”

GRİP AŞISI OLSAK MI ?

Grip hastalığı hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi, işin uzmanı, okuyunuz…

23 Ekim 2019 Çarşamba, 15:23
GRİP NEDİR ?
Grip, her yaşta görülebilen, bulaşma oranı yüksek, sıklıkla Kasım-Mart aylarında ortaya çıkan, kapalı ortamlarda yakın teması olan insanlar arasında yayılan, insandan insana enfekte solunum sekresyonları ile bulaşan, influenza adlı grip virüsünün yaptığı bir hastalıktır.
Virüsün solunum yoluyla alınmasından 1 ila 4 gün sonra hastalık oluşur. Hasta kişilerden etrafa saçılan virüs parçacıklarının havada asılı kalabilme yeteneğinde olması bulaşıcılığı daha da arttırmaktadır. Bu nedenle grip evde, iş yerinde, okullarda, kreşlerde, toplu taşım araçlarında çok kolaylıkla bulaşır. Erişkinler, belirtilerin ortaya çıkmasından 1 gün öncesinden, belirtilerin ortaya çıkmasından sonra 5. güne kadar bulaştırıcıdırlar. Çocuklarda bulaştırıcılık 10 güne kadar çıkabilir.
Ateş yükselmesi (380 üzerinde), boğaz ağrısı, yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı hastalığın belirtilerindendir. Hastalık döneminde aşırı bitkinlik ve halsizlik görüldüğü için halk arasında paçavra hastalığı olarak da bilinir. Halsizlik, hastalık belirtileri geçtikten sonra bir hafta kadar daha devam eder. Grip, ateş yüksekliği olmadan hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırık ve hafif halsizlik ile seyreden ve yatak istirahatı gerektirmeyen soğuk algınlığı ile karıştırılmamalıdır.
Hastalık genellikle kendiliğinden iyileşir.
Ancak altta yatan diyabet, kronik akciğer hastalığı, kronik karaciğer hastalığı, koroner arter hastalığı, bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalığı olan veya bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlarda ve 65 yaş üzeri ve 5 yaş altı bireylerde ağır seyreder. Bu gruplarda hastalığın en korkulan komplikasyonu olan zatürre’ye bağlı ölümler görülebildiği için bu gruplarda hastalığın dikkatle takibi, anti-viral ilaç başlanması ve hastaneye yatırılması gerekebilir. Dünyada her yıl yaklaşık 500 bin kişinin gribe bağlı komplikasyonlardan öldüğü bilinmektedir.
GRİP AŞISI
Grip aşısı inaktif, canlı olmayan bir aşı olduğu için yan etkileri çok azdır. Grip virüsü yapısını sürekli olarak değiştirdiği için bir önceki yılda yapılmış olan aşı ertesi yıl hastalıktan korunmaya yeterli olmaz. Bu yüzden her yıl bir önceki yıl görülen virüs tipleri dikkate alınarak yeni aşı hazırlanır. Hastalık kış aylarında sık görüldüğü için Eylül-Kasım ayları aşıyı olmak için en uygun zamanlardır.
Grip aşısı 1 doz olarak ince bir iğne ile kolda kas içine uygulanır. Virüsten korunma aşı yapılmasından 2 hafta sonra başlar. Ancak aşıların çoğunda olduğu gibi grip aşısının da %100 koruyucu olmadığını bilmek gerekir. Grip aşısı ideal şartlarda %70-80 oranında koruma sağlar. Uygun kişilere yapılan grip aşısı özellikle zatürre gelişiminden hastaları korumaya yardımcı olur. Aşı yapılan kişinin yaşı önemlidir, aşının koruyuculuğu gençlerde yaşlılara göre
daha fazladır. Gripten koruması düşük olan yaşlı hasta grubunda kişi hastalansa da kısmi korumaya bağlı olarak hastalık daha hafif seyreder. Aşının yaşlılarda grip nedeniyle hastaneye yatışları % 50, zatürre riskini % 60 ve ölüm riskini de % 70 oranında azalttığı bilinmektedir. Grip aşısı sonrası %10-15 oranında aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir. Aşıya karşı alerjik reaksiyonlar çok nadiren görülür. Grip aşısı tavuk yumurtasından yapılır. Tavuk yumurtasına karşı ciddi alerjiniz varsa (nadiren görülür), grip aşısı olmamanız gerekir. Daha önce grip aşısına karşı alerjiniz olduysa da (çok nadir görülür) grip aşısı olmamanız gerekir.
KİMLER AŞILANMALIDIR ?
Yaşı 65’in altında olan sağlıklı kişilerde aşı gerekli değildir ancak isteğe bağlı olarak yapılır.
Ancak şu gruplara grip aşısı uygulanır:
– 65 yaş ve üzeri kişiler ve 6-23 aylık bebekler
– Diyabet hastalığı, Kronik akciğer hastalığı (KOAH, Astım vs.), Kalp ve damar hastalığı, Kronik karaciğer hastalığı (siroz), Böbrek fonksiyon bozukluğu (böbrek yetmezliği) olanlar
– Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler ve steroidler, kanser tedavi ilaçları gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanalar
– Huzur evlerinde yaşayanlar
– Yüksek riskli hastalarla karşılaşma olasılığı olan hekim, hemşire ve yardımcı sağlık personeli, güvenlik personeli vb.
– Grip sezonundaki hamileler
Yukarıdaki risk gruplarına sağlık bakanlığı grip aşısını ücretsiz olarak temin etmektedir.
Ayrıca iş gücü kaybı olmasını istemeyen sağlıklı çalışanlar grip aşısını kendileri temin ederek yaptırabilir.
Gripten korunmak için aşılanmanın yanı sıra en etkin yöntem sık sık su ve sabunla eller yıkanmasıdır. Ayrıca kış aylarında düzenli beslenmek, özellikle meyve ve sebze tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun dışında hasta olan kişiler çevreye virüs saçmamak için öksürük ve hapşırık esnasında ağız ve burunu tek kullanımlık kâğıt mendille kapatmalı ve mendili çöp kutusuna atmalıdır. Kapalı mekanlar grip sezonunda sık havalandırılmalı, grip belirtileri olan kişilerin evde istirahat etmeleri sağlanmalıdır.
www.haberhürriyeti / SAĞLIK

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz