EKONOMİDE ACITAN ABD TARİFESİ

16 Ağustos 2018 Perşembe, 22:01

Amerikan ekonomisinde tarifeler acıtsa bile Amerikan ekonomisi gerçekten büyüktür. Neden derseniz ekonomisi her daim kendi sınırları içinde karşılığını bulmaktadır. Gerçek şudur ki Amerikan ekonomisinde bireysel şirketlerin ve endüstrilerinin yaşadıkları zorluklar ne olursa olsun Amerikan ekonomisinin belini bükecek kuvvette olması söz konusu bile değildir. İthal çelik gümrük vergileri yüzünden Harley Davidson gibi bazı üretim şirketleri tarifelere misilleme olsun diye üretim tesislerini Avrupa’ya taşımayı planlasalar bile genele baktığımızda ticaret savaşlarının acıya sebep olup olmayacağını zaman gösterecek.

Ticaret savaşlarının en önemli etkisi ‘’FİYATLARDIR’’.  Etkilenen ürünlerin HAM MADDE ve SANAYİ ÜRÜNLERİNDEN oluşması daha dikkat çekicidir. Amerikalı tüketiciler için artmakta olan fiyatların sonuçlarını enflasyon rakamları açıklandığında göreceğiz. Lakin bir çok şirket ithal metallere uygulanan gümrük vergileri sebebiyle daha yüksek ÇELİK  ve ALÜMİNYUM FİYATLARI bildirdi. Bunları en net vadeli işlem piyasalarında görmekteyiz. Örneğin; sıcak haddelenmiş rulo çelik için şu anki fiyat ton başına 916 Dolar. Vadeli işlem fiyatları 2019 Aralık’a kadar 759 Dolara düşecek. Bu şu demek oluyor daha yüksek fiyatların geçici olduğunu gözler önüne sermektedir.

Peki ya tarım ürünleri ve SOYA FASULYESİ için durum nedir?

Ticaret savaşlarının gerilimi arttırması sonucu SOYA FASULYESİNİN fiyatı sert bir şekilde düşüş gösterdi. Fakat vadeli işlemler piyasası der ki 2020 yılının başlarında 8,48 Dolar seviyelerinden başlayacak soya fasulyesinin piyasası 9,04 Dolar seviyesine yükseleceğini işaret ediyor.

Hal böyle olunca çelik ithalatında uygulamaya konulan gümrük tarifelerinin Amerikan sanayisini koruma üzerine tasarlandığını ve gelecek zaman diliminde Amerika’ daki çelik üreticilerinin büyük ölçüde yurt içi rekabeti ile karşı karşıya kalacakları kaçınılmazdır.

 SONBAHARDA ALTIN VE BORSA RÜZGARI ESECEK

Ekonomi piyasasının hareketlendiğini Eylül ayının ikinci yarısından itibaren iyi gözlemlememiz ve analiz etmemiz gerekmektedir. Para piyasalarının göz bebeği ALTIN kendisini baş köşeye oturtacak.  Gelenekçi olan ALTINCILAR  için bu sonbahar kazanç getirecek.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO