Kılıçdaroğlu: Erzurum'da Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Borsası Kuracağız

Kılıçdaroğlu, partisinin Erzurum'da toplantısında konuştu Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ERZURUM CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,...

Kılıçdaroğlu, partisinin Erzurum'da toplantısında konuştu

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ERZURUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şimdi milli iradenin bir kişiye teslim edildiğini görüyoruz. 100 yıl ağır mücadeleler verdik hakimiyeti milliye için, milli irade için" dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisinin, Erzurum'da düzenlenen toplantısında, Meclis tatile girdikten sonra Türkiye'nin sorunlarını dile getirmek için bu kentten başladıklarını kaydetti. 

Erzurumlularla "kucaklaşmaya ve helalleşmeye geldiklerini" anlatan Kılıçdaroğlu'nun konuşması satırbaşlarıyla şöyle:

"-Türkiye'nin durumu pek parlak değil. Yeni bir mücadeleyi başlatmak zorundayız. Neden yeni bir mücadele? Bu da önemli bir sorun. Çünkü koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti asla bir kişiye teslim edilmedi, asla. Bir kişiye bir devletin teslim edilmesi, o devlet için bir felakettir."

"-Erzurum sıradan bir kongre değildir. Sakın ola ki böyle düşünmeyin. Erzurum Kongresi, milli iradenin ilk kez çok açık ve net bir şekilde telaffuz edildiği bir kongredir."

"- Milli iradenin, hakimiyeti milliyenin ilk telaffuz edildiği bir kongredir."

"- Gazi Mustafa Kemal: 'Kuvâ-yi Milliye'yi tek kuvvet olarak tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak esastır' diyor. 'Milli iradeyi esas kılacağız diyor."

"-Şimdi milli iradenin bir kişiye teslim edildiğini görüyoruz. 100 yıl ağır mücadeleler verdik hakimiyeti milliye için, milli irade için."

"-Gazi Meclis'tir o meclis, sıradan bir meclis değildir. Milli Kurtuluş Savaşı'nı yöneten bir meclistir."

Çözüm adresi TBMM

"-Gelmediler, katılmadılar. Niye gelmiyorsunuz, niye katılmıyorsunuz? Var mı sorun? Var. Çözülmesi gerekiyor mu? Çözülmesi gerekiyor. Çözüm adresi neresi? Türkiye Büyük Millet Meclisi. Niye gelmiyorsun o zaman?"

"-Gelmediler... Ama gün olacak, hepsi gelecekler. Gün olacak, o Meclis'in önündeki bayrak kayıtsız şartsız hakimiyetin millette olduğunu çok güçlü bir şekilde seslendirecek. Bunu Millet İttifakı olarak yapacağız."

"Niye kavgalıyız"

"-Bütün komşularımızla kavgalıyız, hepsiyle... Niye kavgalıyız? Ya ömrü savaş meydanlarında geçen bir kişi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk barışın ne kadar değerli olduğunu görmüş. Bütün hayatı savaş meydanlarında geçmiş. Kan görmüş, acı görmüş, savaşın acımasızlığını görmüş."

"-Barıştan daha değerli bir şey yoktur' demiş. Bütün komşularımızla niye kavga ediyoruz? Hangi gerekçeyle kavga ediyoruz?"

"-Hiç kimse endişe etmesin, hiç kimse. Hiç kimseyi ırkçılık yapmadan, kimsenin onuruyla oynamadan onları kendi ülkelerine Allah nasip ederse, sizlerin takdiriyle davulla zurnayla göndereceğiz, davulla zurnayla göndereceğiz. Hiç endişeniz olmasın."

"Tamamına kadroyu vereceğiz"

"-Taşeron işçileri örgütledim biliyor musunuz kadro alsınlar diye. İlk örgütlenmeyi nerede yaptım biliyor musunuz? Erzurum'da yaptım, ilk taşeron işçi örgütlenmesini Erzurum'da yaptım. Sonra diğer illerde yaptım."

"-Buradan, Erzurum'dan söz veriyorum; Erzurum'dan, Erzurumluların önünde söz veriyorum: Tamamına kadroyu vereceğiz, tamamına."

"-Hiç kimse endişe etmesin. Aynı zamanda bu modern köleliğe de son vereceğiz, onların hakkını, hukukunu teslim edeceğiz."

"Erzurum kan kaybediyor"

"-Erzurum; bakın kişi başına gelirde sürekli kan kaybediyor, sürekli geliri düşüyor."

"-Son 1 yılda kredi borcu yaklaşık 7.4 milyar arttı; yaklaşık 19 milyardan 26 milyara çıktı kredi borcu. Vatandaş krediyle geçiniyor, başka çaresi yok."

"-Gelir düzeyi düşük, ciddi bir yoksulluk var, derin yoksulluk var. Sadece Erzurum'da 140 bin 955 vatandaşın geliri günlük 47 liradan az. Çünkü sosyal güvenlik primlerini ödeyemiyorlar; sağlık, sosyal güvenlik primlerini ödeyemiyorlar. Her 4 gençten birisi de işsiz."

"-Şeker fabrikanız vardı sizin, özelleştirildi. Önce söz verdiler, dediler ki: 'Hiçbir işçinin işine son verilmeyecek.' Sonra o işçilerin işine son verdiler." 

"-Şeker fabrikalarını özelleştirdiler ve 34 yıl sonra Türkiye şeker ithal etmek zorunda kaldı."

"Formül gayet açık"

"-Havza bazlı planlama yapacağız."

"-Formül de gayet açık: Maliyet, artı makul kâr; eşittir taban fiyat." 

"-Çiftçinin üretim araçları ve hayvanları asla haczedilmeyecek. Onun da kanununu çıkaracağız."

"-Çiftçiye traktörde kullanmak üzere kırmızı mazot vereceğiz, ÖTV'si ve KDV'si olmayacak."

"-Yine köylerde, kırsalda nasıl öğretmen varsa, nasıl köyün imamı varsa, ziraat mühendisi de olacak, veterineri de olacak, ziraat teknisyeni de olacak. Bunların tamamı kamu görevlisi olacak ve size hizmet edecek."

"-Tarım ve hayvancılık uluslararası borsası Erzurum'da kurulacak. Böylece bu borsa kurulurken laboratuvarlar ve ticaret merkezleri de olacak."

"-Erzurum, tarım ve hayvancılık üretim merkezi olacak ve biz tabi çok sayıda hayvan besleneceği için hayvanların atıkları var; bunlardan sıvı gübre ve enerji elde edeceğiz. Enerji, yani elektrik elde edeceğiz. Elde ettiğimiz elektriği büyük ölçüde çiftçiler ücretsiz olarak kullanacaklar."

"Bize katılacaksınız"

"- Eğitim sistemi iflas etmiş zaten. Hanedan çalışıyor, ben bunu biliyorum. Kendilerine çalışıyor, ben biliyorum. Hiç kimse endişe etmesin."

"-Bütün bu haksızlıkların önüne geçeceğim, hiç endişe etmeyin. Haksızlık yapanların burnundan fitil fitil getireceğim. Bu Bay Kemal kardeşiniz fitil fitil getirecek, hiç endişe etmeyin."

"-Bunları yapmamı istiyor musunuz? Güzel. O zaman bu memlekette adliyede, gelir dağılımında, hak, hukuk, adalet istiyorsanız bize katılacaksınız."

"-Ben herkesin inancına saygılıyım, herkesin yaşam tarzına saygılıyım, herkesin kimliğine saygılıyım, herkesin inancına saygılıyım, herkesin yaşam tarzına saygılıyım."

"-Eğer bir sorun varsa, eğer bir çocuk yatağa aç giriyorsa, o gece gözüme uyku girmemeli devlete yönetiyorsam. O çocuğun, o ailemizin sorunlarını çözmeliyim ve biz bunu yapmak zorundayız. Bunu yapacağız, el birliğiyle yapacağız, gönül birliğiyle yapacağız."

03 Ağu 2022 - 00:10 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?