Son Dakika
19 Ağustos 2019 Pazartesi
”

FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK ŞİDDETE MARUZ KALMAK

İki tekerlekli bir araçtan ne istiyorsunuz?

05 Kasım 2018 Pazartesi, 22:57

Şehir yaşamının keşmekeş trafiği içerisinde motosiklet veya bisiklet kullananların sıklıkla rastladığı bir durumdur, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmak. Üzerinize araç sürenler, makas atanlar, farlarını yakanlar, el kol hareketleri… Nedir bu diğer araçlardan çektiğimiz? Yollar onlara mı ait?

Tabii ki hayır. Bir insanın güçsüze, kendisinden daha zayıf veya korunmasız olana yardım etmesi bu kadar mı zor hale gelmiştir? İki tekerlekli bir araçtan ne istenir?

Aslında etik kırılmanın tamamlandığını bundan 4 yıl önce belirttiğimde birçok kişi inanmamıştı. Ancak şimdi aynı kişiler haklıymışsın gerçekten diyorlar.

Ne demek istediğimi motosiklet ve bisiklet sürücüleri iyi anlar. Bizler yollarda kendini kaybetmiş, ruhsal sağlığını yitirme noktasına gelmiş, bir elinde cep telefonu bir elinde direksiyon tutan insanlarla birlikte seyir halindeyiz. Artan cezaların bu konuda caydırıcı olacağını söylemek çok güçtür. Oysa ki trafikte şeriti paylaşmak olarak tabir edilen durumu kabul etsek her şey daha kolay olacak.

Tabii ki böylesi olumsuz bir durumda motosiklet ve bisiklet sürücülerinin de tepkileri ve trafikte bu konuda ödünsüz tavırlarıyla karşılaşıldığını görüyoruz. Ancak şurası kesin ki, dört ve üzeri tekerlekli araç sürücülerinin haklı bir gerekçeleri yok ve olamaz. Nasıl bu kadar anlamsız ve duyarsız olunur sorusunun cevabı uzun süre daha ortada kalacak gibi.

Çözüm mü?

Çözüm, trafikte motosiklet ve bisiklet için öncelik tanımlamasına gidilmesi. Yani bu araçları kullananların diğer sürücüler tarafından algılanması, onlara geçiş üstünlüğü ve korumasının sağlanması. Tabii ki bu konuda trafik denetimlerinin ve mobese kameralarının da etkili gözlemlemesi olmalıdır. Aynı konu direksiyon eğitim kurslarında da mutlaka işlenmesi gerekir kanısındayım.

 

Şiddetin toplumun bir parçası haline gelmeye başladığı şu sıralarda böyle bir önlemin ve duyarlılığın genel anlamda da katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Kıymetli motosiklet ve bisiklet sürücüsü kardeşlerim! Yolunuz açık, sıkıntısız olsun! Tekerleğiniz yola sağlam bassın!

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz