Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

Gerçek giderle, kira vergisi ödemeyebilirsiniz?

Kira gelirinizi beyan etmeden önce durumunuza bakarak gerçek gider yöntemi mi sizin için daha avantajlı o zaman götürü gider yöntemini değil gerçek gider yöntemini seçin.

23 Mart 2019 Cumartesi, 14:48

EVİNİZİ SON BEŞ YIL İÇİNDE ALANLAR AVANTAJLI

Kiraya verdiğiniz konutu, son beş yıl içinde satın aldıysanız ciddi bir avantajınız var demektir. Kira gelirinizi beyan ederken gerçek gider yöntemini tercih ettiğinizde, evin satın alma bedelinin % 5’ ini KİRA GELİRİNİZDEN düşebilirsiniz.

Örneğin; Serra 2018 yılında 400 Bin TL. ye aldığı evinden, 2018 yılında 20.000 TL. kira tahsil etmiştir.

Serra, beyanname verirken ‘’gerçek gider yöntemini’’ seçerse, evi satın alma bedelinin 400.000 TL. nin %5’ ini yani 20.000 TL. kira gelirinden (20.000 TL.) düşecek ve hiç vergi ödemeyecek.

BANKA KREDİ FAİZİ ÖDEMENİN CAZİBESİ

Kiraya verdiğiniz evinizi, banka kredisi kullanarak satın aldıysanız ÖDEDİĞİNİZ FAİZLERİ kira gelirinizden düşebilirsiniz. Bu noktada altını çizeceğim husus, bankaya yaptığınız ödemeleri değil, o ödemelerin içinde yer alan FAİZLERİ indirebiliyor olmanız.

Bankadan kullanılan kredi tutarı özellikle ilk yıllarda daha yüksek tutarda faiz ödemesi gerçekleştiğinden ‘GERÇEK GİDER YÖNTEMİ’ seçildiğinde çoğu kez hiç vergi ödenmeyebilmektedir. Bu avantaj sadece konut kira elde edenler için değil, işyeri kira geliri elde edenler içinde geçerlidir.

EVİNİ KİRAYA VEREN KENDİSİ DE KİRACIYSA

Evini kiraya veren vatandaşımız, kendisi de kirada oturuyorsa, gerçek gider yöntemini seçmesine bağlı olarak ciddi bir indirim avantajından faydalanabilecektir.

Sahibi bulunduğu konutu ya da konutları kiraya verenler, kendileri de başka bir evde veya lojmanda oturuyorlarsa, ödedikleri kirayı tahsil ettikleri kiradan indirebilirler.

Örneğin; Serra’nın kira aldığı iki evi var. Birinden 18.000 TL., diğerinden ise 9.800 yıllık kira geliri var. Serra, kirada oturduğu eve yıllık 24.000 TL. kira ödüyor.

Bu durumda Serra, aldığı 27.800 TL. kiradan ödediği 24.000 TL. kirasını indirebiliyor. Serra, istisnayı ve diğer gerçek giderlerini de (örneğin; amortisman ve emlak vergilerini de)  indirdiğinde, muhtemelen vergi matrahı çıkmaz ve vergi ödemez.

İNDİRİM KONUSU YAPABİLECEĞİNİZ GİDERLER NELER Mİ?

Kira geliri aldığınız gayrımenkulleriniz için:

  • %2’ sini amortisman gideri
  • sigorta giderini
  • emlak vergisini
  • bakım-onarım giderlerini
  • sözleşmeye, kanuna ve ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar kira gelirlerinden gider olarak indirilebiliyor.

ZARAR DOĞMASI HALİNDE NE OLACAK?

Kira geliri elde eden vatandaşlarımızın, giderlerinin fazlalığı nedeniyle ‘ZARAR DOĞMASI’ durumunda bu zararlar 5 yılı geçmemek üzere, gelecek yıllarda elde edilecek kira gelirlerinden gider olarak düşülebilir.. Lakin bu durumda 2 istisnai durum söz konusu. Bunlar:

  • Konutunu kiraya veren kişinin, kendisi de kirada oturuyorsa ödediği konut veya lojman kirasından kaynaklanan zararı, gelecek yıllarda indiremez.
  • Kira alınan konutun, satın alma bedelinin % 5’ini indirimden kaynaklanan zarar, gelecek yıllarda indirilemez.
  • www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri