Son Dakika
21 Nisan 2019 Pazar

Ey insanlar… Sıfır açlık mümkün

Sorun dengesiz paylaşım, dengesiz üretim, dengesiz tüketim.

16 Ekim 2018 Salı, 15:14

İzmir Veteriner Hekimleri Odası yönetimi, kafayı yetersiz beslenmeye takmış. Oturmuşlar beyin jimnastiği yapmışlar, kafa yormuşlar ve “Sıfır açlık mümkün” diyorlar. “Besin değeri yüksek ürünler tüketilsin” diyen Veteriner Hekimler, “porsiyonlar azaltılsın ve yemek israfı önlensin” diye çağrı yapıyor. “Gelir dağılımı adaletsizliğinin zirve yaptığı düzenlerde bu mümkün mü?” diye kendi kendimize sorarken, kanun yapıcıların, yöneticilerin ve idarecilerin bu konuda harekete geçmesini bekliyoruz. Çok beklermiyiz acaba?  İbrahim Irmak / www.haberhurriyeti.com

İzmir Veteriner Hekimleri Odası’nın açıklaması şöyle:

DÜNYA GIDA GÜNÜNDE HEDEF “SIFIR AÇLIK” 

Peki “Sıfır Açlık” mümkün mü?

Bildirilen rakamlara göre dünyada her dokuz kişiden birinin yetersiz beslendiği, açlık çektiğini düşünürsek “Sıfır Açlık” hedefi ulaşılabilir bir hedef. Ve açlık çeken nüfusun 2 katından daha fazlası da obez olarak bildirilmiş.

Rakamların bize söylediğine göre; sorun açlık değil aslında. Sorun dengesiz paylaşım, dengesiz üretim, dengesiz tüketim. Dolayısıyla sıfır açlık hedefi için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikle gıda israfı önlenmelidir. Bunun için de lokantalarda, yemekhanelerde, kantinlerde vb. yerlerde porsiyonların doğru belirlenmesi ve azaltmaya gidilmesi gerekir.

Tüketilen gıda ürünlerinin besin değerinin yüksek olması sağlanmalıdır. Porsiyon olarak fazla ancak besin değeri olmayan gıdaların tüketilmesi de yetersiz beslenmeye neden olmaktadır.

Besin değerini artırmak için tüketilen başta hayvansal ürünler olmak üzere tüm ürünlerin sağlıklı olarak halka ulaşması gerekir. Sağlıklı ürün için de sağlıklı üretim gerektiği unutulmamalı, üretimden tüketime zincir sağlam oluşturulmalıdır.

Her ülke kendi kaynaklarının farkına varmalı, bunları öncelikle kendi insanlarının sağlıklı beslenmesi amacı ile yönetmelidir. Kendi kendine yetebilen ülke olma hedefi ile, tüm dünyada ülkelerin kendi kendine yetmesi sağlanacaktır.

Kendi kendine yetebilmek demek; kendi teknolojini kullanmak, kendi tarımsal ve hayvancılık potansiyelini ve iş gücünü kullanmak, kısaca kendi başına ve önce kendi insanın için üretmek demektir. Ve bu noktada üretimi kendi nüfusu için fazla olan ülkelerin az gelişmiş ülkelere katkı koyması da mümkün olacaktır.

Sayı daha çok artmadan, obezite sorunu yaşayanlarla açlık çekenlerin sayısı arasında uçurum açılmadan aslında “Sıfır açlık” ulaşılabilir bir hedeftir.

Yeter ki herkes taşın altına elini koysun.

H.Gökhan ÖZDEMİR

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu Adına

Başkan

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz