Son Dakika
15 Ekim 2018 Pazartesi

12 Ağustos 2018 Pazar, 18:00
Özlem Abut
Özlem Abut [email protected] Tüm Yazılar

GÖREMEYEN GÖZLERİN MEHTABI

Kirden pastan, dertten tasadan, dolardan avrodan bıktım usandım. Kelimelerimi hayatın asap bozan gerçeklerine harcamama kararı aldım, güzelliklere odaklanarak karamsarlığımdan sıyrılmak istiyorum.  Bize sevginin gücünü anımsatan, şevk ve umut veren olaylar cereyan ederken deve kuşu gibi davranmanın manası yok. Yaşadığımız gezegen iyisiyle kötüsüyle bize ait, başımızı kuma gömsek ne fayda? O yüzden gözlerimi gökyüzünde asılı duran dolun aya çevirdim. Boğaza yansıyan mehtabın güzelliği karşısında büyüleniverdim. Sizlerin de bu mehtabı tanımanızı, ondan ilham almanızı çok isterim.

Şifa dağıtan elleriyle hastalarını tedavi eden diş hekimi Mehtap Akyol Tolu ile söyleşiyoruz bugün. Yüreği en az kendisi kadar güzel olan okuldaşım Firdevs Aydın sayesinde tanıdım onu. Çok değerli, çok özel bir kadın… İnsanın içine ferahlık veren sesiyle 2006’da Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kurulan e-kütüphanesi  “GETEM”de gönüllü okuyuculuk yapıyor.  Kitaplara sesiyle hayat verirken ebedi bir karanlığa mahkûm olan engelli kardeşlerimizi hayal gücünün gizemli dünyasına götürüyor. Sunduğu hizmet paha biçilmez…

İlk telefon görüşmemizde seslerimizle sımsıkı sarıldık birbirimize, yeni tanışan iki kişi değil de yılların eskitemediği iki dosttuk sanki. Samimiyet ve coşkumuza röportajı okurken şaşırmayın diye vermek istedim size bu bilgiyi. ÖZLEM ABUT OTLUOĞLU

***

Mehtap Hanım, haberhurriyeti.com ’a hoş geldiniz. Sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Siz ne şeker, ne tatlı, enerjisi ne kadar yüksek bir insansınız böyle. Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Kimdir Mehtap Akyol Tolu?

25.07.1964 yılında Van’da doğdum. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum. Yaklaşık 30 yıldır bu işi yapıyorum, mesleğimi ve tabi ki hastalarımı çok seviyorum.

Değişik uğraşılarınızın olduğunu tahmin ediyorum…         

Doğru. Treking yapıyorum mesela, durağan olmak bana göre değil. Güleceksiniz belki dalıyorum ama yüzmeyi bilmiyorum.

Gülmek değil de söylediğiniz karşısında tebessüm ettim doğal olarak. Durağan olmadığınıza göre seyahat etmeyi seviyor olmalısınız.

Doğru tespit! Değişik kültürlere değişik yaşamlara ilgi duyuyorum. Gözüm hep dışarılarda, uzaklara gitmeye bayılıyorum. Sağlığım müsaade ettikçe uzun uçuşlarla uzak ülkelere seyahat etmeyi tercih ediyorum. Yaşlanınca Avrupa’yı gezerim artık.


Boş zamanlarınızda da muhakkak yapıyorsunuzdur siz bir şeyler…

Haklısınız, durur muyum hiç. Dantel örüyorum fırsat buldukça. Kışları doğudaki çocuklarımıza atkı bere yapıyorum. Ama en büyük hobim tabii ki kitap okumak… Hele ki GETEM için!

Ben de sizinle aslında GETEM’i konuşmak istiyordum. Önce, GETEM nedir diye sormak isterim…

Tabi ki Özlem’ciğim, ben de zaten GETEM’i geniş kitlelerin duymasını arzu ediyorum. GETEM, Boğaziçi Üniversitesine bağlı bir kuruluş, bir e- kütüphane gibi düşünebilirsin. Görme engelli arkadaşlarımız için çalışmalar yapıyorlar. Gönüllü okuyucular, kitaplara seslerini vererek göremeyen kardeşlerimizin bir nevi okumasını sağlıyorlar.

Çok etkilendiğimi itiraf etmeliyim. Ülkemizde güzel gelişmelerin olması bana umut veriyor, gündemimiz malum…

Kesinlikle katılıyorum. Sanal bir kütüphanenin oluşturulması ayrı bir şey ancak bu oluşuma katkıda bulunarak bir parçası olmak bambaşka… Yaptığım okumalardan aldığım hazzı sana anlatmama imkân yok.

Göremeyenlere gün ışığı olmak sizlerin yaptığı… El vermek, yardım etmek paha biçilmez ama maalesef giderek yitip giden değerler. İyi ki varsınız demek geldi içimden…

Her birimiz iyi ki varız Özlem’ciğim. Ben, insanların hayatına dokunmayı seviyorum. Ne bileyim bir gülücük,  güzel bir bakış ya da güzel bir söz nelere değmez ki?  Bu  kütüphaneye katkıda bulunmak bana tarifi zor bir mutluluk veriyor. Göremeyen ama okumaya gönül vermiş dostlarımızın dile getirdiği övgü dolu sözlerin, memnuniyetlerinin bana hissettirdiklerini nasıl ifade edebilirim bilemiyorum. Benim gibi konuşkan bir insanın dahi söyleyebildikleri yetmiyor bazen.

Ne tatlı bir “ Kitap Kurdu” sunuz…

Yılda 20-25 kitap okumak kurtluksa diyebiliriz elbette… Ama ben kendimi öyle nitelendirmiyorum.  Bir mutluluk alışverişindeyim diyelim.

Siz, kitapları değerli birer ses kaydına dönüştürüyorsunuz! Bu rakam en az iki katına bedel bana göre. Son olarak GETEM’de okunan ve görme engellilerin erişebildiği kitapların türünü ve hitap ettikleri yaş gruplarını öğrenebilir miyiz?

GETEM’de her türden ve her yaş grubuna yönelik kitap okunuyor, güzel yanı da bu. Öğrenciler için YGS, LYS, TEOG kitapları dahi seslendiriliyor.

Ne güzel bir söyleşi oldu, çok teşekkür ediyorum size… İçimiz aydınlattınız…

Özlem’ciğim benim için de zevkti. Sayende ben de Haber Hürriyeti’ni tanıdığım için çok mutluyum. Gönüllü okuyucuların sayılarının artmasını diliyorum ben de. Haber Hürriyeti ile olmak çok güzeldi. Bir de dileğim var paylaşmak istediğim. Sizi de GETEM’de görmekten mutluluk duyarız. Diksiyonunuz çok güzel, Kendi kitabınızı seslendirebilirsiniz.

Öyle güzel bir öneri ki… Konuşalım sizinle bunu, çok teşekkür ederim güzel sözlerinize…

www.haberhurriyeti.com / ÖZLEM ABUT OTLUOĞLU

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO