Son Dakika
17 Temmuz 2019 Çarşamba

Güzelbahçe geçip gidilecek değil gezilip kalınacak yer olacak

04 Mart 2019 Pazartesi, 19:57

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce 2019 yerel seçimlerinden sonra hizmetlerine ara vermeden devam edeceğini, parti ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşlara eşit hizmetler sunarak Güzelbahçe’de Türkiye’ye örnek olacak çalışmalara imza atacağını belirtti. İnce, Güzelbahçe’ye yapılan yatırımlarla İlçenin geçip gidilecek değil gezip kalınacak bir yer haline geleceğini kaydetti.

Güzelbahçe Belediye Başkanlığı görevini iki dönemdir başarılı bir şekilde yürüten, üçüncü dönem için tekrar aday gösterilen CHP’li Mustafa İnce Haberhürriyeti Gazetesi’ne projelerini anlattı. 2019 yerel seçimlerinde rekor bir oy ile seçimi kazacaklarını belirten İnce, İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Güzelbahçe’de başarılı projelere imza attığını kaydederek, “Yeni dönemde özellikle eğitim başta olmak üzere Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar gerçekleştireceğiz. Güzelbahçe İlçemizin vizyonunu büyütmek için gece gündüz projelerin takipçisi olacağız. Halkımız şundan emin olsun ki parti ayrımı yapmaksızın tüm vatandaşlarımıza eşit davranarak hizmetlerimizi sunduk ve sunmaya devam edeceğiz” dedi.

YENİ DÖNEMDE DEV PROJELER HİZMETE GEÇİYOR

Başkan İnce’nin yeni dönemdeki projeleri arasında, Metro Güzelbahçe’ye gelecek. İzmir’in en güzel İlçelerinden biri olan Güzelbahçe eğitim vadisine kavuşacak. Uluslararası eğitim ve kitap fuarı düzenlenecek. Dar gelirli vatandaşlar için sosyal konut yapılacak. Otopark sorunu kökten çözülecek. Ulaşım alternatif yollarla rahatlayacak. Eğitimde İzmir’in gözdesi olan Güzelbahçe mucit öğrencilerin projelerine destek vererek çıtayı her yıl yükseltecek. Asker ailelerine maddi destekler devam edecek. Güzelbahçe geçip gidilecek değil, gezilip kalınacak yer olacak. 24 saat hizmet verecek, acil servisi bulunan hastane kazandırılacak. 500 kişilik konferans salonu, iki adet sergi salonu, iki düğün salonu ve kapalı otoparkı bulunan Kültür Merkezi bulunan Sept Pazarları, Spor Kompleksleri gibi yatırımlar devam edecek. Yelki’ye 200 dönüm alan içerisinde rekreasyon alanı yapılacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi nin ilçemize getirilmesi için çalışacağız. Her mahalleye bir spor tesisi projemizi hayata geçireceğiz. Güzelbahçe bundan sonra bir üniversite kenti olmalı.

 

Güzelbahçe’ye iki dönem hizmet eden ve CHP tarafından yeniden aday gösterilen şu anki belediye başkanı Mustafa İnce ile yaptıklarını ve seçildiği takdirde neler yapmak istediğini konuştuk… Haber Hürriyeti olarak biz sorduk Sayın İnce yanıtladı…

ÇOCUKLARIMA BIRAKACAĞIM MİRAS TERTEMİZ BİR İSİM OLACAKTIR

Yeni dönemde tekrar aday gösterildiniz, bunun bilgisini daha önceden aldınız mı? Aday adaylığı sürecinde önce sizin isminiz daha sonra farklı bir isim ortaya çıktı. Bu konu hakkında ne söylersiniz? İzmir’de mevcut belediye başkanları arasında 3 ilçe başkanı tekrar aday gösterildi. Bu sizin başarılı olduğunuzu mu gösteriyor?

10 yıl görev yapmış, seçim bildirgesini yüzde 95 gerçekleştirmiş bir belediye başkanı olarak Güzelbahçe’de güçlü bir adayım. Çok değerli arkadaşlarım aday adayı oldular. Bunların içerisinde aday adayı olmamış, bu işi yapabilecek çok sayıda partili arkadaşım da vardı. Ama biz onlarla yarıştık, sürpriz olmadı bu süreç. Ama siyaset, bu iş bir memurluk gibi değildir. Dönemine göre başarılara göre yorumlanmaz. Bazı partilerde lider kendi, ismi belirler. Bunda kendi kriterleri mevcuttur. CHP’nin de kendine göre kriterleri var. Bu kriterlerin doğrultusunda aday adaylarından aday profili çıkıyor. Bunda bütün dengelerin hepsi etkili oluyor. Ben de bunların içerisinde güçlü bir adaydım. Güçlü adayların içerisinde bana kısmet oldu. Aday adaylarının içerisinde partimiz bu kriterlere göre bizi onayladı. Tabi yarışanlar ya da başkaları tarafından, çeşitli iddialar gündeme getirildi. Genel başkanımız bu konuda tereddüte uğradı. Biz de bu iddialarla ilgili cevabımızı verdik. Bir mahkemede bile insana sorarlar, “diyeceğin bir şey var mı” diye. Avukatı da anlatır veya kendisi de anlatır. Bizim de sorulabileceklere cevabımız hazırdı. Bu konuda evraklarımızı da sunarak, bunların aksilerini ispat ettik ve süreç bize döndü. Biz bu konuda kendimize güveniyorduk. İddia edildiği gibi konular, bu iddiaları kanıtlar nitelikte olsaydı biz Güzelbahçe’yi yönetmeye bir daha aday olmazdık. Eğer bu konular iddia edildiği gibi olsaydı biz belediye başkanlığı yapmazdık. Zaten bizim anlayışımıza uymazdı. Doğduğum, doyduğum kenti 10 yıl yönettim. Bir kez daha yönetmeye talibim. Bu büyük bir onur ama eğer bu görev benim onuruma aileme başta zarar verecekse, ben bu işi zaten yapmam. Benim için çocuklarıma bıraktığım en temel miras düzgün, güvenilir bir belediye başkanlığı. Başarılı olurum olmam o ayrı meseledir ama bu benim için aileme bıraktığım en büyük miras olacak. Benim ailemin, sağ olsunlar dedelerimden, babalarımızdan hem eşimin hem de kendimin yarını hazırlayacak kadar mal varlığı var. Bizim bırakacağımız miras bu olmayacaktır. Onların bıraktığı bir mal varlığı olmayacaktır. Onların bize bıraktığı o anlayış temiz anlayış, şanımız şöhretimiz bu olacaktır.

BAŞARDIM, BAŞARACAĞIM

İzmir yıllardır aynı parti tarafından yönetiliyor. Sık sık gündeme getirilen ‘İzmir’de CHP’den kimi koyarsan belediye başkanı seçilir’ sözleri yer alıyor. Siz çalışmalarınızı seçimi kesin kazanırım gözüyle mi sürdürüyorsunuz? CHP’nin adaylık açıklama süreci gecikti zaman az kaldı. Bu süre size yeterli olacak mı? Çalışmalarınız ne yönde olacak?

Ben iki dönem belediye başkanlığı görevini yürüttüm. İki dönem aday olduğumda da bundan önce bu kadar vakit yoktu. Her ikisinde de başardım. Bu kadar tecrübeye bizim için Güzelbahçe’yi iki tur yapmak yeterli olacaktır. Başkan adaylığımız 2014 yılında, 22 Ocak’ta açıklandı. Şubat 6 ya da 8’de diğer belediye başkan adayları açıklandı. Aslında süreç aynı. Buradaki sürecin bu noktaya gelmesi biraz şundan kaynaklandı. Aziz başkanın bir daha aday olmayacağım demesinden kaynaklı. Çünkü 2014’de şu soru soruldu genel başkana. İzmir’de Aziz beyle mi devam edeceksiniz? Genel başkan şunu demişti. “Biz Aziz beyden memnunuz. Devam edelim derse devam edelim” dedi. Ve olay orda bitmişti aslında. Sonra dava meselesinden sonra Aziz başkanı göstermek biraz daha onur meselesi oldu. Belli olduğu için bu kadar tartışılmadı. İzmir adayı belli olmadığı için ve sonradan Aziz başkan müdahil olduktan sonra, biraz bu kadar Türkiye gündemine oturdu. Aslında süreç aynı çok değişen bir şey yok.

DİNAMİK PARANIN DÖNECEĞİ BİR KENT

Geçmiş dönemlere baktığınızda Güzelbahçe’de yapamadım dediğiniz hizmet oldu mu? Yeni dönemde gerçekleştirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

2009-2014 sürecinde uzun vadeli olarak tasarladığımız, hastane, 24 metrelik 75. yıl bulvarı. Her ne kadar büyükşehir belediyesinin ve bakanlığın kapsamında olsa da sonuçta bizim gerçekleştiremediğimiz bir şey. Eğer bölgede söz konusu öngörüler uygun olsaydı, Balçova ve Karakoç kaplıcalarını ısıtma kaynağı olarak kullanma imkanı olsaydı, doğalgaz yerine jeotermal olsaydı ama doğalgaz bir kısmına geldi. Tamamlamak bizim için öncelikli bir çalışma olacaktır. Bunların yanında vaadedilen, üretilen 3 adet büyükşehir belediyesinin veya karayollarının yapmak zorunda olduğu veya yapması normal olan 3 köprü imalatımız var. Birini gerçekleştiremedik. Güzelbahçe’ye eğitim vizyonuyla gelip yerleşecek, Güzelbahçe’de kalacak bir genç nüfus öngörüyoruz, dinamik bir nüfus öngörüyoruz. Güzelbahçe’de şu anda yaşlı, emekli kesim, cebinde parası olan insanların olduğu bir topluluk yaşıyor. Güzelbahçe öğrenciler, öğretim görevlileriyle dinamik paranın döneceği bir kent olacak, sadece İzmirliler gelmeyecek. Şu anki durumuyla bile Güzelbahçe’nin nitelikli okullarında okumak için gelecek. Sadece 60. yılda okuyan sınavı kazanmış başarılı aileler her yıl belki 50’yi bulan aile gelip, Güzelbahçe’ye yerleşiyor. Güzelbahçe’ye gelen adam bir daha gitmiyor. Görev yapmaya gelmiş kaymakamlar bile gücü yetiyorsa, Güzelbahçe’den bir dört duvar satın alıyor. Emekliliğinde dönüyor. Güzelbahçe’de, bu kanıtlanmış. Sadece ülkenin dört bir köşesinden değil çeşitli ülkelerden, biz insanları Güzelbahçe’de okumak için misafir edeceğiz. Belki onlar kentlerine dönecekler ama Güzelbahçe’de bir büyü var. Güzelbahçe’nin daha gelişmiş daha modern daha yaşanılabilir bir ilçe olması yolunda gece gündüz çalışarak, projeler üreterek çalışacağımız bir dönem daha bizi bekliyor. Bu dönemi çok verimli kullanarak kentimizi daha yukarılara taşıyacağız.

GÜZELBAHÇE’YE MUHTEŞEM KÜLTÜR MERKEZİ KAZANDIRDIK

Güzelbahçe’ye muhteşem bir kültür merkezi kazandırıldı. İçerisinde 500 kişilik konferans salonu, iki adet sergi salonu yer alıyor. Ayrıca iki adet düğün salonu (1200 kişilik) kapalı otoparkı var. Kültür merkezi kompleksi içerisinde ayrıca çeşitli işyerleri bulunuyor. Giriş katında kapalı Pazar yeri olarak hizmet veriyor. Atatürk Kültür Merkezi altındaki iki işyerini (yaklaşık 600 metrekare) Urla Devlet Hastanesi’ne tahsis ettik ve 8 ayrı branşta Kent Polikliniği olarak hizmet verir duruma getirdik. Tahtacıların çoğunlukta oturduğu Yaka Mahallesi’ne Tahtacı Kültür evi yapıldı. Bu kültürevi aynı zamanda cemevi olarak da hizmet veriyor. Belediye binası büyütüldü. Daha önce 400 metrekarelik alanda hizmet veren belediye binası 2000 metrekarelik alanda hizmet vermeye başladı. Her müdürlük için şeffaf ofisler oluşturuldu.

YEŞİL ALANLARI ARTTIRDIK

2009’da sayıları 15’i bulan parklara her yıl yenileri eklendi ve şu anda bu sayı 100’ü geçti. 250 bin metrekare yeni aktif yeşil alan oluşturuldu ve kişi başına düşen yeşil alan miktarı 12 kat artırıldı.

GÜZELBAHÇE’YE GÜZEL HİZMETLER

İçerisinde halı saha, voleybol ve basketbol sahalarının yer aldığı, Ayşe Mayda Spor Tesisleri yapıldı. 2.5 milyon liraya mal olan tesisin yapımı için 600 bin lira bağış yapan Ayşe Mayda’nın ismi tesise verildi. İlçede faaliyet gösteren sekiz Sivil Toplum örgütüne ofis tahsis edildi. Araç filosu yenilendi. Şu anda araç sayısı 100 oldu. Dijital arşive geçildi. Belediyedeki 10 bin adet dosya taranarak elektronik ortama aktarıldı. 400 bin metrekare kilit parke taş, 112 bin 550 metretül bordür, 18800 metretül oluklu taş döşendi. 12 bin 750 ton asfalt döküldü. 16865 metretül borulama, 292 bin 673 metrekarelik 97 adet park yapıldı. Yelki’ye iki adet köprü inşa edildi. Sokak hayvanları için geçici bakım merkezi yapıldı.

YAPACAĞIMIZ İCRAATLARIN ZEMİNİ HAZIR

7/24 saat hizmet verecek acil servisi bulunan bir hastanenin yapılması için çalışıyoruz.15 bin metrekarelik hastane yerimiz hazır. Bakanlıktan sadece onay bekliyoruz. Yine İzmir Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle raylı sistemin Güzelbahçe’den geçmesini sağlayacağız. Yelki’ye 200 dönüm alan içerisinde rekreasyon alanı yapacağız. İzmir Ekonomi Üniversitesi nin ilçemize getirilmesi için çalışacağız. Her mahalleye bir spor tesisi projemizi hayata geçireceğiz. 24.5 metrelik 75. Yıl Bulvarı’nın açılması için çalışacağız.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz