Son Dakika
21 Kasım 2019 Perşembe
”

Evlilik öncesi vergi borçlarının durumu nedir?

8 ARALIK 2001 tarihinden yapılan bir düzenleme ile ‘’EVLİLİK SÖZLEŞMESİ’’ kavramı ister istemez hayatımıza giriverdi. Sözleşme çerçevesinde uygulanan dört rejimden söz edelim.

25 Ağustos 2017 Cuma, 16:12

EVLİLİK ÖNCESİ VERGİ BORÇLARININ EVLİLİK SÖZLEŞMESİ İLE HUKUKİ BAĞI NEDİR?

Evlilik öncesi borçların evliliği bitirmesine izin vermemek adına bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Evlilik hazırlığı yapan çiftlerin birbirlerini tanıma aşamasında birbirlerinin borç yapılarını da araştırmak durumunda olmaları önemli bir kriter olarak gündemimize oturdu. Neden mi?
8 ARALIK 2001 tarihinden yapılan bir düzenleme ile ‘’EVLİLİK SÖZLEŞMESİ’’ kavramı ister istemez hayatımıza giriverdi. Sözleşme çerçevesinde uygulanan dört rejimden söz edelim.

Birincisi ‘’EDİNİLMİŞ MALLARA KATILIM REJİMİ’’, ikincisi ‘’MAL ORTAKLIĞI REJİMİ’’, üçüncüsü ‘’ PAYLAŞMALI MAL AYRIMI REJİMİ’’, dördüncüsü ‘’ MAL AYRIMI REJİMİ’’.
Peki bunlar ne anlama geliyor diye sorarsanız. Sizler bu tarihten itibaren evlendiyseniz ve sözleşme yapmadıysanız otomatikman ilk maddede yer alan EDİNİLMİŞ MALLARA KATILIM REJİMİ devreye giriyor. Yani evlilik süresince edinilen tüm mallara eşler ortak durumda oluyor. Lakin size bir miras kalıcak olursa bu mal ortak sayılmıyor. Ancak burda da dikkat edilmesi gereken husus, miras kalan bu maldan bir gelir elde ediliyor ise bu gelirin yarısı da eşinize ait oluyor.

EVLENMEDEN ÖNCE ALINAN MALLAR

Evlenmeden önce alınan malların evlilik döneminde elden çıkarılmış olması halinde bu malın yerine geçen değer ne ise 220. Madde gereği ‘’ KİŞİSEL MAL ‘’ olarak değerlendiriliyor. Akla hemen şu sorunun yanıtı geliyor. O zaman satılan evin parası ile alınan evin de kişisel mal olacağı gerçeği. Peki satılan evin üzerinden elde edilen satım bedelini bankaya faize yatırılması durumunda faizden elde edilen gelir nasıl sıfatlandırılıyor? Faizden elde edilen gelirin o kısmı da ‘’EDİNİLMİŞ MAL’’ olarak kabul edileceği ve eş ile paylaşılacağı sonucunu ortaya çıkarıyor.Örneğin durum daha kronik bir hal alırsa, ne gibi mesela?
Satılan evden elde edilen bedelin üzerine para eklenmesi ya da kredi kullanılması halinde bu ek ödemenin gerçekten çalışma ile mi yoksa elde edilen gelirle mi ödendiği yoksa ‘’KİŞİSEL MALLA’’ mı ödendiği incelenerek eşin ‘’KATILMA ALACAĞI’’ bulunup bulunmadığı tespit edilme yoluna gidiliyor.

Gelelim borç meselesine.. Her vatandaşımızın kendine özgü geçmişten gelen özel ve kamu borçları olabilir. Sonrasında başınıza dert açmaması adına tedbiri elden bırakmamak ve bilinçli olmakta her daim fayda var. Ne demişler ne oldum dememeli ne olucam demeli…

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz