Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

Gençlere ve Yaş Alanlara Tüyolar

İzmir 3. Uluslararası ve 12. Ulusal İleri Yaş Sempozyumu “Yaşamın içindeyim” konusu ile Tarihi Havagazı Fabrikası’nda başladı.

27 Şubat 2019 Çarşamba, 12:04

Bu yıl 12. kez düzenlenen İleri Yaş Sempozyumu İzmir’de başladı.  Sağlıklı yaş almanın sırlarını paylaşan 69 yaşındaki sanatçı Cezmi Baskın, “Benim sağlık reçetem, hayata pozitif ve umutla bakmak. Yaş alanlar da gençleşsin.  Gençlerle arkadaşlık etmekten  çekinmeyin” dedi. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türk Psikologlar Derneği ve Ege Geriatri Derneği işbirliği ile düzenlenen sempozyumun açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, Ege Geriatri Derneği Başkanı Doç. Dr. Sevnaz Şahin, Ege Geriatri Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek ile Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdürü Nesim Tanğlay da katıldı.

Sempozyumun “söyleşi” bölümüne ise bu yıl sanatçı Cezmi Baskın konuk oldu. Konuklara, tiyatroculuk deneyimini anlatan 69 yaşındaki sanatçı, “Şehirlerdeki yaş almışlar hayata tutunuyorlar; sanata, edebiyata biriktirdiklerinin üstüne yeni şeyler koyma peşindeler. Bunu köylerde ihtiyaç haline getirmek gerekir. Köylerde başlangıç mayası bile atılmamış. Çok sesli müziği onlara yavaş yavaş götürmek lazım. Yaşama tutunmak için bir sürü eyleme katılabilirler. Bu çok takdire değer bir şey. Gençlere büyük örnek olacaktır.   Yaşılar kendi yaşındaki insanlarla beraber olmayı tercih ederler. Biraz da yaşlıların gençleşmesi gerektiğine inanıyorum ben. Birikmiş,  tortulanmış tutucuklarını bir tarafa bırakıp çocuklarla,  mahallenin delikanlılarla arkadaşlık etmeleri gerekir. Ben şimdi   gençlerle arkadaşlık ediyorum. Umutsuz olunca insan biter, umutlarımıza tedbirlerle bakıyoruz. Biraz pozitif bakmak lazım.  Benim sağlık reçetem budur” diye konuştu.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu,Türkiye’de yaşlı nüfusunun  giderek arttığına dikkat çekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılar için birçok merkezi ve çalışması olduğunu kaydeden Kocaoğlu,  “Hayata geçirdiğimiz projelerle  İzmir ‘Yaşlı Dostu Kent’ ünvanını aldı. Sosyal Yaşam Kampüsü Projemizi tamamladık. Bizim hedefimiz, yaşlıları sosyal hayatın içine sokmak ve onlarla daha çok iletişim kurmayı sağlamak” dedi.

Ege Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı  Öğretim Üyesi Doç.Dr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri