Gelinlik sektörüne çalışıyorlar

23 Ağustos 2013 Cuma, 10:46

Ege İhracatçı Birlikleri yaklaşık 6 aydır sürdürmekte olduğu IZY-WED çalışması kapsamında İzmir’de gelinlik ve abiye sektörü paydaşlarının rekabetçi güçlerini artırmaları için kamu üniversite özel sektör işbirliği ile destek sağlıyor.

www.haberhurriyeti.com / EKONOMİ
Egeli İhracatçıların, İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Ticaret Odası, İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası, Ege Giyim Sanayicileri Derneği, İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksek Okulu, Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği işbirliğinde yürüttüğü çalışma hakkında konuşan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, “İzmir’de üretim ve ticarette lider olduğumuz gelinlik ve abiye sektörü çok önemli bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Böyle bir değerin farklı şehirlere kaymasının önüne geçmek ve sektörün temel sıkıntılarının tespiti, sektör trendlerinin takibi, değişim ve dönüşüm ile sektör paydaşlarının rekabetçiliğini daha da geliştirmek istiyoruz. Bugüne kadar öncelikle birebir firma ziyaretleri gerçekleştirerek sektörün nabzını tutmaya çalıştık. Sonrasında gerçekleştirdiğimiz toplantılarda sektör paydaşlarını bir araya getirerek sektörün sorunları ile bu sorunların çözümüne yönelik öneri ve aktiviteleri belirledik. Eylül ayına kadar sürecek bu çalışmayla birlikte sektörün ihracatını destekleyecek ve rekabetçiliğini artıracak yol haritasını tamamlamayı öngörüyoruz” dedi.

22 Ağustos 2013 tarihinde İzmir’de yerleşik birçok firma ve kurum temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen gelinlik ve abiye sektör toplantısında konuşan Kızılgüneşler, “Sektörün rekabetçi gücü ve ihracat potansiyelinin artırılması için hazırlanacak yol haritasına katkı sağlamak ve belirlenen aktivitelerin hayata geçirilmesi için destek sağlamak üzere tüm paydaşlarımızın tüm süreçte yanımızda olması hem doğru yolda ilerlediğimizi gösterdi hem de yaratılan işbirliği ortamı ile verimli çalışmaların sektörü pozitif etkilediğini görmek bizlere mutluluk verdi” diyerek sözlerini noktaladı.
Toplantıda konuşan Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Danışma Kurulu Üyesi Nedim Örün, “Geleceğin trendlerini yakalamamız halinde, Avrupa’daki gelinlik modasını belirleyen bir merkez olabilmemiz, hali hazırda sahip olduğumuz altyapı ile çok kolaylaşacaktır. Yeter ki kaynaklarımızı verimli şekilde kullanalım, sivil toplum örgütlerimiz gelinlik, trend seminerleri düzenleyerek sektörü bilgilendirsin, bu sayede mağazalaşmanın üzerine daha fazla ağırlık vererek firmalar kendi koleksiyonlarını hazırlayabilsin” şeklinde konuştu.

Sektörün önde gelen temsilcilerinden Hocazade Tekstil Ürünleri’nin sahibi Seda Gevenci ise sektöre hizmet entegrasyonunun getirileri konusuna değinerek,“Tasarım gelinlik tasarımı ile sınırlandırılmamalı. Zorlu rekabet koşullarında bizler düğün tasarımına yönelerek, diğer bir deyişle gelinlik üretimine hizmetler ekleyerek evlilik pazarından aldığımız payı artırabiliriz” dedi.

Sektörün rekabet gücünün artırılması için akademik yaklaşımı katılımcılarla paylaşan Ekonomi Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Şölen Kipöz, tasarım ve güncel moda trendlerinin takibinin, trend öngörüsünün önemi ile mağaza kimliğinin perakendeciliğe olumlu etkileri hakkında bilgilendirme yaparken, Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Arzu Marmaralı, mağazacılık için insan kaynağı gelişimine değinerek Türkiye gelinlik pazarına yeni giren ve gördüğü yoğun ilgiye bağlı olarak pazar payını hızlıca yüzde 25’e kadar artırmayı planlayan ABD’li bir iyi uygulama örneğini dinleyicilere aktardı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz