Son Dakika
26 Ağustos 2019 Pazartesi
”

Ege, Dünya klasmanında

22 Nisan 2013 Pazartesi, 07:47

Matematik ve Bilgisayar Bilimi Alanında dünya sıralamasında 10’ncu olan Ege Üniversitesini, 20’nci sırada Gazi, 278’nci sırada ODTÜ, 363’de Hacettepe 437’nci sırada Ankara Üniversitesi izliyor.

www.haberhurriyeti.com / EĞİTİM

Türkiye’de yapılan çeşitli değerlendirmelerde üst sıradan inmeyen Ege Üniversitesi, Hollanda’nın Leiden Üniversitesi’nce yapılan “Dünyanın en iyi 500 Üniversitesi” sıralamasında  da bu listeye giren 6 Türk Üniversitesi arasında bulunması büyük sevinç yarattı. 6 Türk Üniversitesi içinde kriterlerin ikisinde ülke ikincisi, ikisinde ülke üçüncüsü ve birinde ülke altıncısı olan Ege Üniversitesi “Doğal Bilimler ve Mühendislik alanlarında ülke birincisi. Matematik ve  Bilgisayar Bilimlerinde Dünya onunculuğuna kadar yükselebilen tek Türk Üniversitesi . Ege Üniversitesi 20’nci sırada  Gazi, 278’nci sırada ODTÜ, 363’de Hacettepe, 437’nci sırada Ankara Üniversitesi izliyor.

REKTÖR PROF. DR.YILMAZ MUTLU

Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz dünya çapında yapılan değerlendirmenin sonuçlarından çok memnun olduğunu ifade ederek, “Temel 5 alan içinde dünyada 10’uncu sıraya kadar yükselebilen tek üniversitenin Ege Üniversitesi olması mutluluğumuzu bir kat daha arttırdı.

Hedefimiz bütün alanlarda dünyanın 100 üniversitesi arasına girmekti. Bir dalda hedefimizi de aşarak 10’uncu olduk. Şimdi sıra diğer alanlarda. Tüm arkadaşlarımın çabalarını ve başarılarını kutluyorum.
Leiden Üniversitesi’nin değerlendirmelerine göre dünyanın en iyi 500 Üniversitesi arasında Ege, ODTÜ, Gazi, Hacettepe, İstanbul ve Ankara Üniversiteleri var. Arzumuz bu sayının da artması, ilk 500’de daha çok Türk Üniversitesi olması” diyor.

EGE ÜNİVERSİTESİ’NİN DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE DURUMU

Ege Üniversitesi Leiden Üniversitesi’nin değerlendirmelerine göre Matematik ve Bilgisayar Bilimlerinde Dünya 10’uncusu; Doğal Bilimler ve Mühendislikte 322, Sosyal ve Beşeri Bilimlerde 385, Yaşam ve yer Bilimlerinde 473, Biyomedikal ve Sağlık Bilimlerinde 484’üncü sırada.

Türk Üniversiteleri arasında “ Matematik ve Bilgisayar” alanında Ege Ünivesitesi Türkiye birincisi. Bu alanda Gazi Üniversitesi ikinci, ODTÜ üçüncü, Hacettepe dördüncü, Ankara Üniversitesi beşinci sırada.

Dünyada en çok atıf alan üniversitelerin Türkiye sıralamasında ODTÜ bir, Ege iki, Gazi üç, Hacettepe dört, İstanbul beş, Ankara Üniversitesi altıncı sırada.

Yayın başına düşen ortalama atıf sayısında ODTÜ birinci sırada. ODTÜ’yü Hacettepe, Ege, İstanbul, Gazi ve Ankara Üniversiteleri izliyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz