”

GÖNÜLLÜ olamıyoruz!..

Türkiye, gönüllülük faaliyetlerine katılım açısında 2012 yılında 146 ülke arasında 137’inci, 2013 ve 2014 yıllarında ise 135 ülke arasında 128’inci sırada yer aldı.

12 Aralık 2016 Pazartesi, 10:16

Türkiye, gönüllülük faaliyetlerine katılım açısında 2012 yılında 146 ülke arasında 137’inci, 2013 ve 2014 yıllarında ise 135 ülke arasında 128’inci sırada yer aldı.

www.haberhurriyeti.com / YAŞAM
“Sen de gönül ver!” sloganıyla ülkede bir gönüllülük kültürü oluşturmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde çalışmalarına başlayan Genç Gönüllüler Platformu www.gencgonulluler.gov.tr İnternet sitesi, tam bir yıldan fazladır gönüllü arayan kuruluşlarla gönüllü olmak isteyenleri bir araya getiriyor.

GENÇLERİN KARİYERİ İÇİN FIRSAT

Gençlerin gönüllülük faaliyetlerine katılımlarının artırılması, sosyal ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi, toplumsal hayata tam katılımlarının sağlanması ve serbest zamanlarını etkin şekilde değerlendirmeleri amacıyla hayata geçirilen Site, gençler için farklı kategorilerde pek çok gönüllülük fırsatını bir arada sunuyor. Eşitlik ve şeffaflık anlayışına dayanan ve üyelik esasına göre çalışan sitede gönüllü arayan kuruluşlar ilanlarını yayınlama imkanı bulurken, gönüllü olmak isteyenler de spor, kültür ve turizm, çevre, afet ve acil durum, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler kategorileri altındaki bütün ilanlara aynı anda erişme ve başvurma şansına kavuşuyor. Ayrıca, Genç Gönüllüler mobil uygulaması sayesinde gönüllü ilanlarını anında görerek, istenen ilana her yerden başvuru yapmak da mümkün.
Sistem, gençlerin katıldıkları gönüllülük faaliyetlerini belgeleyerek, ileride iş ve burs başvurularında referans sunmalarını sağlıyor. Böylece bir yandan gönüllülük faaliyetleriyle topluma karşılık beklemeksizin hizmet ederek kişisel ve sosyal becerilerini geliştiren gençler, diğer taraftan kariyer planları için önemli referanslar elde ediyorlar.

GENÇ GÖNÜLLÜLER ÜLKENİN HER YERİNDE

Gönüllü öğretmenlik, fidan dikme, çevre temizliği, hasta ve yaşlı ziyaretleri, okul boyama, kütüphanede ya da müzede gönüllü çalışma, yardım kampanyaları gibi yüzlerce gönüllülük faaliyetinin ve pek çok eğitim programının yer aldığı Platform, en ücra köşesine kadar ulaşarak doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm ülkeye hizmet veriyor.
7 Aralık 2016 tarihi itibariyle Siteye kurulduğu günden bugüne 61.267 kişi ve 1170 kurum üye olurken, 2969 ilan yayınlandı. 1027 ilan ile eğitim alanı en çok gönüllülük ilanı verilen kategori oldu. Bunu sırasıyla 742 ilanla sağlık ve sosyal hizmetler, 593 ilanla kültür ve turizm, 445 ilanla çevre, 90 ilanla spor ve 70 ilanla afet ve acil durum kategorileri izledi.

GENÇ GÖNÜLLÜLERDEN DAVET VAR

Geleneklerimizde var olan hayırseverlik kültürünü, çağdaş hayatın evrensel değerleriyle harmanlayarak 21. Yüzyılın parlayan yıldızı olan gönüllülük çatısı altında, varlık sebebimizi yeniden keşfetmemizi sağlamayı amaçlayan Genç Gönüllüler Platformu, yalnızca 14-29 yaş aralığındaki gençlere değil bütün yaş gruplarını kapsayacak şekilde tüm ülkeye hizmet veriyor.
Küçük özverilerle büyük işler başarmaya hazır olan herkesi gönüllü olmaya davet eden Genç Gönüllüler, gönüllü arayan kuruluşlarla gönüllü olmak isteyenler arasında bir köprü rolü üstlenerek gönüllülük faaliyetlerinin kurumsal bir çatı altında gerçekleştirilmesine destek oluyor.

Gönüllüler, Birleşmiş Milletler Sözleşmesinde ifade edilmiş olan adalet, eşitlik ve özgürlük gibi değerlerle harekete geçerler. Bu sebeple, gönüllülüğü destekleyen, teşvik eden ve gönüllülerin potansiyeline gereken değeri veren bir toplum, kamusal refaha yapılacak katkılardan yeterli payı alacak ve küresel refah için gereken evrensel değerleri geliştirmiş bir toplum olacaktır.

Yine, Birleşmiş Milletler tarafından 26 Kasım 2015 tarihinde “Barış ve Kalkınmaya Gönüllülüğün Entegrasyonu: Gelecek 10 Yıl ve Ötesi Eylem Planı” başlıklı karar kabul edilmiştir. Böylece yoksulluğun azaltılması, sürdürülebilir kalkınma, sağlık, insani eylem ve barış konularında gönüllülüğün rolü ve barışın inşası sürecinin ulusların, hükümet ya da liderlerin sınırlı etkisi yerine bireylerin entegrasyonuyla gerçekleştirilmesi gerektiği kabul edilmiş oldu. Ayrıca BM, Sürdürülebilir Kalkınma 2030 Ajandasının uygulanmasında gönüllülerin güçlü bir araç olduğunu ilan edilmiş ve gençlere çağrı yapılmıştır.

GÖNÜLLÜLÜKTE SON SIRALARDAYIZ

Bütün bunlara karşılık İngiltere merkezli Yardım Kuruluşları Vakfı (Charities Aid Foundation-CAF) tarafından bireylerin hayırseverlik eğilimlerini ölçmeye yönelik yayınlanan Dünya Bağışçılık Endeksi verilerine göre Türkiye, gönüllülük faaliyetlerine katılım açısında 2010 yılında 153 ülke arasında 134 üncü, 2011 yılında 153 ülke arasında 136 ıncı, 2012 yılında 146 ülke arasında 137 inci, 2013 ve 2014 yıllarında ise 135 ülke arasında 128 inci sırada yer almıştır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz