Son Dakika
18 Temmuz 2019 Perşembe

e-okuma’ya +KDV yağdı

Dijital kitap-dergi-gazetenin yanında e-Reklam için de ödenen ücretin yüzde 15 oranında vergi kesilecek.

19 Aralık 2018 Çarşamba, 13:40
Dijital kitap-dergi-gazetenin yanında e-Reklam için de ödenen ücretin yüzde 15 oranında vergi kesilecek.

Elektronik ortamda satışa sunulan e-gazete ve e-kitapta KDV yüzde 1’den yüzde 18’e, e-dergide ise yüzde 8’den yüzde 18’e yükseltildi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan karar 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girecek. Vergi oranlarındaki değişikliğe ilişkin karar, KDV kanununun 28. maddesinin cumhurbaşkanına verdiği yetki doğrultusunda alındı.

Kararda, “Gazete ve dergiler (21/6/1927 tarihli ve 1117 sayılı Kanun hükümlerine göre poşetlenerek satılanların tesliminde bu Kararın 1 inci maddesinin (a) bendinde öngörülen vergi oranı uygulanır.)” dendi. Söz konusu (a) bendindeyse “Ekli listelerde yer alanlar hariç olmak üzere, vergiye tabi işlemler için, yüzde 18” denildi.

İNTERNETTE REKLAMA DA VERGİ

Bir diğer Cumhurbaşkanlığı kararı ise, internet medyasına yönelik. İnternette yayımlanacak olan reklamlardan da vergi alınacak. Reklam için ödenen ücretin yüzde 15 oranında vergi kesilecek. Resmi Gazete’de konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

“İnternet ortamında verilen reklam hizmetlerine ilişkin olarak, bu hizmeti verenlere veya internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere yapılan ödemeler üzerinden :%15.

İnternet ortamında verilen reklam hizmetleri vergi kesintisi kapsamına alınmış olup bu hizmetlere ilişkin olarak hizmeti verenlere veya internet ortamında reklam hizmeti verilmesine aracılık edenlere yapılan ödemelerden, ödeme yapılan kişilerin mükellef olup olmamasına bakılmaksızın vergi kesintisi yapılır.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz