Son Dakika
19 Temmuz 2019 Cuma

ELHAMRA VE MİLLİ KÜTÜPHANE AĞLIYOR

Kemeraltı’nın biri girişinde bir diğeri de çıkışında olan otopark ucubeleri, hangi şehircilik anlayışına uyar?

20 Haziran 2019 Perşembe, 11:13

ELHAMRA VE MİLLİ KÜTÜPHANE AĞLIYOR; GÖRÜYOR MUSUNUZ?

Eğer ellili yıllardaki bu kaba kalkınma anlayışı ve barbar şehircilik politikaları uygulanmasaydı İzmir, bugün bir müze şehir olarak belki de Dünya Kültürel Miras listesinde olacaktı. Güzelyalı ve Alsancak’taki apartmanlaşma katliamını kastediyorum elbet.
Ama onunla da sınırlı kalmadı İzmir’in uğradığı barbarlıklar. Kemeraltı’nın biri girişinde bir diğeri de çıkışında olan otopark ucubeleri mesela, hangi şehircilik anlayışına uyar?
Otopark ihtiyaç gibi bir lafla tartışmayı kabul etmiyorum. Bunu bilmeyen yok. Ama otoparkların yer seçimi ve şekli de çok önemlidir. İhtiyaç deyip, şehrin çok özel alanlarını tahrip etme hakkımız yok. Olmamalıydı.
Daha önce Agora’yı baskı altına alan ve üst katları daima boş olan ucubeden söz etmiştik. Peki, Konak tarafındakine ne demeli?

YER SEÇİMİ ÇOK YANLIŞ
Efendim, burası ticaret merkezi otopark olmadan olmaz diyenler olacak elbet. Ama yeri seçimi ve şekli böyle mi olmalıydı?
Yani belki de İzmir’deki en güzel kamu binalarının tepesinde olması uygun mudur sizce? Elhamra ve Milli Kütüphane gibi kaç tane çok özel mimari değeri olan binamız var?

ÇOK ÖZEL HAT
Kaldı ki, bu hat, Arkeoloji Müzesi’nden başlayıp, Devlet Hastanesi, Milli Kütüphane ve Elhamra’dan Kurtuluş Savaşı’nın sembolü haline gelmiş Hükümet Konağı’na kadar giden çok özel mimari ve tarihi bir hattır.
Ne yazık ki şehrin kalbindeki bu tarihi ve mimari hat sağı solu otoparklar ve çirkin iş hanları ile doldurulmuş, İzmir’in mekânsal kimliği açısından çok değerli bu eserler arada kaybolmuştur.
Çok az ülkede şehrin tarihi ve idari merkezinde bu tür yapılara rastlanır.
Ne yazık ki tarihi, kültürü ve mimariyi ihmal ve hatta iğfal eden bir şehircilik anlayışı uygulamaları ile İzmir, telafisi çok zor tahribatlar yaşamıştır.
O hattan geçerken hep hüzünlenirim. Güzelim Elhamra ve Milli Kütüphane’nin acılar içinde olduğunu düşünürüm.
Çok mu abartıyorum sizce? İstemezükçü müyüm ben yoksa?

www.haberhurriyeti.com / ENGİN  ÖNEN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz