Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

Ekonomide gerçekler ve hayaller…

Ekonomide kanamayı nasıl durduracaksınız? diyen tek bir muhalif ses çıkmıyor…

23 Mart 2019 Cumartesi, 13:41

Uluslararası finans kuruluşları, iki yıl önce Türkiye’deki ekonomik krizle ilgili uyarıları yaparken, iktidarı elinde bulunduran güç veya güçlerin çok acele önlem almalarını tavsiye etmişti aylarca.

Seçim kazanma şehvetine esir olan iktidar ise “Yapısal reformlar yakındaaaa” diyerek ekonomik önlemleri ve yapısal reformları ertelemiş, aksine Merkez Bankası yönetimini suçlamıştı.

Geçen yılın Ağustos’unda lastik patladı.

Nedeni açık: Gerek Para politikası ve gerekse mali disiplin tarafında yanlışlıklar yapılmıştı, zamanında önlemler alınmamış, Merkez Bankası tehdit altında kaldığı için faizleri yükseltip enflasyonu frenleyememişti. Olan oldu bir gecede fakirleştik.

Peki dün yani 22 Mart günü ne oldu?

Biraz geriye gidelim, iki-üç gün geriye.

Memleketi Trabzon’da konuşan Hazine ve Maliye Bakanı damat Albayrak bey bakın neler söylemişti gözümüzün içine baka baka:

“Dolar artacak ekonomik kötüye gidiyor diyen 2 kesim var. Birincisi malum siyasi motivasyonla karalama, iletişim ve algıyla kötücül bir söylemle seçime giderken manipüle etmeye çalışan bir kesim, bunu biliyoruz. İkincisi ise ağustos, eylül, ekim aylarında 6-7 liradan döviz ve altın alıp, altın ve dolar yükselince pahalıya satarız diyenler. Sonra ne oldu? Dolar düştü 5 liraya. Şimdi bunlar kara kara düşünüyor. Bir kriz çıksa da, füzeler yağsa da dolar yükselse de biz satsak da kar etsek. Çok beklersiniz. Seçimden sonra daha da çok beklersiniz.”

Dün evrende yine bir sarsıntı oldu.

1967 Savaşından bu yana İsral’in işgali altındaki Golan Tepeleri konusunda bir tweet atan ABD’nin “serseri mayını”Trump’ın “Golan’ın resmen İsrail’in olacağı” yolundaki sözleri dünyada büyük yankı yarattı. Dünyadaki dengeler birden altüst oldu.

Türkiye’de asrın lideri bu işe karışınca olan oldu ve ekonomimiz yine bir anda alt üst hale geldi.

Hazine ve Ticaret Bakanı damat bey ise tam da bu sıralarda, yandaş bir TV kanalında “çocuklara masallar” programındaydı, doların tepe yaptığı anlarda. Ve karşısında cami ibriği gibi dizilmiş yalaka muhabirlerin “yumuşak yumuşak” sorularına verdiği yanıtta, ülke ekonomisini cennete (!) çeviriyordu.

Damat bey hazretleri, “Seçimden sonra yapısal reformları” hayata geçireceklerini, enflasyonun tek haneye ineceğini, ülkenin güllük gülistanlık hale geleceğini” müjdeliyordu.

Bir başka TV kanalı ise doların yüzde 5 oranında arttığını, Merkez Bankası’nın faizleri indirmeyi bırakın, arttırması yolunda sinyaller verdiğini ve ekonominin iyice dibe vuracağını açıklayan görüşlere yer veriyordu.

Ekonomi kanalında Türkiye için eğer hemen önlemler alınmazsa ülkedeki durumun daha da kötüye gideceği  ekonomi uzmanlarınca dile getiriliyor, Dolar ve Avro aynı anda yükseliyor, TL ise dibe vururken, yandaş ibrikler kanalında ise damat Albayrak bey bu gelişmeleri “Spekülasyon” olarak yorumlamaktan geri kalmıyordu.

Hatta “dış güçlerin” müdahalesine bağlıyordu.

Ülke dibe doğru yol alıyor, damat bey ise ekonomik olarak TL’nin değerlendiğini ve arşı aleme çıktığımızın müjdesini veriyordu üstelik yüzümüze baka baka…

Oysa tablo daha önce de apaçık ortadaydı.

İki yıldır “geliyorum” diyen krizle ilgili tek bir reform yapmayan ve seçim üstüne seçim geçiren ülkemde, krize davetiye çıkaranlar belliydi ama nedense “Yapısal reformları neden anında yapmıyorsunuz?” diyen Allahın tek kulu yoktu ortalarda.

Hatta “Ne yapacaksınız da bu kanamayı durduracaksınız?”diyen tek bir muhalif ses çıkmıyordu nedense.

23 Mart sabahı uyananlar, yaklaşık yüzde 6 oranında değer kazanan dolar karşısında ne düşünüyorlardır acaba?

Damat beyin “enflasyon Eylül’de tek haneye düşecek” masalına mı inanıyorlardır, yoksa patates-soğan kuyruklarına yenilerinin ekleneceğine mi düşünmek zorunda kalıyorlardır?

www.haberhurriyeti.com / Sezai Bayar

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri