Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar
”

Fikret Alan yaşamını yitirdi

TRT İl Müdürlüğü binası önünde saat 14.00’da tören var.

14 Mart 2019 Perşembe, 18:59

İzmir TRT Radyosu’nun davudi sesli, Türkçe sevdalısı, spikeri ve programcısı,
Yusuf Fikret Alan vefat etti. Alan için yarın (15 Mart 2019 Cuma) saat 14.00’da TRT İl Müdürlüğü binası önünde, saat 14’45’te de İzmir Gazeteciler Cemiyeti önünde tören düzenlenecek. Alan’ın Cenazesi daha sonra Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nden ikindi namazı sonrası ebedi istiratgahına uğurlanacaktır.
Haber Hürriyeti Gazetesi Yazı Ailesi Olarak Fikret Alan’a rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
Mekanın Cennet olsun, ışıklar içinde yat Fikret Alan Abi’miz

FİKRET ALAN KİMDİR?

1979 yılında TRT Kurumunun açmış olduğu Spikerlik sınavını kazanarak yayıncılık hayatına başladı.1980 yılında önerdiği “Yöremizden” programı bir yıl sonra TRT’nin bütün radyolarında program ana kalıbına girdi ve 20 yıl süreyle kesintisiz yayınladı.
1989-1991 yıllarında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Radyosu’nda birçok program ve seslendirmeler yaptı.
1992’den itibaren 3 yıl süre ile Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Konuşma Eğitimi ve Diksiyon” dersleri verdi.
2002 yılından 2006 yılına değin TRT İzmir Radyosunda “Başspikerlik görevinde bulundu.
2011 yılında emekli olana değin sürdürdüğü yayıncılık yaşamında radyoda “Yöremizden”, “Gecenin İçinden”, TRT FM de canlı olarak sunulan çeşitli programların yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. TRT İzmir TV’de ise Sabah programın canlı sunumu ile “Değişen Alışkanlıklarımız” programının sunuculuğunu ve birçok naklen yayınlar gerçekleştirdi.
Emeklilik sonrası İzmir ve KKTC’de çeşitli kurum ve Üniversitede “Konuşma Eğitimi” dersleri verdi ve önceki yıl yayını durdurulan TRT İzmir Kent Radyo da “İmbat” adında program hazırlamış ve canlı sunumunu gerçekleştirmişti.
Dört çocuk babası olan Fikret Alan İGC Basın Şeref Divanı ve TGC üyesiydi.

NE DEDİLER?

İlhami Arslan:

Bu Dünyadan bir FİKRET ALAN GEÇTİ..

Yapma be ağam..
Daha önce de endişelerdirmiştin bizi ama bu kez yasa boğdun..
Yayıncılık yaşamında en çok işbirliği yaptığım özgün seslerden biriydin Figo.
Bu kubbede bir değil birçok hoş sada bıraktın.
Ailene ve yayıncı arkadaşlarıma TRT camiasına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.
***
Arife Soydemir:

“CANLAR” diye seslenen o kocaman yürek o çok özel ve güzel ses sustu artık…Şu anda kelimeler kifayetsiz..
Yıllarca TRT İzmir Radyosu’nda birlikte mesai yaptığımız kimimizin abi, kimimizin baba diye seslendiği çok sevgili arkadaşımız Fikret Alan’ı maalesef bugün kaybettik.Üzüntümüz sonsuz.Mekanı cennet olsun😭😭

***
İbrahim Irmak:
Fikret Alan, çok iyi yetişmiş adam gibi adamdı. TRT’de camiasının babası, bizim ise iyi bir dostumuz, meslektaşımızdı.Gür sesi, bizde 30’lu yaşlardaki genç ve dinç bir adam imajı bırakırdı. O dinç görüntüsüne meğerse kalbi kıskanmış son zamanlarda, oyun oynuyordu. Kalbi, sesini dinlemeyince kalbettik Fikret Alan Abimizi… Mekanın cennet olsun Fikret Alan Abi’m.

***
M Osman Akbaşak:

Davudi sesli, Türkçe sevdalısı,
TRT’nin unutulmaz spikeri ve programcısı,
Dostu olmakla onur duyduğum,
Güzel insan, güzel dost, bu kadar zamansız nereye…
Çok özleyeceğiz, çok arayacağız, çok üzülüyoruz… — Fikret Alan ile birlikte.

***

Yunus Bekir Yurdakul:

İşte büyük bir eksilme/ azalma daha… Fikret ağabeyimiz de bizi, bizimle bırakıp çıktı oyundan…
Bir Vefa İstasyonu akşamında, ilkin Hidayet Sayın’la Hidayet Karakuş’un arasına girip öylece gülümsemiştin be Fikret abi, objektiflere/ telefonlara da Bahri abi “Hidayete erdin.” demişti. Çok geçmeden girince Hülya-Özdemir Nutku’nun arasına, bu kez uyarmıştı seni Bahri Karaduman: “Dikkat et Fikret, nutkun tutulmasın!”
Şimdi nutkumuz tutuldu be Fikret abi! En çok da sesini mi özleyeceğiz, bilmem ki! Değilse o kocaman kahkahanı mı? Ya da günün herhangi uygun bir saatinde telefondan yükselen sesini mi? Hepsini ve daha çoğunu… Güle güle be Fikret abi😔 Rahat uyu…

***

Meral Ünür:

Koridorda çınlayan o davudi sesini, kahkahalarını, büyük küçük demeden o zarif ve içten insanı baba gibi saran seni hiç unutmayacağım.Bize öğrettiğin her şey için sonsuz teşekkürler.Huzur içinde uyu.Allah gani gani rahmet eylesin.🙏🏻😔😭 #FikretAlan #TRT #Duayen #Spiker
***
Güzin Boralı:
Çok üzgúnüm. İnanması ve kabullenmesi zor .zorlanıyorum rahmet getirmeye güzel insan gittiğin yerde seni seven sevdiklerime ” hoş buluştuk ” dersin …ben bu gún foto.ıyla bu ani haberle hoş buluşamadım🤧🤧…sevilmeyi hak eden iyi insan nur içinde yatsın😭.sevenlerin acısını paylaşıyorum. sonsuz sabır diliyorum 🤧🤧🤧
***
Fahriye Ipekçioğlu:
Aman Allahım ..şaşkınım ,daha dün gibi o güzel ses tonu ve akıcı üslubuyla Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’ni çınlatıyordu…Ruhu şad,yıldızlar yoldaşı olsun bir kanadımız kırık kaldı…

2 Yorum

 1. İlhan Soytürk

  15 Mart 2019 at 00:13

  Fikret abi sende bizi bırakıp gittin.Oldu mu şimdi.Daha geçen ay birlikteydik Babı_ı Ali’ dostlarında.Birer birer eksiliyoruz. Seni özleyeceğiz be abi. Şiirler,anonslar sensiz eksik kalacak.Zamansız gitmek olmadı Fikret Abi.

 2. HÜSEYİN DURDU

  16 Mart 2019 at 15:02

  DOST FİKRET
  ERKEN’DE OLSA, AYRILIK ZİLİ ÇALDI NE YAZIK’Kİ.
  DOST VE SEVENLERİNİN YÜREĞİ VE DÜŞÜNCESİNDE YAŞIYOR VE YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSİN GÜZEL İNSAN. IŞIKLAR İÇİNDE OLMAN DİLEĞİYLE.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz