Son Dakika
19 Temmuz 2019 Cuma

”EĞER ADALET YOKSA, DEVLET YOKTUR.”

Poliscanlar için üç örnek

24 Ocak 2019 Perşembe, 18:10

Adalet ve devlet üzerine üç örnek vermek istiyorum yazımda.

  1. ve en acı örnek,

Buket Keleş. 28 yaşındaydı Buket. İzmir’in Gaziemir ilçesinde göreve giderken, uyuşturucu bağımlısı bir yaratık arabasıyla çarptı Buket’e. 8 gün dayanabildi Buket’in narin vücudu aldığı yaralara. Şehit düştü, hepimizin yüreğinde kor ateş, cennet’e melek oldu.

Peki Buket Keleş’i şehit eden, yakalandığında kanında uyuşturucu bulunan insan kılıklı yaratığa ne oldu biliyor musunuz?

1 ay cezaevinde kaldı Buket’in katili. Sonra hakkında çıkan tutuklama kararına avukatı aracılığı ile itirazda bulundu.

İtiraz 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından değerlendirildi. 1 ay tutuklu bulunan yaratığın suç vasfının değişme ihtimalinin olmadığı değerlendirilerek, tutuklulukta geçirdiği süre ve alabileceği ceza miktarını da göz önünde bulunduran mahkeme, tutuksuz yargılanması için cezaevinden tahliyesine karar verdi katilin. Buket’i hep 28 yaşda kalmaya mahkum eden katili, adalet mahkum edemedi.

Evet yanlış okumadınız, Buket’in 40’ı çıkmadan cani katili tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi.

  1. örnek,

Bir yanda 41 yaşında sicili tertemiz bir poliscan. Devletin polisi. Devletin kolluk kuvvetinin bir parçası. Diğer yanda 27 yaşında 3 ayrı suçtan tutuklanıp cezaevi aracına konmuş bir suçlu. Bu suçlu, bir fırsatını bulup, cezaevi aracından kaçmaya kalkar, poliscan ”dur” ihtarı ardından ateş eder ve suçluyu vurur. Sonra ne olur biliyor musunuz, kaçan suçluyu vurdu diye polis cezaevine konur.

Suçlu kaçsa yine polis suçlu olurdu, vurdu yine polis suçlu oldu.

Yani düz mantık yaparsak, polis her durumda suçlu oluyor gibi bir durum çıkıyor ortaya.

  1. örnek,

Yine yeniden ek gösterge 3600. Hani şu her seçim öncesi polise söz verilen, ama sonrasında polis hariç her türlü kamu personeline verilen 3600 ek gösterge. Sahi ne oldu verdiğiniz sözler?

Yazımı, belki adaletin ne olduğunu hatırlayanlar çıkabilir umuduyla Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın adalet ile ilgili sözleriyle bitirmek istiyorum.

”Adalete özlem varsa, orada zulüm vardır”

”Ülkede halk adalet çığlığı atar hale gelmişse, yargı sisteminde sorun var demektir”

”Zalimi üzerine düşen görevi yapmayan’ olarak tarif eden Hz. Mevlana’nın anlayışında adalet dağıtmayan savcı ve hakim de zalimler sınıfına giriyor. Devleti yönetenlerin yaptığı adaletsizlik hukuk yoluyla telafi edilirken yargının sebep olduğu adaletsizliğin telafisi yoktur.”

”Adaleti kaybettiğimizde her şeyimizi kaybedeceğimizi bilmek zorundayız.”

CAN GAZİLERİMİ YÜREK YANGINIM ŞEHİTLERİMİ SEVGİ, SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN KOZANOĞLU BİÇKİN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz