Son Dakika
26 Haziran 2019 Çarşamba

Güneş enerjili araçlar yarışıyor

23 Ağustos 2013 Cuma, 11:58

TÜBİTAK’ın teşvik amacıyla düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışları yarın ve Pazar günü Körfez Yarış Pisti’nde yapılacak. Yarışlara 40 üniversiteden 56 takım toplam 62 araçla katılacak.

www.haberhurriyeti.com / EĞİTİM
TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’nın alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekilmesi ve üniversite öğrencilerinin bu alandaki fikirlerinin üretime geçirilebilmesi amacıyla düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda Güneş ve Hidrojen gibi temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan araçlar yarışacak.

Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde başlayacak organizasyonun Formula G-Güneş Enerjili Araç Yarışları’na 34 takım ve 39 araç, Hidromobil-Hidrojen Enerjili Araç Yarışlarına ise 22 takım ve 23 araç katılıyor. Üniversite takımlarının kendi ürettikleri araçlarla katıldığı Formula G’nin bu yıl 9’uncusu, Hidromobil Yarışları’nın ise 7’ncisi gerçekleştiriliyor.

FİNAL YARIŞLARINI BAKAN ERGÜN DE İZLEYECEK

1950 metrelik Kocaeli Körfez Yarış Pisti’ndeki yarışların kayıtları 20 Ağustos’ta başladı. Teknik kontrol ve test sürüşlerinin ardından yarın sıralama turları ve yarı final yapılacak. Pazar günü ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün de izleyeceği final yarışları saat 12.30’da kortej ile başlayacak.

Final gününde ilk olarak saat 13.00’de Formula G, saat 14.30’da da Hidromobil yarışları gerçekleştirilecek. Saat 17.00’de ise yarışmalarda dereceye giren takımlara ödülleri verilecek. Her iki kategorinin birincilerine 15 bin TL, ikincilere 10 bin TL, üçüncülere de 5 bin TL para ödülü ile madalya verilecek. Tasarım ve Kurul Özel Ödülü olarak ise takım başına 5 bin TL verilecek.

Geçen yıl düzenlenen yarışlarda Formula G’de İstanbul Üniversitesi ‘Socrat’ adlı araçla ilk sırada yer alırken, Hidromobil kategorisinde ise ‘Hidrobee’ ile İstanbul Teknik Üniversitesi birinci olmuştu. – KÖRFEZ (Kocaeli), (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri