Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Gazeteciliğin itibarını ancak GAZETECİLER korur

Medya ve Etik konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Tosun, “Gazeteciliğin meslek itibarını iletişim fakülteleri koruyamaz. Ancak gazeteciler korur” dedi.

02 Haziran 2016 Perşembe, 11:01

Medya ve Etik konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Tosun, “Gazeteciliğin meslek itibarını iletişim fakülteleri koruyamaz. Ancak gazeteciler korur” dedi.

www.haberhurriyeti.com / GAZETECİLER
Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen “Medya ve Etik” konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun, “Gazeteciliğin meslek itibarını iletişim fakülteleri koruyamaz. Ancak gazeteciler korur. Gazeteci sadece gazetecilik yapar. Ana akım medyada dahil  vicdanlı haberciliğin yolu bir şekilde bulunur. Gazeteciliği alçaltacak olan da yükseltecek olan da gazetecilerin kendisidir” diye konuştu.

İzmir Yaşar Üniversitesi’nde Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü , İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Yaşar Üniversitesi ortaklığında Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun ve Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Huriye Toker’in sunumuyla  İzmir’de gazetecilik mesleğini icra eden 30 yaş ve altı genç gazetecilere  “Medya ve Etik- Sorunlar ve Uygulamalar ” konulu  seminer düzenlendi.

Basın Yayın ve Enformasyon İzmir İl Müdürü Deniz Dev, “Bu seminerdeki en büyük amaç gazetecilerin mesleki çalışmalarına destek olmaktır. Umuyorum bu seminer faydalı geçer ” dedi.  Ardından sözü alan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Türkiye’de medya ve etik konusunun sorgulanması gerektiğini belirterek, bu konunun sürekli tartışılmasına ve gündeme getirilmesine vurgu yaptı. Bu çalışmalar sonucu gazetecilik mesleğinin daha iyi bir noktaya geleceğini kaydetti.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi  Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huriye Toker basın özgürlüğü noktasında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü(RSF) ve Freedom House raporlarında Türkiye’nin neredeyse son sıralarda olduğuna dikkat çekerek medya özgürlüğü noktasında derin ve rahatsız edici bir düşüşün olduğunu söyledi. Doç. Dr. Toker, etik ilkelerin  her yeni haberle yeniden şekillenen  bir alan olduğunu vurgulayarak, gerçekten etik bir sorun olup olmadığına dikkat çekti.  Siyaset biliminde ve medya alanında çalışmaları olan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun, hak haberciliğine sık sık vurgu yaparak, gazetecinin kamuoyu yararına sorumluluklarını yerine getirmesine dikkat çekti. Haberde dürüstlük ve nesnelliğin  önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Tosun,  bunun ulusal gazete ve televizyonlarda da gerçekleşmesinin mümkün olduğunu belirtti.

HERŞEY GAZETECİNİN ELİNDE

Prof. Dr. Tosun, “Gazeteciliğin meslek itibarını iletişim fakülteleri koruyamaz. Ancak gazeteciler korur. Gazeteci sadece gazetecilik yapar. Ana akım medyada dahil  vicdanlı haberciliğin yolu bir şekilde bulunur. Gazeteciliği alçaltacak olan da yükseltecek olan da gazetecilerin kendisidir” diye konuştu.

Seminer, gazeteciliğin ister teknolojik ister geleneksel normlarda da olsa etik konusunun daima var olacağı sözleriyle noktalandı. Gazetecilere ve gazetecilik bölümü öğrencilerine katılım belgeleri verildi. – İZMİR(Ege Ajans)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz