Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Gurbetçilerin dönüş çilesi

28 Ağustos 2013 Çarşamba, 14:29

AVRUPA ülkelerinde yaşayan ve yaz tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelen işçilerin yaşadıkları ülkeye dönüş yolculuğu çileye döndü.

www.haberhurriyeti.com / YAŞAM
Kapıkule’nin Bulgaristan tarafındaki Kaptan Andreevo Gümrük Kapısı’nda devam eden modernizasyon çalışması ve gümrük memurlarının insan kaçakçılığına yönelik yaptığı kontrolü artırması, gümrük sahası içini tamamen doldurdu. Kapıkule yolu üzerinde ise 3 kilometre kuyruk oluştu. Araç sürücüleri duruma tepki gösterdi.

Avrupa’da yaşayan Türk işçileri yaz tatillerini memleketlerinde geçirdikten sonra yaşadıklara ülkelere dönüşü devam ediyor. Dönüş nedeniyle Edirne’deki Kapıkule Gümrük Sahası ile Bulgaristan tarafındaki Kaptan Andreevo Gümrük Kapısı sahasının içi tamamen doldu. Kapıkule yolu üzerinde ise yaklaşık 3 kilometre küçük araç kuyruğu oluştu. Hava sıcaklığının da 34 derece olduğu Edirne’de, kuyrukta bekleyen işçiler ve aileleri, duruma isyan etti. Sürücüler, yaşadıkları durumu araçlarının klaksonlarına basarak protesto etti. Yoğunluk nedeniyle bir aracın Bulgaristan’a geçişi 4 saati buldu. Gümrük sahası içinde bekleyen ve yorgun düşen çok sayıda kişi ise, buldukları gölgede yere uzanarak uyumayı denedi.

Yaşanan beklemenin Bulgar tarafından kaynaklandığını belirten Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Gürkan Örgel, “Bulgaristan tarafında devam eden inşaat çalışması ve Bulgar gümrük memurlarının insan kaçakçılığına yönelik yaptığı aramalar nedeniyle kuyruk oluştu. Şuan iki ülkenin gümrük sahası tamamen dolu. Bizim tarafımızdaki araçların işlemleri bitti. Bulgaristan’a geçiş yapabilmek için gümrük sahamızda bekliyorlar. Kalabalık nedeniyle kuyruk gümrük sahasının dışında da mevcut. İşlemlerin hızlı ilerlemesi için komşumuzla görüşmeler yaptık” dedi.

DİĞER KAPILARDA YOĞUN

Kapıkule Gümrük sahası içinde 807 araçla birlikte yaklaşık 3 bin kişi, Kapıkule yolu üzerinde ise 300’e yakın araç Bulgaristan’a geçiş yapmak için bekliyor. Hamzabeyli Gümrük Kapısı yolunda ise 1 kilometre küçük araç kuyruğu oluştu. Aynı şekilde Yunanistan’a geçişi sağlayan İpsala Gümrük Kapısı’nda da yoğunluk yaşanıyor. – Fırat KESKİNKILIÇ/EDİRNE, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri