Son Dakika
14 Haziran 2019 Cuma

Festival geliri engellilere

23 Ağustos 2013 Cuma, 15:23

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi Turgutreis Beldesi’nde bu yıl ‘Müziğe Yelken Açıyoruz’ sloganıyla düzenlenecek 9. D- Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin tüm geliri otistik ve engelli çocuklar vakıflarına bağışlanacak.

www.haberhurriyeti.com / KÜLTÜR SANAT
Doğuş Grubu ve D-Marin Turgutreis tarafından 24-25 Ağustos ve 27-28 günlerinde düzenlenecek D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin onur konuğu Devlet Sanatçısı Suna Kan olacak. Yücel Canyaran’ın genel sanat yönetenliğinde gerçekleşecek festivalde günbatımı ve gece konserlerinde sanatseverler ünlü sanatçıları ve orkestraları dinleme imkanı bulacak.

Bodrum’da yarınki ‘Bir Diva’ isimli açılış konserinde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile sahne alacak dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu’ye, tenor Teodor Ilincai eşlik edecek. Festivalin onur konuğu keman sanatçısı Suna Kan da orkestrada yer alacak.

“BODRUM’DAN BÜYÜLENDİM”

Festival öncesinde, kendisine eşlik edecek ünlü tenor Teodor İlincai ve festivalin sanat danışmanı Yücel Canyaran’la açıklamalarda bulunan Gheorghhiu “Dünyanın birçok ülkesinde konserler verdim. Türkiye’de de daha önce bulundum. Ancak açılışını yapacağım festivalin anlamı farklı” dedi.

Sanat danışmanı Yücel Canyaran da festivalin gelirinin tamamının Tohum Otizm Vakfı ile 180 engelli çocuğun eğitim gördüğü Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacağını söyledi.

25 Ağustos Pazar günü saat 19.00’da başlayacak günbatımı konserinde klarnette Nusret İspir, kemanda Ebru Karaağaç ve Tangör Ertaş, viyolada Feza Gökmen, viyolonselde Onur Şenler ve kontrabasta Burak Karaağaç’ın yer alacağı Ankara Çağdaş Müzik Topluluğu sahne alacak. Gece konserinde Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na kemanı ile Maxim Vengerov eşlik edecek.

27 Ağustos Salı günü günbatımı konserinde Apollon Trio sahne alacak. Konserde flütte Halit Turgay, viyolada Evrim Baştaş ve arpta Merve Kocabeyler sahne alacak. Gece konserinde uluslararası klasik müzik festivallerinin en gözde topluluklarından biri olan Amsterdam Sinfonietta sahne alacak.

28 Ağustos Çarşamba günkü son günbatımı konserinde beş yıl önce hayatını kaybeden Leyla Gencer anılacak. Konserde 2012 Leyla Gencer Şan Yarışması 1’incisi Fatma Said ve piyanist Demet Eytemiz sahne alacak.

Kapanış konserinde şef Gürer Aykal yönetimindeki İstanbul Flarmoni Ortestrası ile birlikte dünya ünlü piyanist Fazıl Say sahne alacak. Orkestraya thereminde Carolina Eyck, neyde Burcu Karadağ ve vurmalı çalgılarda Aykut Köselerli eşlik edecek. – Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri