Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

ETİK KIRILMANIN ZİRVESİNDEKİ ŞİDDET

Suç’u kabahat olarak görürsek şiddet ve acımasızlık sürüp gider.

31 Temmuz 2018 Salı, 15:15

Etik kırılmanın başladığını tahmin ettiğim 2013 yılından bugüne kadar ortaya çıkan şiddet olgularındaki artış tüm dünyada dikkat çekicidir. Kendisini vicdanından ve akıl sağlığından yoksun kılanların bu şiddeti ve acımasızlığı sürdürmesi etik ve ahlâki yaptırımların varlığını hissetmemelerinden kaynaklanıyor.

Yine İHA ve diğer haber kanalları üzerinden yayılan ve görüntülü olan bir haberde Muğla’nın bir ilçesindeki (Bodrum deniyor) bir köyde beslenmek için yılan avlayan bir şahini bir şahsın kürekle öldürmesi konu ediliyordu.

Bunlar azımsanmayacak ölçüde, niteliği ve niceliği çoğalmış olgulardır ve bir biyoetikçi olarak bu yanlış, çirkin, etik ve ahlak dışı kabul edilecek olayı gerçekleştirenlerin bir kez daha kınanması gerektiğini düşünüyorum.

Doğada taş, böcek, kuş, kirpi, kaplumbağa demeden serbest ve özgür yaşaması gerekli canlılara zarar vermesi kabul edilemez.

Vicdan bir kez daha yara almıştır ve merhametsizlik bir tavırmış gibi sergilenmiştir. Utanç vericidir ve başka da bir söze gerek yoktur.

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri