Son Dakika
21 Temmuz 2019 Pazar

DOSTLUK METRAJI

“Beni sevmeyeni de severim ama beni anlamayanı sevmem” demiş Özdemir Asaf.

08 Haziran 2018 Cuma, 00:12

Dostluklarınızın ölçüsünü alır mısınız ara sıra?
Bu ne çirkin al gönül ver gönül ilişki düşüncesi diye bakmayın! Bazen sevdiğimiz insanlara maddi manevi teslimiyetimiz kişisel farkındalığımızın önüne geçer zamanla.
’Beni sevmeyeni de severim ama beni anlamayanı sevmem’’ demiş Özdemir Asaf.
Artık karşımızdaki kişi bizi anlıyor ya da anlamaya çalışıyorsa bizim için o kişi artık, arkadaşlık daha da ötesi dostluk mertebesini almaya hak kazanır. Ve sonraları o kişi bizi yalnız hissettirmeyen kahramanımız olur ve ondan hiçbir kötülük, fesatlık, dedikodu beklemez o kişiye sıkı sıkı bağlanılır. Bütün sırlar hisler anlatılır. Artık gözümüze perde iner ve kahraman dostumuza hiçbir şey konduramayız. Zamanla iş dünyası, egolar, maddiyat, koşullar ve bunun gibi daha bir çok nedenle kahraman dostumuzla anlam veremediğimiz bir duvar örülmeye başlar. Duvarı ören ve hırslarınıza yenik düşen siz olmadığınız için o duvardan haberiniz olmaz soru işaretleriniz olur ama dedim ya konduramazsınız..
Sonra bir gün kafanız o görünmeyen duvara çarptığında, derin bir sessizlik ve derin bir yalnızlık duygusu olur. “Tanrım ne aptalmışım nasıl da kandırıldım yıllarca nasılda yalnızmışım” durumları gibi..
Siz tüm iyi niyetinizle davranın onlar (dost sandıklarınız) katırcı beygiri gibi sizi döndürüp dursunlar ellerinde.. Siz hiç mi yaşamadınız. Bu yüzden yeni gelen insanlara her türlü önleminizi almadınız mı?
Ya da yediğiniz kazıklardan dolayı arada bir durup ölçü almadınız mı?
Sevdiğim bir müzik gurubunun şarkı sözü vardı, anlamazdım küçükken. “biz büyüdük ve kirlendi dünya..’’ Keşke hiç anlamasaydım..
Eskiden olduğu gibi vıcık vıcık ilişkilerimizden çok, galiba ihtiyacımız olduğunda bizi anlayan, empati kurabilen, iki kelimeyle uhunetimizi dağıtıp o an egolarımızdan soyunup, birlikte birkaç saatimizi geçirdiğimiz insanlar oluyor artık dostlarımız. Konuşmak, eğlenmenin ötesinde varlığınla, huzur ve güven veren insanlar. Hakkında her şeyi bilmek veya hakkımızda her şeyi bildirmek zorunda kalmadığımız insanlar.
Hem çocukluğunuzdan beri tanıyıp, … kılların ağarmasına, yılların şahitliğine gerek duymadan, ki o tip ilişkilerde (bakınız geçmişinize) bir çok kazık yeseniz bile duygusal yönünüzün inkar ettiği şahsiyetler vardır geçmişinizde. Bu şahsiyetler içlerinde biriktirdikleri kıskançlık, eziklik ve fesatlıkları hiç beklemediğiniz bir anda mimarisi oldukça kalın bir kazığa oturtmuşlardır sizi..
Zaman zaman benim bir anımı yakalayan ve bir anlık da olsa beni anlayan, gıcık olduğum hatta ön yargıyla yaklaştığım kişiliklerle bile dostluk kurmuşumdur. O an bile olsa anladıkları için, yargılamadıkları için .
Ve belki de o insanlar ne geçmişte ne de geleceğe ait oldukları için. Yalnızca anda kalıp kirlenmedikleri için..

www.haberhurriyeti.com / GAMZE GÜREL

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz