Son Dakika
17 Temmuz 2019 Çarşamba

EMEKLİLER KİRA GELİR VERGİSİ ÖDER Mİ?

Emeklilerimiz de diğer vatandaşlarımız gibi kira geliri elde ediyorsa bunu 25 Mart’ a kadar beyan ederek varsa giderlerinden dolayı indirimlerden faydalanarak ödemek zorundalar.

25 Mart 2019 Pazartesi, 14:17

EMEKLİLER KİRA GELİR VERGİSİ ÖDER Mİ? KİRA GELİR VERGİSİ İLE EMLAK VERGİSİ ARASINDAKİ FARKLAR!

Mart ayında beyan edilen kira gelir vergisi emeklilerimiz açısından herhangi bir ayrıcalık içeriyor mu? Ne yazık ki emeklilerimiz de diğer vatandaşlarımız gibi kira geliri elde ediyorsa bunu 25 Mart’ a kadar beyan ederek varsa giderlerinden dolayı indirimlerden faydalanarak ödemek zorundalar.

Kira gelir vergisi demek, Gelir Vergisi Kanunları gereğince TAŞINMAZ MALLARIN kiraya verilmesi ile elde edilen gelir için ödenen vergi olması anlamına gelmektedir.

Emeklilerimiz için kira gelir vergisi muafiyeti uygulaması söz konusu olmamakla beraber, 2018 yılında ödenecek kira gelir vergisi için istisna sınırı 4.400 TL.’ dır.

Örneğin, emekli öğretmen Gül teyze istisna sınırında yüksek kira geliri elde ettiyse bunu beyan etmekle yükümlüdür. Beyan etme sürecinde Gül teyzenin kira geliri elde ettiği gayrimenkulü ile ilgili masrafları varsa, gerçek gider yöntemi ile düşerek vergi borcunu indirebilir.

Emlak vergisi, arazi, arsa ve binalar için ödenmesi gereken vergidir. Eğer sizin bu tür taşınmazınız varsa EMLAK VERGİSİ ödemekle yükümlüsünüz demektir. Emlak vergisi ödeyecekseniz ilgili belediyelerin EMLAK SERVİSLERİNE müracaat etmeniz gereklidir.

EMEKLİYSENİZ VE KİRAYA VERDİĞİNİZ TEK EVİNİZ İÇİN EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK MİSİNİZ?

Sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabilmek için, TÜRKİYE sınırları içinde

Tek konut olması ve 200 metrekare koşulu aranıyor.

  • Tek konuta sahip olanlar ( intifa hakkına sahip olunması dahil)
  • Brüt alanı 200 metrekareyi aşmayanlar faydalanabiliyor.

 2018 YILINDA EMEKLİ OLDUYSANIZ ‘’SIFIR VERGİ ORANI’’ 2019’ DA BAŞLAR

Dikkat edilmesi gereken husus, yıl içinde emekli olan vatandaşlarımızın, emekli oldukları yılın emlak vergisini ödemeleri gerektiğidir. Yani, emekli vatandaşlarımız, gerekli şartları taşıdıkları ve bildirimde bulundukları takdirde, emekli oldukları tarihi izleyen yıldan itibaren, sahibi oldukları ‘TEK KONUT’ sebebiyle EMLAK VERGİSİ ödemezler.

EMEKLİ VATANDAŞIMIZIN BİRDEN ÇOK EVİ VARSA BİRİ MUAF MI?

Maalesef hayır… Hepsi emlak vergisine tabi olacaktır. Sadece tek evi olsaydı gerekli şartları sağlaması halinde emlak vergisi ödemeyecekti.

EMEKLİ OLUP ÇALIŞAN GÜL TEYZE VERGİ ÖDEYECEK Mİ?

Emekli olup azimle çalışmaya devam eden Gül teyze de vergi ödeyecek. Emekli olduktan sonra ister ücretli ister kendi adına bağımsız çalışan emekli vatandaşlarımız SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİNDEN faydalanamazlar. Bu sebeptendir ki, 170 metrekarelik tek konutu olan Gül teyze, emekli olduktan sonra çalıştığı için EMLAK VERGİSİ ödemeye devam edecektir.

 1/2  HİSSE İLE SAHİBİ OLDUĞU İKİ EVİ VARSA NE OLUR?

Emekli Gül teyzenin ½ hisse ile sahibi olduğu, her biri 80 metrekarelik iki evi vardır. Bu durumda Gül teyze SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİNDEN faydalanamamaktadır. Haliyle her iki evi için de emlak vergisi ödemek zorunda kalacaktır.

 www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

Yarın ki yazım: ‘’SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİ AVANTAJI’’

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz