Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Ekrem Oran: ” Hep Birlikte Çeşmeyi Ayağa Kaldıracağız”

CHP Çeşme Belediye Başkan Adayı Ekrem Oran, Çeşme Turistik Otelciler Birliği(ÇEŞTOB) yöneticilerine projelerini anlattı. Oran, “Hep birlikte Çeşme’yi ayağa kaldıracağız. Çeşme ekonomisi için turizm önemliyse, turizm ayağa kalkacak” dedi.

14 Şubat 2019 Perşembe, 10:55

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir,  CHP Çeşme Belediye Başkan Adayı Ekrem Oran, CHP İlçe Başkanı Sait Kavasoğulları ve CHP yönetim kurulu üyelerini ağırladı. Yakup yaptığı konuşmada “Adaylığınızın Çeşme turizmi adına hayırlı olmasını diliyoruz. Umuyoruz ki, seçildiğinizde turizmi en ön plana alacaksınız. Çeşme turizmini en yukarılara taşıyacağınızı düşünüyoruz” dedi. Demir, turizmcilerin sorunlarını da dile getirerek, 1 Nisan’dan itibaren acil çözüm beklediklerini söyledi. Başkan adayı Ekrem Oran ise, Çeşme’nin vizyonunu turizme bağlamış bir kent olduğunu vurguladı.

Festivaller Dönemi Yeniden Açılıyor

Geçmiş yıllarda Çeşme’de Ahmet San’ın katkılarıyla düzenlenen festivalleri hatırlattı. 1984-1986 yılları arasında düzenlenen festivallerden Avrupa’ya Çeşme’den canlı yayın yapıldığını söyledi. Çeşme festivali döneminin 1991 yılına kadar devam ettiğini belirten Oran, “1992’de, Çeşme Vakfı kapatıldı ve Çeşme Festivali sona erdi. Alaçatı Ot Festivali’miz, çok güzel. Alaçatı Ot Festivali’ni bu noktalara getiren Belediye Başkanımız Muhittin Dalgıç’a teşekkür ediyoruz. Dalgıç’ın dünyaya tanıttığı Alaçatı Ot Festivali’ni daha da büyüteceğiz.  Germiyan Festivali ayağa kalktı. Germiyan Mahallemiz’deki Ekmek Festivali’ni devam ettirip, geliştireceğiz. Dalyan Aşk Festivali’nin rötuşa ihtiyacı var. Önümüzdeki dönemde bu festivaller tabi ki devam edecek. Ama en büyük festival, geçmiş yıllarda Çeşme’yi Avrupa’ya tanıtan Ahmet San ile Çeşme Festivali geliyor”dedi.

Ekrem Oran aynı zamanda, Çeşme ve Alaçatı’nın meydanlarını da düzenleyeceklerini dile getirirken, “Antik kent için sponsor bulacağız. Erythrai’nin turizmde çekim merkezi olması için çalışacağız” diye belirtti. Oran, Çeşmeköy’ü de tarih turizmine kazandıracaklarını vurguladı. Bağlararası kazısı ve arsa sahiplerinin mağduriyetleri hakında da açıklamalarda bulunan Oran, “2005 yılında, kontenjandan seçilmiş Belediye Meclis üyesiydim. Musalla Mahallesi’nde bulunan 16 Eylül Parkı’nın yanında, bir inşaat için temel kazılırken, günümüzde de kazıları devam eden ve Çeşme’nin tarihi açısından büyük önem taşıyan, tarihi şarap imalathanesi bulundu. Tabi tarihi değer ortaya çıktı, ama orada arsaları bulunan vatandaşlarımız da mağdur oldu. Mağdur olan vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek ve oradaki kazıları hızlandırarak, turizme kazandırmak zorundayız” diye kaydetti.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz