Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Ekosistem ve etik duyarlılık

Giderek artan bir nüfusun doğada kendisine daha fazla yer açmak için teknolojiden yararlanması telafisi güç durumlara neden olacaktır.

23 Ekim 2017 Pazartesi, 16:45

Doğanın kendi içerisindeki gücü ve uyumu göz önüne alındığı zaman, insanın bu kayıtsız kalması beklenemez. Bir ekosistem içerisinde dengeli bir yaşamın parçasıyız. Hiç kimse inkar edemez ki, bu ekosistem bozulursa doğanın temel yapısı da derinden etkilenir. Etik anlayış bu ekosistemin korunmasından yanadır.

Eğer yapılmazsa dediğimiz andan itibaren dünyanın bilinen düzeninin nasıl değişebileceğini görmemiz uzun zaman almayacaktır. Çok bina yapmak, doğaya beton enjekte etmek, gölleri kurutmak, denizleri doldurmak hiç de olumlu olmayan yaklaşım biçimleridir. Giderek artan bir nüfusun doğada kendisine daha fazla yer açmak için teknolojiden yararlanması telafisi güç durumlara neden olacaktır.

Ekosistemi ve ekolojik dengeyi bölmeden, yok etmeden bir yaşam kurgulamak zorundayız. Bunun da yolu akıl ve vicdanımız öne çıkaran bakış açılarını önemsemekten geçmektedir. Dünyadaki ülkelerin yöneticilerin bu bilgilerden mahrum olmadığını ama yeterince masum olmadıklarını ve danışmanları nedeniyle sıklıkla yanıltıldıklarını düşünmek yanlış değildir. Doğaya bu kadar zarar veren anlayışların temel sorunu budur. Bilim insanlarından yararlanmayan, onların fikirlerine destek vermeyen yaklaşımların doğal sonucu budur.

Giderek dünyamızın ekolojik parametrelerini kaybediyoruz. Bunların ortaya çıkardığı sorunlar ile daha fazla mücadele ederken, hem emek hem de zaman ve para kaybına uğruyoruz. Artık ülkelerin kasalarını doldurma değil, akıllarını başına alma zamanıdır. Dünyamızı kirletecek kadar zengin olamayız. Gerçek doğruyu etik çarelerde ve anlayışta bulmak zorundayız. Siyaset ve politikaların aşındırıcı etkilerinden doğayı korumak için herkesin bu tür konularda bilgisini paylaşması ve öne çıkarması gerekmektedir. Kötü son ancak bu sayede önlenebilecektir.

www.haberhurriyeti.com / Çağatay ÜSTÜN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz