Son Dakika
18 Temmuz 2019 Perşembe

 ENGELLİNİN AZMİ VE AŞKI

Mertcan en zoru engelli olmayı yendi. Darısı diğer engelli arkadaşlarımıza

30 Ekim 2018 Salı, 00:40

On yıl önce telefonumda heyecanlı sesi ile Ümran hocam siz görme engelli öğrencilere felsefe dersleri veriyormuşsunuz; sizinle felsefe dersleri çalışabilir miyiz? diye sormuştu. Böylesi heyecanlı öğrenci ile tanışmak için adeta sabırsızlanmıştım. Onu tanıdığımdan bugüne dopdolu bir on yıl geçti. Kendisinin felsefeye daha da genel konuşursam ilme irfana olan sevgisi heyecanı hiç mi hiç azalmadı. Tam tersi onun şimdi daha da fazla kitap okumasına tanık oldukça keyif alıyorum.

Bazıları soracak nasıl yani nasıl kitap okuyor bir görme engelli ? Sevgili okur, hayatta bir tek ölüme çare yokmuş; onun haricinde her derdin bir dermanı var imiş; haksız mıyım? Haklı olduğumun en önemli tanığı sevgili öğrencim Mertcan Alpay’dır.

Kendisini paralarcasına kitaplara gömülmesine şahit olmuşluğum çoktur. Bazı zamanlar omuzları düşer, ‘ hocam nasıl olacak bu sınavlar? ‘ dediğini çaresizce çırpındığını gördükçe azimli ol evlat diyerek kendisine güç vermeye çalışmışımdır. Her zaman silkelenmesini bilmiştir; toparlanıp tekrardan çalışmalarına dönüp evet biraz daha sabır diyerek on yıl içerisinde zoru başarmış ve bugün canımız vatanımıza bir devlet memuru olarak hizmet edebilmektedir.

Mertcan ile sıradışı bir öğrenci-öğretmen ilişkimiz oldu. Kendisine hocalık yaptığım gibi aynı zamanda da kendisinden de çok şeyler öğrenmişimdir.

Her şeyin başında onun yaşadığı zorluklar karşısındaki azmi ve görme  engeli problemi ile amansız mücadele  vermesidir.

Hiç bir zaman isyan etmemiş olmasına saygı duymakla birlikte hayranlık da duymuşumdur.

Gencecik yaşında yaşadığı onca zorluğun üstesinden azmi ve sevdasıyla başarıyla çıkmıştır.

Sevda denilince aşk da olmazsa olmazlarındandır, Mertcan’ın. Her zaman mütevazi bir hayat arkadaşı olsun diye dua eden sevgili öğrencimin duası kabul olmuş olacak ki 18 Ekim’de Dünyaevine adım atmıştır.

Kendisi ile yıllarca felsefe çalıştık ama  bir o kadar da hayat üniversitesine birlikte hazırlandık. İleride çok daha iyi konumlara geleceğine inandığım Mertcan Alpay’a çok başarılar çok mutluluklar dilerim. Umut ederim ki hakkettiği sevgiyi aşkı bulabilir. Çünkü ne demiş büyüklerimiz; insanı kamil olgun insan eyleyen üç harf ile beş noktadır. Eee neymiş diye soran yarenler  eski dilde üç harf ile beş noktaya,  aşk derlermiş. Aşk ile… Tüm engelli arkadaşlarımıza ve engelli olma potansiyeline sahip bizlere ibret olması dileğiyle…

www.haberhurriyeti.com / ÜMRAN GÖKBOĞA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz