Canan Kaftancıoğlu'na Hapis Ve Siyasi Yasak Yargıtay'da Onandı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 5 ayrı suçtan verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gün olan bölümünü onadı. Yargıtay, Kaftancıoğlu’na iki suçtan verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu., karara siyasiler tepki gösterdi.

Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, CHP  İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na, sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘kamu görevlisine hakaret', ‘ Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak' ve ‘Cumhurbaşkanına hakaret' suçlarından verilen toplam 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onadı.

Canan Kaftancıoğlu, karar sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Burada mesele Canan Kaftancıoğlu'na ne ceza verildi, nasıl verildi meselesinin ötesinde bu ülkede hukukun geldiği nokta ve hukuksuzluğun hepimize yaşattığı mağduriyet. Bundan dolayı merak edeni, arayan soran dostlarıma şunu söylemek isterim ki; biz iktidardaki kötülüğü gönderinceye kadar bu ülkede sadece Canan Kaftancıoğlu için değil 84 milyon için hukuku ve hukukun üstünlüğünü sağlayıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz.

CHP’DEN SERT TEPKİ

Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu’nun cezasını onamasının ardından siyasiler sosyal medyadan şu değerlendirmeyi yaptı:

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan sen ikiyüzlüsün, zorba, manipülatörsün" dedi. Kılıçdaroğlu, 21 Mayıs'ta Bursa'da yapılacak mitingin İstanbul'da olacağını da söyledi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Arsız kendini güçlü sanınca, haklıyı suçlu çıkarmaya kalkarmış. Hem arsızlığa, hem de hukuksuzluğa karşı dimdik ayakta duracağız.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı: Türkiye'de yargı tüm kurumlarıyla iflas etmiştir! Bizler seni bu adaletsiz düzene teslim etmeyeceğiz!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: Saray iktidarı İstanbul’u kaybetmeyi hazmedemiyor. Asıl gerekçe bu! Yargı, Saray iktidarının tahakkümü altındadır. Ama herkes bilsin ki tüm bu hukuksuzluklar bize bir santim bile geri adım attıramayacaktır.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba: Saray yargısı aldığı talimatı uygulamaya koydu! İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezayla Saray tüm muhalefete ve mücadelemize gözdağı vermektedir. Hiçbir üyemiz korkmuyor. Birlikte kazandık, birlkte mücadele edeceğiz! Haramilerin saltanatını birlikte yıkacağız!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç: İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza ne hukuki ne de vicdanidir, tamamen siyasidir. Bu başta muhalifler olmak üzere halka gözdağı vermeye yönelik bir karardır. Ama şunu kimse unutmasın hiçbir CHP'li korkmayacak, yılmayacak, sinmeyecek…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu: Yargının bir skandal kararı bu. Onun ötesinde bir de siyasi boyutu var. Bilerek yapılmış, siyasi ortamı germeye, kutuplaştırmaya yönelik bir gayret var seçim öncesi. Bunu bekliyorduk…Ekonomiyle ilgili bir şeyler yapmıyorlar. Yapacakları gerginlik yaratmak. Siyasi ortamı germek. Kendi taraftarlarını ekonomi gündeminden çıkarıp ideolojik gündeme takmak. O kutuplaştırmayı artırarak eski oylarını almak. Seçimi böyle kazanacaklarını umuyorlar. Kimse bu numaraları yemez. Bu, ülke için büyük bir hainliktir.”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay: Ne demiştik; “Hak, Hukuk, Adalet” Sürüyor bu kavga sürecek…

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan: Bu karar hukuksuzdur. Siyaseten yenemediğini masa başında cezalandırma operasyonudur. Tüm kadrolarımızla İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’nun yanındayız

EKREM İMAMOĞLU: KARARI SİYASİ BULUYORUM

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi: İstanbul İl Başkanımız sayın Canan Kaftancıoğlu, saray tarafından susturulmak istenmektedir. Hukuku siyasetin sopası haline getirenler unutmasın ki, halktan büyük güç yoktur! Korkmuyoruz, yılmayacağız, susmayacağız!!

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır: Türkiye'de yargı tüm kurumlarıyla iflas etmiştir! Bizler seni bu adaletsiz düzene teslim etmeyeceğiz!

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin: İstanbul İl Başkanımız hakkında verilen kararın hukukla ilgisi olmadığını 83 milyon biliyor. İktidarın yargıyı araçsallaştırmasına yeni bir örnektir. Ne yapsalar boş. Adalet mücadelesi dalga dalga büyüyecek, AKP gidecek Türkiye'ye adalet ve özgürlük gelecek!

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Lanet olsun siyasetinize de adaletinize de yargınıza da! Ortak mücadelemizle adalet ve demokrasiyi yeniden inşa edeceğiz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: CHP İl Başkanımız İstanbul'daki değişimi birlikte adımladığımız yol arkadaşımdır. Bu kararı siyasi buluyor ve kınıyorum. Başkanımızın yanındayım. Destek için yanına gidiyorum.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: “Bir saat adaletle hükmetmek, bin sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.” Sn. Canan Kaftancıoğlu'na verilen karar vicdanlarda hukukun değişmez evrensel ilkeleriyle değil, maalesef siyasetle yer etti. Hukuk haktır. Gençlerimize bırakacağımız en büyük miras adaletle hükmetmektir.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: Sn. Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezalar ne hukuken ne de vicdanen kabul edilebilir. Elbet bu devran dönecek. Üstünlerin hukukunun değil, hukukun üstünlüğünün galip geleceği günler yakın.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: CHP İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'na verilen siyaset yasağı ve hapis cezası üzücüdür. Bu kararın hukuki değil siyasi olduğu çok açıktır. Sayın Kaftancıoğlu’nun yanındayız.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar: Canan Kaftancıoğlu'na verilen hukuksuz hapis cezası ve siyaset yasağı adalet ve demokrasiye yeni bir darbedir. Benzer utançlar geçmişte de yaşandı ve milletimiz hiçbir zaman bunları affetmedi. Adalet er geç tecelli edecektir. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu: CHP İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'na verilen siyaset yasağı ve hapis cezası kabul edilemez. Hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye olan inancımızla Sayın Kaftancıoğlu'nun yanındayız.

“ADALET ER YA DA GEÇ YERİNİ BULACAKTIR”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen: CHP İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu'na verilen siyaset yasağı ve hapis cezası Türkiye’de hukukun ne hale geldiğini göstermektedir. Bu kararın hukuki olmaktan ziyade, siyasi olduğu çok açık ve çok nettir. Sayın Kaftancıoğlu’nun yanındayız.

‘KAFTANCIOĞLU YALNIZ DEĞİLDİR’

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem: CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasını Yargıtay’ın onaması ve getirilen siyasi yasak hukuka aykırıdır! AKP'nin tek adam rejimine hizmet ve korku iklimi yaratmak için verilen bu kararı şiddetle kınıyorum. Muhalefeti korkutamayacaksınız!

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu: Türkiye’de siyaset yasaklarla, sindirmeyle değil; ifade özgürlüğü ve tartışma kültürüyle gelişebilir. Devletin adalet mekanizması, siyasetin üzerinde bir tehdit ve cezalandırma aracı haline getiriliyor. Bu duruma karşı Mevkidaşım @Canan_Kaftanci’nın yanındayım.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş: CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen “cezayla” ilgili Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu arayarak geçmiş olsun dileklerimizi ve dayanışma duygularımızı ilettim. Saray saldırılarına karşı yanlarında olacağız ve omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz.

Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Barış Atay: Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir. Bu mücadeleyi elbet kazanacağız!

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Yargı, Sn. Kaftancıoğlu kararı ile demokratik siyaseti hedeflemiştir. Siyasete göz dağı vererek, seçim sürecini etkilemek isteyenleri uyarıyorum: 90'ların yargıyı araçsallaştıran vesayetçi anlayışı ile iktidarda kalamazsınız. Ayarını bozduğunuz kantar, gün gelir sizi de tartar!

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal: Türkiye'yi ‘gücü eline geçirenin muhaliflerinin celladı olduğu' çıkmaz sokaktan hep birlikte çıkaracağız! Başından sonuna siyasetin direktifiyle işleyen yargı süreciyle verilen ceza nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanı Sn. Canan Kaftancıoğlu’na geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: Hakkında verilen haksız ve hukuksuz kararın ardından Canan Kaftancıoğlu'nu arayarak geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Hiç kimse endişeye kapılmasın, umutsuzluğa düşmesin! Siyasi kararların odağı haline gelen yargı kurumunu yeniden ayağa kaldıracağız. Adalet mekanizmasını muhalefeti susturmak için kullananlar da, buradan siyasi bir kazanç devşireceğini zannetmesin! “Adalet bir gün herkese lazım olur”

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: Canan Kaftancıoğlu'yla geçmişte aynı partide siyaset yaptık, farklı taraflarda bulunduk. Görüşlerinin birçoğuna katılmasam da verilen ve siyasi yasak içeren karar hukuki ve vicdani değil, tamamen siyasidir. Yargının siyasi karar alması bu ülkeye yapılan en büyük kötülüktür.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan: Nereden gelirse gelsin, haksızlığa boyun eğmeyiz. CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezanın hedefinde demokratik siyaset olduğunu bilecek kadar deneyimliyiz. Bu adaletsizlikten hep beraber kurtulacağız.

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül: CHP, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen ceza aynı zamanda TDP il başkanına verilmiştir, bütün siyasi partilerin il başkanlarına verilmiştir, bu ceza demokrasiye verilmiştir. Sayın Erdoğan ve Ak Parti, bugün geldikleri noktayı demokrasinin kurum ve kurallarına borçlu olduklarını unutmasınlar. Ülkeyi yöneten iktidar her rejimde vardır, rejimi demokrasi yapan muhalefetin var olmasıdır.

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan: CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Kaftancıoğlu hakkında verilen siyaset yasağını da içeren hüküm demokrasimize vurulmuş açık bir darbedir. 80'lerin ve 90'ların vesayet rejiminin siyasi yasaklarının mağduru olmuş bu iktidarın her türlü demokratik değeri inkar ederek ülkemizi siyasi yasaklarla anılır hale getirmesi utanılacak bir durumdur. Tam demokrasi, tam ifade hürriyeti ve amasız insan hakları mücadelemiz devam edecek.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu: Demokratik siyaseti susturmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Sayın Canan Kaftancıoğlu'na verilen haksız cezaya karşı demokratik siyaseti savunacağız. Az kaldı, bu zorbalıklara son verecek, hukuk devletini tesis edeceğiz. Siyasi yasaklarla mücadele ederek iktidara geldikten sonra siyasi yasaklardan medet umar hale gelmek acziyetin en bariz ifadesidir.

Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve Canan Kaftancıoğlu'nu telefonla arayarak destek ve geçmiş olsun dileklerini de iletti. (Kaynak:Sözcü)

13 May 2022 - 00:44 İstanbul- Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.

01

İsimsiz - Bence canan Kaftancıoğlu madur yapılmaya çalışılıyor.Neden mi? Çünkü CHP'nin bir sonraki kurultayında bu kadın aday gösterilecek seçilerek CHP genel başkanlığına getirilecek ve ben CHP'li Atatürkçü bir vatandas ,seçmen olarak bu kadını CHP genel başkanı olmasını istemiyorum Atatürk'e hakaret etmiş birini Kılıçdaroğlu ve ekibi nasıl olurda ataturkun kurduğu Parti'nin başına getirirler bune utanmazliktir bu durum hem Atatürk'e ve CHP'li seçmene hakarettir zaten kulicdarogluyla pasivize edilen CHP bu kadınla sindirilneyemni çalışılıyor bu durum Erdoğan'ın okadar işine gelir ki zaten Kılıçdaroğlu yaptığı saçma sapan muhakefetlikle Erdoğan'ı iktidarda tutmayı başardı yıllarca evet Kaftancıoğlu oğlu bir projemidir CHP'yi bitirme projesi Kılıçdaroğlunun çıkıp ben Kuvayı milliye ruhundan geliyorum demesin onun kimin cizgisinde olduğu belli bizlerde Atatürk'ün ve deniz gezmiş in ruhundan gelmeyiz evvellah böyle birini chpni başına getiren Kılıçdaroğlu ancak vatanhainlerini yolundan gider bwnce

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Mayıs 04:18

İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?