Son Dakika
21 Temmuz 2019 Pazar

ENGELLİ KİM?

Bu sefer gözüme batan değil, gözümü oyan çarpıklık, engelli vatandaşlarımızın yaşam kaliteleri.

24 Ağustos 2018 Cuma, 21:09

Kendi ellerinde olmaksızın, bazı uzuvlarından yoksun olarak doğanlar mı?
Her hangi bir kaza sonucu bir takım organlarını kaybedenler mi?
PKK’ İŞİT gibi terör örgütlerine kaşı mücadele ederken yaralanıp sakatlanan
Askerlerimiz mi, polisimiz mi?
Yoksa, O’nların yaşama sarılması için gerekli önlemleri almayan, yasaları çıkarmayan, şefkat elini uzatmayan siyasiler mi? Devlet mi?… Belediyeler mi?
Büyük patronların, patroniçelerin vicdansızlığı mı?…
Ve giderek erdemini, faziletini, merhametini, asil duygularını yitirmekte olan halkımız mı?… Milletimiz mi?…
Şimdi soruyorum sizlere:
Gerçek engelliler kim.. Kimler…

Beyhan Kozanoğlu Biçkin’in muhteşem tespitleri aşağıda… Şimdi buyrun okumaya:
***

ENGELLİLER

GÜNÜNÜZ

KUTLU

OLSUN!!

Şimdi başlık yanlış atılmış gibi düşünenler olacak.
Yanlışlık başlıkta değil, engellileri sadece engelliler gününde hatırlayan engelsizlerin düşüncelerinde.


Biliyorsunuz ben, bize kriter koyan Danimarka’nın Kopenhag şehrinde yaşıyorum. Canım babamı ziyaret için şu sıralarda İzmir’deyim.
Her geldiğimde bir çarpıklık gözüme batar ve ben, ”yahu bu Avrupa bizim neyimizi kıskanıyor acaba” diye düşünmekten bir türlü kendimi alamam .
Bu sefer gözüme batan değil, gözümü oyan çarpıklık, engelli vatandaşlarımızın yaşam kaliteleri.
Aslında daha gelmeden, Türk kanallarında ha bire gösterilen o saçma sapan kamu spotlarını seyrederken başladı öfkem.
Kamu spotunu sanki engelli vatandaş çalışmak istemiyor gibi, engelli vatandaşları çalışmaya özendirici konuşma yapıyorlar. ”Sen iş verdin de çalışmadık mı sevgili devletim”demezler mi?
Benim yaşadığım sosyal devlet Danimarka ile, her zaman kalbimin attığı ülkemdeki engellilerin durumlarını karşılaştırmak istedim. Karşılaştırmaz olaydım. Bu sefer de ”acaba Avrupa bizi hangi parmağıyla gösteriyor ” diye düşünmeye başladım.
Danimarka, engelli vatandaşını eğiterek başlıyor işe. Engeline göre sıkı bir eğitim veriyor. Bu eğitim sonucunda edindiği meslek iş bulmasına da yardımcı oluyor.
Bizdeki gibi göstermelik engelli kontenjanından işe alıp, sigortasız çalışma süresi (deneme süresi) dolunca işten çıkarılma gibi sorunları da olmuyor Danimarka’daki engelli vatandaşların.
Yasalarla da korunuyor engelli vatandaşlar. Yok Türkiye’den bahsetmiyorum, Danimarka’da korunuyorlar. Biz de Allah’a emanetler.
Mesela, tren/metro hatlarında düdük kadar engelli asansörü yoktur, en az 2 tekerlekli sandalye ve refakatcisinin sığabileceği genişliktedir asansörler. Bozulursa kapısına bir kağıt asarlar, ”bozuk, tamir için çalışıyoruz” diye, ama anında, normal merdivenlere tekerlekli sandalyelerin perona inip, çıkabilmesi için düzenek kurulur ve başına bir görevli konur yardım için. Aylarca tamir edilmeyen asansör yok yani Danimarka’da.
Kaldırımların ortasına dikili ağaç yoktur mesela. Ya da iniş /çıkış rampası olmayan kaldırım da yoktur. Rampaların önünde park etmiş araç hiç yoktur.
Şehir içi toplu taşıma araçlarında, özel engelli yerleri vardır, hem de emniyet kemeri olan özel yerler. Aracı kullanan görevli, tekerlekli sandalyeyi sabitleme kemerini takar yoluna öyle devam eder. Bunu engellilerin sosyalleşmesini engellememe adına yaparlar. Bizdeki gibi evlerine kapanıp kalmak zorunda kalmaz engelli vatandaşlar oralarda.
Görme engelli vatandaşlar için yapılan sarı kabartmalı yollar, olur olmadık yerde bitmez. Kabartmalar önerilen yüksekliktedir, ayaklarını rahatsız etmeden yollarında rahat yürümelerini sağlar. Yani göstermelik değil, kullanmalık yaparlar.
Eğitim konusuna hiç değinmeyim. Çünkü sırf içiniz değil, dışınız da kan ağlar. Okullar fiziksel engelli çocuk/gençlerin, durumu gözönüne alınarak yapılmış. Okul bir kattan fazla kata sahipse engelli asansörü vardır. Sınıf kapıları, tekerlekli sandalyelerin rahatca geçebileceği ölçüdedir.
İhtiyaç duyulan tekerlekli sandalyeler, sabah kuşağı programlarında toplanmaz mesela, devlet ihtiyacı olana , ihtiyacı olan her şeyi temin eder.
Büyük alışveriş merkezlerinde engelli asansörü önünde bekleşen tembel insanlar göremezsiniz Danimarka’da. Herkes o asansör oraya, ihtiyaç duyanlar için yapılmış olduğunu bilir ve buna saygı göstererek önceliği bekleyen engelliye verir.
Daha yazacak çok şey var ama, bilirim uzun yazılar bıkkınlık verir.
Benim şimdi size bir tek sorum var,

ARAMIZDA YAŞAYAN ENGELLİLERİN VE ONLARIN YAŞADIKLARI SORUNLARIN FARKINDA MISINIZ?

CAN GAZİLERİMİ, YÜREK YANGINIM ŞEHİTLERİMİ, SEVGİ SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN KOZANOĞLU BİÇKİN 

Yorum

  1. Abdullah Ünal

    28 Ağustos 2018 at 07:52

    Kısa ama bir çırpıda empati yapamayan insanımıza dersini çok güzel bir şekilde vermişsin Ablacığım… Biliyorsun ki biz Var mı? Var. Ülkesiyiz. Bizler ‘bu sorunları zorlukları yaşıyoruz, geleceğimiz yaşamasın” diye uğraşıyoruz ama bunu kime diyoruz/ bizi kim dinliyor. Bilmiyorum. Bizi devletimizde önemsemiyor, vatandaşımız da.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz