GURBETCİLER TÜRKİYE’DE NASIL EMEKLİ OLABİLİR?

06 Kasım 2018 Salı, 00:00

TÜRKİYE dışında yaşayan milyonlarca vatandaşımızın emekli olabilmesi mümkün.

Kimisinin Türkiye’ de sigorta başlangıçları bulunuyor yani yurt dışına gitmeden önce Türkiye’ de çalışıp primini ödemiş.  Kimisi de sadece yurtdışında sigortalı olarak çalışıyor ve Türkiye’ de hiçbir SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNA kayıtlı değil. Kimisi de yurt dışında çalıştıktan sonra Türkiye’ ye dönüp sigortalı oluyor ve prim ödüyor. Hal böyle olunca bu üç olasılık da bile vatandaşımızın YURT DIŞI HİZMETLERİNİ saydırarak Türkiye’ de emekli olma şansı var. Nasıl mı?

Örneğin; Siz 23 yaşında Almanya’ ya gitme kararı aldınız ve Türkiye’ den ayrıldınız. Almanya’ da hiç çalışmadan 9 yıl ikamet ettiniz.  Türkiye’ ye gelip 9 yıllık BORÇLANMA yapabiliyorsunuz. Borçlanma yaptığınız tarihten geriye doğru 9 yıllık prime hak kazanıyorsunuz. Haliyle yaş ve prim sayısına göre de emekli olabiliyorsunuz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

  • Erkek vatandaşlarımız için 18 yaşından sonraki ‘’BELGEYE DAYALI ÇALIŞMALARI’’ isteniyor.
  • Kadın vatandaşlarımız için ise Türkiye’ de emekli olmak istediklerinde erkekler gibi çalışmış olma şartı aranmıyor. Eğer yurt dışında ev hanımı olarak faaliyet gösteriyorsanız bu süreler de emeklilik hesabına katılabiliyor. Bu sürelerden faydalanmak için Türkiye’ ye geldiğiniz zaman dilimlerinde borçlanarak kazanabilirsiniz. Lakin mutlak suretle başvurmanız gerekli. Bekarmıymışsınız, evliymişsiniz, dulmuşsunuz hiç farketmiyor. Özetle, medeni durumunuza bakılmıyor.

 EV HANIMLARININ YURT DIŞINDA OTURDUKLARINA İLİŞKİN ALACAKLARI İKAMET BELGESİ NİTELİĞİ TAŞIYAN, İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

  • Yurt dışına çıkış ve yurda giriş tarihlerinin bulunduğu PASAPORT SAYFALARININ fotokopisi.
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirlik veya Ataşeliği’ nin bulunduğu Türk temsilciliklerince İKAMET BELGESİNE istinaden düzenlenecek belge.
  • İkamet belgesinin Türkiye’ de yeminli tercüme bürolarınca onaylanmış tercümesi.

 

EN ÇOK SORULAN SORULARDAN BİRİ…

SGK’ DAN MI BAĞKUR’DAN MI BORÇLANILIR?

Örneğin; Türkiye’ de hiç çalışma hizmeti bulunmayan bir gurbetçivatandaşımız 9000 günden emekli oluyor. Neden mi?

Çünkü, yurtdışına gitmeden önce veya vatana döndükten sonra TÜRKİYE’ DE çalışma hizmeti bulunmayan vatandaşlarımız 4/B BAĞ-KUR kapsamındaymış gibi işlem görüyor. Buradan şunu anlamamız gerekiyor. SGK’ lı çalışma hizmeti olanlara göre daha fazla borçlanma yani daha fazla ödeme yapılmasıdır.

Peki vatana döndükten sonra SGK’lı çalışma hizmeti bulunan gurbetçi vatandaşımız için durum nasıl?

İşin püf noktası burda desek yeridir. Vatana dönen gurbetçi vatandaşın SGK’ lı çalışma hizmeti var ise 5000 ile 5975 arası günlere denk gelecek şekilde emekli olması gerekiyor. Bundan dolayıdır ki Türkiye’ de hiç çalışma hizmeti olmayan gurbetçi vatandaşlarımızın en azından Türkiye’ ye tatil maksatlı geldiklerinde FİİLİ OLARAK bir işyerinde SGK’ lı olarak çalışmasını şiddetle tavsiye ederim.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz