Tarlalar Boş Kalmasın Diye Çiftçiye Tohum Desteği Artıyor

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında, nadasa bırakılan veya çeşitli nedenlere bağlı olarak ekilemeyen tarım alanlarının ekonomiye kazandırılması amacıyla çiftçilere tohumluk desteğinde bulunuldu.

Seyfi Çelikkaya / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Döviz kurundaki artış, yaşanılan ekonomik sıkıntılardan etkilenen tarımsal ürünlerin üretimini artırarak, en azından iç piyasa taleplerinin daha ucuza karşılanabilmesi amacıyla uygulamaya konulan ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi’ projesi kapsamında çiftçilere dağıtılan devlet destekli tohumluklar toprakla buluşturuldu.

Türkiye için stratejik öneme sahip tarımsal ürünlerin üretiminde verim ve kalitenin yükseltilmesi, yeni geliştirilen verimli ve üstün özellikli çeşitlerin tarıma kazandırılmasına yönelik hazırlanan proje doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan Tarım ve Orman İl Müdürlükleri, kendi illerine uygun tarımsal ürünlerin ekimine yönelik tohumluk dağıtımı gerçekleştirirken, Ayçiçeği ve Nohut ilk sıralarda yer aldı. 

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Nanju Özkaya, yağlık ayçiçeğini eklemek için son 2 yıldır planlama yaptıklarını, 2020 yılında 12 bin dekara yağlık ayçiçeği ekimi yapılırken, 2021 yılında 28 bin 700 dekar çıktığını, bu yıl yapılan dağıtımla ekim alanının 29 bin dekara yükseleceğini aktardı. Özkaya, üreticinin kendi imkanlarıyla ekimini yaptığı yağlık ayçiçeği ile birlikte il de ayçiçeği ekim alanın 60 bin dekarı bulacağını, önümüzdeki iki yıl içerisinde ise hedefin 100 bin dekar olduğunu aktardı. Özkaya, ‘’Tohumluklar üreticilere yüzde 75 hibe yüzde 25 üretici katkısıyla verilmiştir. Nohut projesi üretici katkı payıyla beraber bir milyon lira, Yağlık Ayçiçeği Projesi üretici katkı payıyla bir milyon 833 bin lira, bakanlık ödeneği 2 milyon 833 bin lira, İl Özel İdaresi katkı payı ise 323 bin lira olarak ödenek kullanılmıştır. Toplam tohum için kullanılan proje bedeli 3 milyon 156 bin liradır. Toplam nohut ve yağlık ayçiçeği ekimi alanı ise yaklaşık 33 bin dekardır’’ dedi.

Tokat’ta bin 700 çiftçiye tohumluk

Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, teklif ettikleri ‘Ayçiçeği Üretiminin Yaygınlaştırılması’ projesinin desteklendiğini, bölgenin ekolojisine uygun verim ve yağlık kalitesi yüksek, hastalık ve zararlılara dayanıklı, hibrit çeşitlerden Erbaa, Merkez, Niksar, Pazar, Turhal ve Zile ilçe ve köylerinde 18,5 ton Ayçiçeği tohumluğunun yüzde 75 hibeli olarak dağıtıldığını bildirdi. Şahin, ‘’Bu yıl Artova, Yeşilyurt ve Almus ilçelerimizde dahil edilerek 9 ilçede toplam 34 bin dekar arazide ekimi yapılmak üzere tahmini bin 700 çiftçiye yüzde 50 hibeli olarak 17 ton Hibrit Ayçiçeği tohumluğu dağıtımı yapılmıştır’’ dedi. 

Tokat’ta tarım alanlarının etkin kullanılabilmesi için münavebenin şart olduğuna dikkat çeken Şahin, çiftçi gelirlerinin artırılmasının münavebe sisteminin etkin bir şekilde kullanımına bağlı olduğunun altını çizdi. Şahin, ‘’Münavebe sisteminin düzenlenmesi, nadas alanlarının ekonomiye kazandırılması, ürün çeşitliliğinin artırılması, ilimizde mevcut ekili bulunan yağlı tohumların ekim alanlarının artırılması amacıyla bölgemiz çiftçilerine ayçiçeği tohumluğu dağıtımı yapılmıştır. Yapılan projelerle yağlık ayçiçeği ekim alanı 150 bin dekardan 230 bin dekara çıkarılması hedeflenmiştir. Geçen yıl dağıtılmış olan ayçiçeği tohumluğu ile ayçiçeği ekili alanlar 150 bin dekardan 208 bin dekara çıkarılmıştır. Bu yıl ise aynı proje ile ekim alanını 230 bin dekara çıkarılması hedeflenmiştir. İki yılda toplam 72 bin dekar alanda ayçiçeği ekilmiş olacak ve bu şekilde yapılan üretim sonunda milli ekonomiye 120 milyon lira  katkı sağlanması beklenmektedir’’ diye konuştu.

Sivas’ta 677 ton tohum dağıtıldı

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, çiftçilere, 100 ton korunga, 50 ton yonca, 2 bin paket silajlık mısır, 434 ton buğday, 44 ton nohut, 12 ton kuru fasulye ve 5,5 ton yağlık ayçiçeği tohumu dağıtımı yapıldığını aktardı. Projenin toplam bütçesinin 8,6 milyon olduğunu kaydeden Yıldız, ‘’Amacımız; kullanılmayan tarım arazilerinin üretime kazandırılması, nadas alanlarında etkin münavebe sistemi uygulanması, sertifikalı tohum kullanımını yaygınlaştırmak, ürün çeşitliliğinin ve karlılığı artırmaktır’’ ifadelerini kullandı.

Sivas’ta çiftçilere dağıtımı yapılan toplam 677 ton çeşitli tohumlar, 72 bin dekara alanda toprakla buluşturuldu.

Kuru fasulye ekimi 

Niğde ve Nevşehir illerinde ise proje kapsamında çiftçilere kuru fasulye tohumu dağıtıldı. Niğde’de yüzde 75 hibe ile 25 bin kilogram kuru fasulye tohumu dağıtımı yapılırken, Nevşehir’de 27 bin kilogram fasülye tohumu toprakla buluşturuldu. Nevşehir Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, ‘’Proje kapsamında Merkez, Acıgöl, Derinkuyu, Gülşehir, Kozaklı ve Ürgüp İlçelerimizde 180 çiftçimize 27 bin Kilogram yerli ve milli sertifikalı kuru fasulye tohumu dağıtılarak, 2 bin 700 dekar alanda ekimi sağlanmıştır’’ şeklinde konuştu. 

Türkiye’de yaygın olarak tüketilen kuru fasulyenin önemli bir bitkisel protein kaynağı olduğuna dikkat çeken Tarım Müdürü Memiş, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

‘’Hızla artan nüfusumuzun beslenmesinde önemli bir yere sahip olan kuru fasulye yetiştiriciliğinde mevcut çeşitlerin yanında yeni çeşitleri ilave etmek gerek üretici gerekse ülke ekonomisi açısından önem taşımaktadır. Bilindiği üzere baklagiller, kurak alanlarda, toprağa azot fikse ederek doğal gübreleme yapan, topraktaki organik faaliyetleri canlandıran, bir sonraki ürün için azot ve su birikimi yapan, tuzu topraktan uzaklaştıran sera gazlarını azaltıcı etkide bulunmaları ile doğa ve toprak dostu materyallerdir. Ülkemiz topraklarının genelinin organik maddece fakir ve alkali topraklar olduğu düşünüldüğünde ekim nöbetinde kullanımının yaygınlaştırılması oldukça önemlidir.’’

Nadasa bırakılan araziler

Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürü Sırrı Yılmaz, İl genelinde ekilmeyen veya nadasa bırakılmış arazileri en aza indirgemek için çalıştıklarını bildirdi. Ekilmeyen alanlar için üreticilere alternatif ürünler sunduklarına vurgu yapan Yılmaz, ‘’Bu sunduğumuz alternatif ürünler içerisinde stratejik bir öneme sahip olan yağlık ayçiçeği ve kuru fasulye de bulunuyor. Bu bağlamda 2022 yılı için üreticilerimize yağlık ayçiçeği ve kuru fasulye tohumunu dağıtarak ilimizde hem ekili alanımızı arttırıyor hem de üretimi çeşitlendirmiş oluyoruz’’ dedi.

Nohut tohumu dağıtıldı

Çorum ve Kayseri’de çiftçilere nohut tohumu dağıtımı yapıldı. Çorum Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, toplam 2 milyon 285 bin liralık bütçe ile 10 bin 300 dekar alan için 155 ton nohut tohumluğunun alımı yapıldığını söyledi. Sarı, ‘’Toplam 3 bin 400 çiftçi müracaatı ile 2 bin ton talep toplanmış olup talebi bulunan bin üreticinin 155 ton tohum ihtiyacı karşılanmıştır. Buna göre, tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi için ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanlar ile işlemeli tarıma uygun olmayan alanlar öncelikli olmak üzere, uygun tarımsal üretim yöntemleri kullanmak suretiyle bitkisel üretimin artırılması ve hasat sonrası ürün işlemeye yönelik yatırım projelerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar kapsamında çalışmalar yürütülecektir’’ diye konuştu.

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, yüzde 75'i bakanlık tarafından karşılanan yaklaşık 6 bin dekar alanda ekilişi gerçekleştirilmek üzere 78 bin kilogram nohut tohumu dağıtımı yaptıklarını bildirdi. Şahin, Kayseri’nin baklagil ekiliş alanı ve üretimi açısından birinci sırada yer aldığını hatırlatarak, ‘’Türkiye toplam nohut üretiminin ise %yüzde 3,2'si ilimizde gerçekleştirilmektedir. Proje ile amacımız farkındalık oluşturarak üretimimizi daha da yukarılara çıkarabilmektir’’ ifadelerini kullandı.

Kırşehir’de bin 297 çiftçiye tohumluk

Kırşehir il genelinde bin 297 çiftçiye 26 bin 200 dekar alana ekilmek üzere nohut, yağlık ayçiçeği ve yeşil mercimek tohumu dağıtımı yapıldı. Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Duran Seçen, ‘’Bitkisel üretimin geliştirilmesi programı kapsamında sunmuş olduğumuz 2 milyon 400 bin lira bütçeli Kırşehir’de Ekilmeyen Arazi Kalmasın projesi bakanlığımızca uygun görülerek onaylanmıştır. Uygulamaya konulan proje ile ülkemiz için stratejik öneme sahip olan Yağlık Ayçiçeği ile ilimiz için önemli ekiliş ve üretim miktarına sahip nohut ve yeşil mercimek ürünlerinin üretiminin artırılması hedeflenmektedir. 21 bin dekar alanda ekilişi yaptırılmak üzere 150’şer bin danelik 840 torba yağlık ayçiçeği tohumu temin edilerek, 817 çiftçimize dağıtıldı. 3 bin 700 dekar alanda ekilişi yaptırılmak üzere 50 bin 875 kilogram Nohut tohumu 340 çiftçimize verildi. Bin 500 dekar alanda ekilişi yaptırılmak üzere 20 bin 950 kilogram yeşil mercimek tohumu, 140 çiftçimize tahsisi yapıldı’’ diye konuştu.

Çankırı’da çeltik ve fidan da dağıtıldı

Çankırı’da çiftçilere çeltik tohumu ile birlikte meyve fidesi, yağlık ayçiçeği nohut, mercimek tohumu da dağıtıldı. Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürü Hüseyin Düzgün, çeltik üreticileri için büyük bir sorun olmaya başlayan, verim ve kaliteyi olumsuz etkileyen yabancı ot ve kırmızı çeltik bitkisiyle etkili bir şekilde mücadele yapmak üzere proje hazırladıklarını hatırlattı. Düzgün, proje çerçevesinde, yaklaşık 4 bin dekar alanda ekilmek üzere 82 ton çeltik tohumluğu tedarik edilerek çiftçilere yüzde 50 hibe destekli olarak dağıtıldığını bildirdi. Tarım Müdürü Düzgün, dağıtılan tohumluklarla ilgili şu bilgileri verdi:

‘’Bir milyon 64 bin lira bütçeyle 5 bin 600 da alanda 70 ton nohut, 907 bin 500 liralık bütçe kullanarak 2 bin 500 da alanda 30 ton mercimek, 330 bin liralık bütçeyle 5 bin dekar alanda 2 ton yağlık ayçiçeği dağıtımı yapıldı. Yabancı ot sorununu bitirecek çevre ilaçlamasına gerek kalmayacak çeltik projesiyle bir milyon lira kaynak kullanarak 4 bin dekar alanda 80 ton çeltik tohumu çiftçilerimize verildi.  225 bin liralık bütçe ile bin dekar alanda kuru fasulye, arz açığımız olan soyayı ilimizde denemesini yapmak üzere 100 bin lira bütçeye 200 dekar alanda ekimini yaptırmak üzere tohumluk dağıtıldı. Özel İdare bütçesinden karşılanacak şeklide 126 bin liralık 10 bin adet çeşitli meyve fidanlarını çiftçilerimizle buluşturuldu. Projeler için 3 milyon 652 bin lira kaynak kullanarak 20 bin dekarlık alanda ilave üretim yapacağız.’’

02 May 2022 - 15:51 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haber Hürriyeti Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Hürriyeti hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haber Hürriyeti editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haber Hürriyeti değil haberi geçen ajanstır.


İZMİR MARKALARI

Şehir Markaları arasındaki yerinizi alın, fırsatı kaçırmayın

+90 (232) 246 82 46
Reklam bilgi


Anket 2019’un en başarılı belediye başkanı sizce hangisiydi?