Son Dakika
22 Kasım 2019 Cuma
”

ESHOT Kontak kapattı

Otobüsler DİSK’in basın açıklamasına polisin sert müdahalede bulunması ve gözaltı yapması üzerine 2 saat kontak kapattı. Büyükşehir DİSK’e yetki itirazında ısrarcı olması durumunda 17 belediye kuruluşunda iş durdurma yapılacak.

11 Ocak 2019 Cuma, 17:42
Otobüsler DİSK'in basın açıklamasına polisin sert müdahalede bulunması ve gözaltı yapması üzerine 2 saat kontak kapattı. Büyükşehir DİSK'e yetki itirazında ısrarcı olması durumunda 17 belediye kuruluşunda iş durdurma yapılacak.

İZBAN ve Metro AŞ.’de ertelemeye uğrayan grev, sabah saatlerinde sürpriz bir şekilde toplu sözleşmenin imzalanması ile çözüme ulaşmıştı ki; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde DİSK’e bağlı 17 kuruluş karıştı. Eshot saat 12.00 ile 14. 00 arasında kontak kapattı. Çöp araçları da çöpleri toplamadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi sendika ile ilgili yetki itirazında bulundu. Sendika yetki iştirazınan geri alınmaması durumunda Pazartesi günü 2 saat iş bırakma eylemi yapacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden biri olan İZENERJİ’de örgütlü bulunan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na(DİSK) bağlı Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube, toplu iş sözleşmesi görüşmelerini başlattı. İZSU, Park ve Bahçeler, Mezarlıklar Müdürlüğü, Eşrefpaşa Hastanesi gibi 17 birimde örgütlü bulunan sendika ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki görüşmeler sürerken,  taşerondan kadroya geçen işçiler de toplu iş sözleşmesine dahil edildi. Belediye ise sendikanın yetkisine itiraz etti. Şube Başkanı Arif Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yapılan görüşmelerde, kendilerine itirazı geri çekeceğini söylediklerini, ancak bunun yapılmadığını ileri sürdü. Bunun üzerine sabah saatlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan işçiler, eylem yapmak istedi. İşçiler; ‘Toplu sözleşme hakkımızı gasp ettirmeyeceğiz’ pankart taşıyıp slogan attı. İşçilerin yolunu kesen polis, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, eylemin başkanlık kapısı önünde değil başka bir yerde yapılmasını istediğini söyledi.  Ancak işçiler kabul etmedi. Çevik kuvvet ekipleri de biber gazı ve coplarla işçilere müdahale etti. Çok sayıda işçi ve sendika yöneticisi gözaltına alındı.

Olayların ardından açıklama yapan DİSK Genel-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, “Hak arama mücadelemiz, basın açıklaması hakkımız bugün antidemokratik şekilde elimizden alındı, polis şiddeti ile karşılaştık. Sizin ileri demokrasiniz bu mu? Söz verdin, sözünü tut Aziz Kocaoğlu. Bugün çözüyoruz, itirazı yarın geri çekiyoruz diyerek 90 gündür bizi oyaladınız. Sen bizim toplu sözleşme yetkimize itiraz ettin. Sen bizi yok sayarsan, biz de seni yok sayarız. İşçiyi emekçiyi yok saymayın. Sokaklarda, alanlarda mücadelemizi sürdüreceğiz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakılına kadar mücadelemiz sürecek. Basın açıklamamızı da yapacağız. Gelin sıkıyorsa hepimizi alın. Biz sadece İZENERJİ işçisi değiliz, Türkiye genelinde yüz binlerce işçiyiz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz