”

GAZİ’NİN DEHASI İLE GELEN MUCİZE

Fatih’ten sonra Gazi İstanbul’u yeniden Türk egemenliğine kattı..

30 Temmuz 2018 Pazartesi, 21:15

İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’na dayanarak 13 Kasım 1918’de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul’a girdi.

Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 tarihinde resmi işgale dönüştü. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u 1453 yılında almasının ardından ne talihsiz bir durumdur ki, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde bu güzel şehir yeniden yabancı güçlerin eline geçti. Bu kabul edilemez durumu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tekrar tersine çevirecekti. Yani Fatih’ten sonra Gazi bu şehri yeniden Türk egemenliğine katacaktı. Yaklaşık olarak 5 yıllık esaretin ardından İstanbul’un ilk alınışından çok farklı olarak, büyük bir savaş olmadan alınmasının ardında kim ne derse desin, tarihin yazdığı gerçeklere uygun olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün deha kriz yönetimi ve taktikleri büyük rolü vardır. Bizanslılardan alınan İstanbul bu kez İngilizlerden kurtulmuş oluyordu.

Ne kadar çok bilgi kirliliği oluşursa oluşsun, ne kadar çok yalan yanlış bilgi ile hareket edilirse edilsin, bu gerçek hiçbir zaman değişmeyecektir. Öncelikle her Türk vatandaşının kendi kurtuluş mücadelesinin ana kaynağını yani Nutuk’u okumasını öneririm. Halen Nutuk’u tamamıyla okumadım diyorsanız, o zaman kurtuluş mücadelesinin ve yapılanlar hakkında fikir yürütmenin bir anlamı kalmayacaktır.

 

Türk yurdunun hiçbir zaman yabancı elinde kalmayacağına başından beri inanan filozof, devlet adamı ve başkomutan Gazi Mustafa Kemal, geldikleri gibi gideceklerini çok önceden görerek kendisinin ne kadar ileri görüşlü, farklı bir insan ve lider olduğunu kanıtlamıştır. 6 Ekim 1923 İstanbul’un ikinci kurtuluşudur ve mutlaka bir bayram olarak kabul edilmelidir.

Yazımızı O’nun İstanbul’a ilişkin bir sözü ile bitirelim: “İki büyük cihanın birleştiği yerde, Türk vatanının değeri, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeği İstanbul, bütün vatandaşların kalbinde yeri olan bir şehirdir.”

İstanbul’u yeniden vatan toprağı yapan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, komutanlar ve aziz ordumuza selam, saygı ve sevgi olsun…

www.haberhurriyeti.com / PROF. DR. ÇAĞATAY ÜSTÜN

Kısa not: İstanbul’un İngilizler tarafından işgalinin sona ermesine ilişkin görsel ve bilgisel bir kaynak için bakınız: http://www.bakisarisakal.com/istanbulun%20kurtulu%C5%9Fu.pdf)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz