Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi
19 Ağustos 2018 Pazar, 21:11
Sedat Kaya
Sedat Kaya skaya@haberhurriyeti.com Tüm Yazılar

GÜZELAYDIN VE MÜRİTLERİ

Spor medyasında bir manipülasyon çetesinden söz ediliyor yıllarca.

Öyle bir çete ki, algı operasyonlarıyla kulüpler, teknik direktörler ve futbolcular üzerinde baskı oluşturuyor.
Hatta bir spor gazetesinin yönetimini bile değiştirmeye çalışıyor bu çete.
İddialar böyle.
Ve bu iddialar  kulaktan kulağa yayılıyor ama işini kaybetme korkusundan dile getirilemiyor.
Aslında geçmişte dile getirenler olmuştu.
 
GÜZELAYDIN’IN MÜRİTLERİ
Mesela 31 Ekim 2007 tarihli Türkiye Gazetesi‘nde Kemal Belgin“Güzelaydın ve müritleri”diye tanımladığı bu manipülasyon çetesinin o günlerde Futbol Federasyonu’nu dizayn etmeye çalıştığından söz ediyordu.
“Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun suyu kaynadı ya… Hah işte ondan; eski milli takımlar sorumlusu Serdar Güzelaydın, müritlerince vitrine konmaya başlandı. Hoş, kendisine sorarsanız, “Bilmem ki, bakarız, zamanı değil” falan diye konuşur ama şirket meseleyi üstlenmiştir bile.
GÜZELAYDIN SPOR MÜDÜRLERİ, MANİPÜLASYON

Mesela Bilgin Gökberk25 Nisan 2008 tarihli Milliyet Gazetesi’nde “Güzelaydın, Spor Müdürleri, Manipülasyon” başlığıyla şöyle yazıyordu.
Serdar(Güzelaydın) bey bayılıyor bu işlere.
Belli.
Doğum gününü de futbol medyasının önde gelen köşe yazarları, yorumcuları ve spor müdürleri ile kutladı. 
Sonra ‘sürpriz yaptılar, haberim yoktu’ dedi.
O doğum gününün bir gazetenin spor müdürünün organizasyonu olduğu yazıldı. 
Sıradan, dikkat çekmeyen bir haberdi, benim dikkatimi çekti.
Kim karışabilir insanın doğduğu günü kimle kutladığına; kim ne diyebilir?
“İş mi bu yaptığı” denilebilir en fazla.
Ya “iş”se peki..”

GÜZELAYDIN GAZETECİLERE PARA AKTARIYOR

Bir başka gazeteci Fatih Altaylı 22 Mayıs 2018′de Habertürk Gazetesi‘nde medyadaki bu manipülasyon oluşumunun o günlerde Galatasaray kongresine algı operasyonu yaptığını ima ederek, bazı gazetecilerin Serdar Güzelaydın tarafından beslendiğini ileri sürüyordu.
“Federasyon Başkanı Demirören’in medyası Özbek’i destekliyor. Biliyoruz. Keza Serdar Güzelaydın vasıtasıyla bazı gazetecilere çeşitli biçimlerde para aktarılıyor. Onlar da Özbek’i destekliyorlar.

HER TAŞIN ALTINDAN GÜZELAYDIN ÇIKIYOR
İddialar sadece yazılmakla kalmıyordu.
Yorumcu Rıdvan Dilmen NTV ekranlarında  medyadaki bu manipülasyon oluşumunu açık ve net diye getiriyordu.
İddiaların merkezindeki isim Serdar Güzelaydın’dı.
Kimdi bu Güzelaydın?
15 Ocak 2018 tarihinde Fethi YılmazOdatv’de şöyle anlatıyordu, Serdar Güzelaydın‘ı.
“Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’la yakın ilişkileri olan, ANAP ve AKP döneminde Bakanlık yapan Murat Başesgioğlu’nun kalemi olan, Türkiye Futbol Federasyonu’nda görev alan, TRT’de işler yapan, FETÖ’nün Türkçe Olimpiyatları’na katılan Serdar Güzelaydın’ın öz geçmişi, adeta “her taşın altında bu isim var” yorumlarına neden oluyor.
Kastamonulu Serdar Güzelaydın, ANAP döneminde İçişleri Bakanlığı yapan bir başka Kastamonulu Murat Başesgioğlu’nun döneminde, Bakanlığın kaleminde çalıştı.
Sonrasında ise Güzelaydın için uzun yıllar yöneticisi olacağı Türkiye Futbol Federasyonu’nun kapıları açıldı. Öyle ki bir başka Kastamonlu, 2008 yılında hayatını kaybeden eski TFF Başkanı Hasan Doğan, 2002 yılında TFF’ye adım attığında ilişkilerini de yine Serdar Güzelaydın koordine ediyordu.
Serdar Güzelaydın’ın ismi AKP’nin iktidara geleceği 2002 yılında bir başka konu ile ilgili gündeme gelmişti. O dönem Serdar Güzelaydın, Ataköy Otelcilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü idi. Ataköy’de Ataköy Otelcilik A.Ş’ye ait Crowne Plaza Hotel’in bulunduğu binanın çatısına 2002 Ekim ayında sessiz sedasız bir anten konulmuştu. İddiaya göre, bu anten AKP’nin telsiz görüşmeleri için konmuştu. Atatürk Havaalanı’nın 6 numaralı pistinin iniş koridorunda olan, otelin tepesine izinsiz kurulan anten, uçaklar için tehlike yaratıyordu. Bu sebeple, AKP’de Bakanlık yapmış Başesgioğlu’nun akrabası olan, AKP’de Bakanlık yapmış Erkan Mumcu ile yakın ilişkileri olan Serdar Güzelaydın’ın ismi gündeme gelmişti.
Serdar Güzelaydın daha sonra AKP’den aday olmak için de uğraştı, ancak bu durum partide tepkilere neden oldu ve Güzelaydın’ın adaylık başvurusu kabul edilmedi.
Güzelaydın’ın ismi 2005 yılında ise bir yolsuzluk dosyasıyla gündeme geldi.
Vakıf Gureba Hastanesi kapatıldı ve yerine Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi konuldu. Murat Başesgioğlu’nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu dönemde Vakıf Gureba Hastanesi’ne ilişkin yolsuzluk iddiaları gündeme geldi. Bu iddialar üzerine 2005 yılında Vakıf Gureba Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nedim Samancı görevden alındı. Bakan Murat Başesgioğlu, Gureba’daki iddiaları vahim halde görerek, daha “derinlemesine” incelenmesini istemişti. Yolsuzluk iddialarına ismi karışanlar ise şöyleydi:
Başhekim Nedim Samancı, AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Kemal Akar, bakan danışmanı İlyas Yıldırım, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Serdar Güzelaydın ve hastane derneği muhasebeci Yaşar Kabataş…
Tüm bu isimlerinde tek ortak noktası ise; Kastamonulu olmasıydı.
Devam edelim.
TRT’ye FETÖ’cülerin en çok girdiği İbrahim Şahin’in başkanlığı döneminde, Serdar Güzelaydın, TRT’de de görev aldı ve TRT’ye işler yaptı. Bes Yapım’ın da sahibi olan Serdar Güzelaydın, Doğan Holding Yönetim Kurulu üyesi ve Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın eşi Mehmet Ali Yalçındağ’a yakınlığıyla biliniyor.
Güzelaydın’ın yapım şirketi başta Doğan Medya’nın kanalları olmak üzere birçok TV programı yapıyor.
2008 yılında FETÖ’nün Türkçe Olimpiyatları’na katılan Serdar Güzelaydın, Turkcell’in BİP uygulamasının da sahibi… BİP spor uygulaması gazeteciler arasında da etik tartışmasına neden olmuştu. Bazı spor gazetecileri haberlerini gazetelerinden önce uygulamaya gönderiyordu. Haberi ilk bu uygulamadan gören gazeteler de Bip’i kaynak vererek haberi geçiyorlardı. Bu şekilde büyük gazetelerin özel haberlerinin uygulamaya akması tartışmalara neden olmuştu.
Güzelaydın, 2008’de Fatih Terim’in milli takımdan aldığı maaş sert şekilde eleştirilirken, TFF yönetim kurulu üyesi olarak; ”ücret ile ilgili yorumlar haksızlık” açıklamasını yapmış ve Fatih Terim’e destek olmuştu. O dönem Güzelaydın’ın bu sözleri TFF içinde de tepkilere neden olmuştu.
Fatih Terim’in Galatasaray’a gelişinde de, Terim ile Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek’i buluşturan isim Serdar Güzelyadın’dı. Serdar Güzelaydın, Dursun Özbek ile Fatih Terim arasındaki görüşmenin 4 dakika sürdüğünü ifade etmiş ve anlaşmanın sağlandığını anlatmıştı.
Evet.
Tartışma yaratan isimlerin yanında görülen ve ilişkileri dikkat çeken Serdar Güzelaydın’ın isminin, kamuoyuna sıklıkla gündeme gelmemesi de kafalardaki soru işaretlerini arttırıyor.
Peki…
Sahi, nedir Serdar Güzelaydın’ın her taşın altından çıkmasını sağlayan güç?”
*.  *.  *
Yazılanlar, çizilenler bunlar.
Serdar Güzelaydın bir işadamı.
Para kazanmak için her yolu, her gücü kullananlardan.
Peki bizim meslektaşlara ne oluyor?
Kemal Belgin’in deyimiyle “Güzelaydın’ın müritleri”ne ne oluyor?
Kendini neden kullandırıyorsun arkadaş?
Yıllardır medyada “Güzelaydın güzellemeleri”yle neden manipülasyon yapıyorsun?
Neden?
Üç, beş, on her ne kadarsa cebine aktarılan, bu neyin karşılığında arkadaş?
Boğazından nasıl geçiyor o lokma?
Bizim camiamız küçüktür, herkes kimin kim olduğunu bilir.
Değer mi?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri