Tayland'daki kreş saldırısı: Ölü sayısı 37

Tayland'da bir kreşe düzenlenen saldırıda ölenlerin 24'ü çocuk 37 kişi olduğu bildirildi.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Tayland

Tayland'da bir kreşe düzenlenen saldırıda ölenlerin 24'ü çocuk 37 kişi olduğu bildirildi.

Uyuşturucu suçundan görevden alınan eski bir polis olan saldırgan, evinde karısını ve çocuğunu öldürdükten sonra intihar etti.

Eski bir polis memuru Perşembe günü kuzeydoğu Tayland'da bir kreşe baskın düzenleyerek düzinelerce çocuğu ve öğretmeni öldürdü ve ardından ülke tarihinin en kanlı saldırısıyla kaçarken daha fazla insana ateş açtı.

Yetkililerin uyuşturucu suçundan bu yılın başlarında görevden alındığını söylediği saldırgan, karısını ve çocuğunu evde öldürdükten sonra intihar etti.

Bir görgü tanığı, Nongbua Lamphu kasabasındaki çocuk bakım merkezindeki personelin, adamı silahla yaklaştığını gördüklerinde kapıyı kilitlediklerini, ancak içeri ateş ederek içeri girdiğini söyledi.

Saldırıdan sonra çevrimiçi olarak yayınlanan görüntülerde, merkezin dışında çılgına dönmüş aile üyelerinin ağladığı duyulabiliyor. Bir görüntüde bir odanın zemini kana bulanmış ve etrafa uyku matları saçılmış durumda.

Polis sözcüsü Archayon Kraithong'a göre, saldırıda en az 24'ü çocuk en az 37 kişi öldü. 12 kişi daha yaralandı.

İsmi açıklanmayan bir görgü tanığı olay yerinde Tayland Kom Chad Luek televizyonuna “Ölen öğretmenin kucağında çocuğu vardı. Çocukları öldüreceğini düşünmemiştim ama kapıya ateş etti ve tam da içinden ateş etti" dedi. 

Tam silahlanmış

Polis, şüphelinin 34 yaşındaki eski polis memuru Panya Kamrap olduğunu belirledi. Polis yetkilisi Paisal Luesomboon, PPTV'ye yaptığı açıklamada, zanlının uyuşturucuyla ilgili suçlar nedeniyle bu yılın başlarında polislikten atıldığını söyledi.

Paisel, saldırıda tabanca, pompalı tüfek ve bıçak da dahil olmak üzere birden fazla silah kullandığını söyledi.

Yerel polis şefi Damrongsak Kittiprapha, saldırganın görevden alınmadan önce bir kuvvette çavuş olduğunu ve kullandığı ana silahın kendi satın aldığı 9 mm'lik bir tabanca olduğunu açıkladı. Polis şefi, “Hala tüm bunları araştırıyoruz ve bundan ders çıkarmamız gerekiyor. Daha tüm detaylara detaylara sahip değiliz" dedi. 

07 Eki 2022 - 02:37 - 3. Sayfa