Son Dakika
21 Nisan 2019 Pazar

Fesat düşünceler

Hadi dürüst olalım.. Talihsizlik, kaza, hastalık; kendimizin başına bile gelse, ‘’neden’’ diye bir soru gelmiyor mu aklınıza?

11 Eylül 2018 Salı, 10:20

İnsan duyduğu zaman ne düşüneceğini ne diyeceğini bilemiyor. Kötü haber tez gelir. Haberlere toplum olarak ürkekliğimiz, belki  de  bu cümleden geliyor.

Yaş ilerledikçe yaşlı insanların sağlık haberlerini almaya alışkınızdır da yaşıtımızın, arkadaşımızın belki de sadece  yüzlerine aşina olduğunuz insanların kötü, sağlık haberlerini alınca bir tuhaf oluyor işte insan. Ne dese ne yapsa yerini beğendiremiyor düşüncelerinin.

Hadi dürüst olalım.. İlk aklımıza gelen; kimin başına gelirse gelsin, talihsizlik, kaza, hastalık; kendimizin başına bile gelse, ‘’neden’’ diye bir soru gelmiyor mu aklınıza?

Neden ben?

Neden o?

Tabii bize aşılanan din öğretilerinden kalmış, eskiyip tozlaşmış düşünce kırıntılarını, sonradan ne kadar felsefi görüşlerimiz olursa olsun, hemen toparlar o kırıntıları beynimiz .

“Kötü bir şey mi yaptı da mı cezalandırılıyor?’’ denen acımasız, nuh nebi bilgi  kırıntısı aklımızı kemirir durur. Bu kemirgenin ne kadar acımasız, bağnaz, çirkin olduğunu bilsek bile dile getiremeyiz utancımızdan. Ama düşünmekten de alıkoyamayız kendimizi. İşte bu otomatik düşünceler farkındalığımızı engeller.

O zaman farkında olmadan sözler ağzımızdan dökülür, farkında olmadan hissizleşir, farkında olmadan kırarız etrafımızdakileri.

Aslında o zaman düşündüğümüz o ‘’talihsiz’’ kişiden, Tanrı  gözünde daha talihsiz oluruz  farkında olmadan.

ADİL YÜREK

Bir yığın mizaç içinde

Tüm içtenliğiyle

Ruhun her beyne girse,

Her şeyi anlasa

Karaktersizlik  çıkmazı mı bu?

Sonsuzluk arzusu mu?

Ne istediğini bilsen de,

Hayır deme sınavı  da değil

Evet deme de!

Bin bir gönül içinde

Yine de tüm karmaşanın

Sentezini yap terazinde..

www.haberhurriyeti.com / Gamze Gürel

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz