Son Dakika
20 Haziran 2019 Perşembe

Eleştiri Kültürü

Kimse eleştirilemez değildir ancak, eleştirmen de eleştirilebilmelidir. Günümüzde maalesef çoğu eleştiriler, ya alay ya da hakaret dolu..

30 Ocak 2015 Cuma, 12:36

necatibahceci_haberhurriyeti

ELEŞTİRİ KÜLTÜRÜ

Bir eserin, bir konunun ve bir insanın doğru ile yanlışlarını inceleyip ortaya koyma işi olan eleştiri, aynı zamanda bir kültürdür. Eskilerin ifadesiyle ‘münekkit’ bilinen eleştirmen de işini belli kurallara uyarak yapmak durumundadır. Amacına uygun eleştiri, hem eleştirileni, hem eleştirmeni, hem de bu eleştiriden bilgisi olanı bir sonuca ulaştırır.

Kimse eleştirilemez değildir ancak, eleştirmen de eleştirilebilmelidir. Günümüzde maalesef çoğu eleştiriler, ya alay ya da hakaret dolu.. En olgun şekliyle eleştiriler toplumsal hayatımıza yön vermekten öte, keskin ayrımlara yol açmaktadır. Eleştiri denince akla sadece yanlışları bulup ortaya çıkarmak ve onun üzerine hücum etmek gelmemelidir. O zaman doğrular görmezden gelinir veya eleştiriye uğrayanların tahammülsüzlüğü sebebiyle doğru eleştiriler de arada kaynar gider.

Bugün eleştiri hakkını imkanları sebebiyle genellikle gazeteciler ve politikacılar kullanmaktadır. Sade vatandaş eleştiri hakkını da seçim kozuyla kullanabilmektedir.

Kabul edelim ki; son 13 seçimdir, eleştirilerin hakkaniyetle yapılmaması sebebiyle ne iktidar geldikleri gibi gidebilmekte, ne de hala bu söylemlerini değiştirmeyenler haklı çıkabilmektedir.

Bir kere değer yargıları üzerinden insanlara ithamlarda bulunmak eleştiride bulunmak işe yaramamaktadır. Son yıllarda gördük ki mevcut durumu daha da kemikleştirmektedir. Eğer bir gazeteci olarak eleştiriyi politikacı gibi yapacaksak da bunun yolu siyasete girmektir. Yoksa gazete, dergi köşelerinde, TV ekranlarında hakaret hatta küfre dönüşen sözleri ‘ Her şeyi ben bilirim’ eda ve kuruntuları, egoları tatminden başka bir şey değildir. Halk ne bilir, vatandaş cahildir gibi tavırlar içinde olanların kendilerini gözden geçirmeye hatta özeleştiri yapmaya ihtiyaçları vardır.

SAYGIN USLÜP HEDEFE ULAŞIR

Eleştiri; kişinin hak ve hürriyetlerine yönelik değil, söyledikleri veya icraatlarına yönelik olursa, saygın da bir üslupla ifade edilirse önem taşır ve hedefe ulaşır. Maalesef sadece yazılarda değil, televizyon ekranlarından bile eleştiri maskesi altında hicap duyulacak kelimeler sarf edilmektedir.

Üzülerek ifade etmek gerekirse, en çok tahammülsüzlüğü eleştirmenler göstermektedir. Mangalda kül bırakmayan ama üsluplarıyla kırıcı olan bu eleştirmenler hoşgörülü olamamaktadırlar.

Oysa toplumumuzun, yaşadığımız bu dönemde, saygın eleştirilere çok ihtiyacı bulunmaktadır. Biraz dogma ve statükolardan kurtulmuş yeni dünya düzeninde kendi toplumumuzu düşünerek yerimizi doğru konumlandırabilecek, gerçek eleştirilerden hem seçilenlerin hem de atananların gereken mesajları alacağını düşünüyoruz. Zira bu toplum, kısır çekişmelerle, sadece kendini ön plana çıkarmayı tercih eden, ego sevdalı eleştirmenlerden gına geldi.

Bir kişiyi sevmeye biliriz ama sevenlerini de yok sayamayız.

www.haberhurriyeti.com / NECATİ BAHÇECİ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri