Eşcinsel festivali renkli başladı

25 Ağustos 2013 Pazar, 15:06

DANİMARKA’nın başkenti Kopenhag’da başlayan ve 3 gün sürecek eşcinsel festivaline dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 20 binin üzerinde eşcinsel katıldı. Eşcinseller, Frederiksberg Belediyesi önünden Kopenhag Belediye Meydanı’na kadar yürüdü.

www.haberhurriyeti.com / DÜNYA
Festivale Türkiye’den de katılan eşcinseller de katıldı. Ancak Türk eşcinseller, konuşmak istemedi. Yol boyunca on binlerce izleyicinin alkışları, tezahüratları arasında yürüyen eşcinseller arasında, politikacılar, polis, asker eşcinseller de yerlerini aldı. Eşcinseller, Rusya’nın çıkardığı ve eşcinsellere evlatlık edinme, cinsel düşüncelerini ortaya koyup yayma yasağı getiren yasayı da Putin’in kadın makyajlı resimleri ile protesto etti. Festival kapsamında, şehrin muhtelif yerlerinde, konserler, paneller, film gösterileri düzenlendi.

2013’ÜN GAY’I CHRİSTİAN

Festivalde 2013 yılının Gay’ı, Fyn adasından 22 yaşındaki Christian Sebastian Luridtsen  seçildi. Christian, “Kendimi şov yaparak değil, olduğum gibi tanıtmak istiyorum. Bu yıl biraz daha dışa açılabildim ve ‘Yılın Gay’i seçildim” dedi.

Festivalde en çok dikkat çeken şey ise önceki yıllara oranla kadın giysileri içindeki erkeklerin sayılarının yüksekliği ve eşcinseller arasındaki Ortadoğulu, Müslüman gayların fazlalığı oldu. Festivalin ilk günü olan cumartesi günü etkinlikleri yaklaşık 100 bin kişi izledi. – Ünsal TURAN /KOPENHAG (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO