafındaki bu olumlu gelişmeler, özel sektörümüzün dinamizmini de artırıyor."

Erdoğan, "uluslararası sağlık hizmetleri alanında 'Health Türkiye' markasıyla ülkeyi zirveye çıkarmak" istediklerini de öyledi.  

TÜSEB Ödülleri

Erdoğan, kurultay kapsamında Prof. Dr. Aziz Sancar adına bu yıl altıncı kez belirlenen Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ödüllerini de sahiplerine verdi. 

2022 TÜSEB Aziz Sancar Bilim Ödülü'ne Prof. Dr. İbrahim Halil Kavaklı (Koç Üniversitesi), 2022 TÜSEB Hizmet Ödülü'ne Prof. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen (Marmara Üniversitesi), 2022 TÜSEB Özel Ödülü'ne Prof. Dr. Aykut Özdarendeli (Erciyes Üniversitesi) layık görüldü.

2022 TÜSEB Teşvik Ödülleri ise Prof. Dr. İbrahim Tarık Özbolat (Çukurova Üniversitesi), Prof. Dr. Özge Çevik (Adnan Menderes Üniversitesi), Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu (Koç Üniversitesi), Doç. Dr. İsmail Öçsoy (Erciyes Üniversitesi) ve Doç. Dr. Tunca Doğan'a (Hacettepe Üniversitesi) verildi.

01 Kas 2022 - 04:47 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2022’nin en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?
Tüm anketler