Son Dakika
17 Kasım 2019 Pazar
”

Fıkra sanma, okuyacağın; yaşanmış kaza

70 kilo usta, 250 kilo tuğlayı çıkrıkla 6. kattan indirmeye çalıştı, kaza tutanağında olayı şu detaylarla anlattı.

13 Aralık 2017 Çarşamba, 15:46

İzmir Barosu avukatlarından  Akif Duygu, okuyacağınız bu olayı sosyal medyada paylaştı.

Gerçek hayatta olmuş ve basına yansımış bir olaydır. Büyükşehir Belediyesi Kuruluşlarından KİPTAŞ’ın Genel Müdür Yardımcısı Emin Batur’a, şantiyelerden birinde meydana gelen bir kaza sonunda, kazaya maruz kalan duvarcı ustasının yazdığı tutanak:

”İş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. Bunu yeterli görmeyerek, ayrıntılı anlatmamı istemişsiniz. Şu anda hastanede yatmama neden olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur:

Bildiğiniz gibi ben bir duvarcı ustasıyım.İnşaatın 6. katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı, yaklaşık 250 kg . kadar olduğunu tahmin ettiğim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu.
Aşağıya indim! bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, 6. kata çıktım ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşağıya salladım.

Tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili 6 kata çıkardım.İpin ucunu sağlam bir yere bağlayıp tekrar yukarı çıktım. Bütün tuğlaları varile doldurdum.Aşağı indim, bağladığım ipin ucunu çözdüm.
İpi çözmemle birlikte birden kendimi havada buldum.

Nasıl bulmayayım ben yaklaşık 70 kiloyum. 250 kg lık varil süratle aşağıya düşerken beni yukarı çekti. Heyecan ve şaşkınlıktan ipi bırakmayı akil edemedim. Yolun yarısında Dolu varille çarpıştık. Sağ iki kaburgamın burada kırıldığını sanıyorum. Tam yukarı çıkınca 2 parmağım iple beraber çıkrığa sıkıştı. Parmaklarımda bu sırada kırıldı.

Bu esnada yere çarpan varilin dibi çıktı ve tuğlalar etrafa saçıldı.Varil hafifleyince bu sefer ben aşağıya inmeye varil yukarı çıkmaya başladı ve yolun yarısında yine varille çarpıştık.
Sol bacağımın kaval kemiği de! bu sırada kırıldı. Can havli ile ipi bırakmayı akil ettim.Başı mı yukarı kaldırdığımda boş varilin süratle üzerime geldiğini gördüm. Kafatasımın da böyle çatladığını sanıyorum.
Bayılmışım, gözümü hastanede açtım.Cenabı Hak’tan tüm kullarını böyle görünmez kazalardan korumasını diler, hürmetle ellerinizden öperim.”

Yaşanmış bu olayı, gönderdiği söz konusu tutanak ile ölümsüzleştiren kahramanımız kim mi?

Tutanağın altına attığı imzada yazan ile belgeli kimliği aynen şu;

”DUVARCI USTANIZ LAZ!”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz