Son Dakika
17 Temmuz 2019 Çarşamba

Farkındalık yaratmak…

Duygu ve duyarlıkların yok edildiği günümüzde; değişen, yozlaşan, unutturulmaya çalışılan değerlerimize, geleneklerimize sahip çıkmak, günden geleceğe taşımak hepimizin temel görevidir.

21 Haziran 2016 Salı, 17:14

Duygu ve duyarlıkların yok edildiği günümüzde; değişen, yozlaşan, unutturulmaya çalışılan değerlerimize, geleneklerimize sahip çıkmak, günden geleceğe taşımak hepimizin temel görevidir.

Eğitim sisteminin her geçen gün bir adım ileri iki adım gerilediği bu dönemde: Cumhuriyet ve Demokrasi’nin, Ulu Önder ATATÜRK’ün ilkelerinin yok edildiğine üzülerek tanık olmaktayız.
Kendi okul yıllarımı düşününce; Öğretmenlerimizin çeşit türde kitap okumaya, bilgilenmeye yönlendirdiğini düşündüm. Araştırmalarımız için kütüphanelerde ders çalıştığımız günleri… Bu arada bilgiyle ne çok donanmış olduğumuzu gördüm bugünlere kıyasla…

Bilgi çağında, eğiticilik-öğreticilikten uzak ezbere dayalı ve de siyasetin gerici dayatmalarına yenik düşen Milli Eğitim sistemine karşın biz büyükler bilinçli us’la, öğrendiğimiz doğrularla çocuklarımıza yol göstermek durumundayız her zaman.
Çocuklarımızın yarınlarda kişilikli, düşünen, sorgulayan bireyler olarak toplum içinde iyi birer insan olarak yetişmesi yönünde, ailelere büyük sorumluluk düşmekte.

Çocuklarımızın bilgi, beceri, davranış, anlayış, ilgi, tavır, karakter gibi önemli sayılan kişilik nitelikleri yönünden gelişmelerini,  çevreleriyle etkileşimini, sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla komşularımız ve çocuklarımız ile bahçemizde etkinlikler düzenlemekteyiz.  

“BARIŞ ÇOCUKLARI”: Halim, Fuat Efe, Kübra, Pelin, Selim, Selin, Toprak, Zehra, Zeynep… Daha nice çocuğumuz ile “Çevre Günü”, “Barış Resimleri” sergisi hazırladık.
Tatil mevsiminde herkes bir yerlere gitmişken; kaç şehir, kaç mahalle, kaç sokakta, kaç bahçede tanık olunur böylesi güzel çocukların heyecanına? 43 derece Haziran sıcağı altında bir de…

Günlerce hazırlık yaptılar, onların tatlı telaşı ve heyecanı sarmıştı bizleri de… Çocukların yeteneklerini ortaya çıkartmak için biraz ilgi, biraz sevgi yeter. Bir işaretle mucizeler yaratabilirler. Gördük, yaşadık.

Bu harika çocukların “İNSAN’a- BARIŞ’a- MUTLULUĞA- KARDEŞLİĞE” dair dünyaya duyurduğu sesleri, sevgi dolu mesajları umudumuz.
Bu etkinliğinizin amacı neydi diye sordum: Birisi “Savaş olmasın, Barış olsun, Dünya güzel olsun”, diğeri “Savaşlarda dökülen kanlara üzüldüm. Biz, Barış çocukları olarak büyüklere örnek olmak istedik”,  kimisi “Barış, Huzur ve Mutluluk içinde Kardeşçe yaşayalım…” gibi daha pek çok olumlu düşünce sözlerini kutladım.

Sezon Sonu 3. Bahçe Etkinliğinde: Tiyatral gösterileri, şarkıları, Atatürk konulu şiir sunumları, her bölüme uygun kostümleri muhteşemdi. Onların özverili çalışmalarını ve başarılarını yürekten alkışladım, alkışladık…

Sevgili Çocuklar, hepinizi çok seviyor kalbinizden öpüyorum, gülüşlerinizden, düşlerinizden… Çiçek gibi kalın, iyilikle, sevgiyle, sevinçle…

Bu gösteri için kostüm dikerek imecemize katkıda bulunan, gösteri müziklerini hazırlayan ayrıca, çocuklarımıza destek olan annelere, bizleri yalnız bırakmayan fotoğraf ve video çekimi ile anıları ölümsüzleştiren değerli komşularımıza, imece gösterimize ilgi gösteren dost yüreklere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Etkinliklerimiz gelişerek sürecek… Bizleri izleyiniz diyerek… Sevgiler herkese…

www.haberhurriyeti.com / SEVAL ARSLAN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz