Son Dakika
10 Ekim 2018 Çarşamba

Domino etkisi; suya yüzde 10 zam

İzmir’in 2018 tarifesi ile 1 yıl içindeki artışın % 25 olduğu öne sürüldü.

28 Kasım 2017 Salı, 16:04

DOMİNO ETKİSİ NEDİR?

 (Birbirine dayalı durumdaki domino taşlarının birinin devrilmesiyle ötekilerin de devrilmesi biçimindeki olaya benzetilerek) birbirine bağlı kimi işlerin birinin aksamasıyla ötekilerin de etkilenmesi olayı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 2 milyar 176 milyon 209 bin TL’lik 2018 bütçesinin yüzde 35’ini yatırımlara ayırdı.  2018 Mali Yılı Bütçe Tasarısı’nın görüşüldüğü İZSU Genel Kurulu’nda, Ocak ayından geçerli olacak yeni su tarifesi de onaylandı. İzmir’de 0-20 metreküp arasındaki suyun metreküp fiyatı 4.58 TL, 20 metreküp üzerindeki suyun metreküp fiyatı ise 10.21 TL oldu.

İZSU Genel Kurulu’nun kasım ayı ikinci oturumunda, Plan ve Bütçe Komisyonu ve Tüketiciyi Koruma Komisyonu’nda oy çokluğu ile kabul edilen su zammı görüşüldü. Yapılan oylamada, 1 Ocak’tan itibaren suyun metreküp fiyatına yüzde 10 zam yapılmasına karar verildi.

Alınan kararla konut abonelerinde 0-20 metreküp arası suyun metreküp fiyatı 4,16 liradan 4,58 liraya yükselirken, 21 metreküp ve üzeri için uygulanan fiyat 9,28 liradan 10.21 liraya çıktı. Konut dışı kademesiz tarife 9,57 liradan 10,53 liraya, resmi daire kademesiz tarife ise 9,11 liradan 10,02 liraya yükseldi.

İzmir’de 2018’den geçerli olacak yeni fiyat tarifesine göre 20 metreküp suyun fiyatı 91,60 TL olurken, bu rakam  İstanbul’da 107,70 TL, Ankara’da ise 117,40 TL oldu. Konut dışı tarifeler dikkate alındığında ise 20 metreküp suyun bedelinin İzmir’de 210,60 TL, İstanbul’da 215,40 TL, Ankara’da 299 TL olduğu açıklandı.

MUHALEFET REDDETTİ

AK Parti Grubu su zammına ret oyu verirken, yüzde 10’luk zammı eleştiren AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, “2017 yılı ocak ve temmuz aylarında yaptığınız zamlar ve bu son yaptığınız zamla birlikte İzmir’de son bir yıl içinde suya toplamda yüzde 25 oranında zam yapılıyor” dedi.

Elindeki gazete kupürlerine gösteren Doğan, 24 yıl önce elinde bidon ile tankerler önünde su bekleyen İzmirlilerin, yapılmayan su ve kanal hizmetlerinden dolayı hala tankerler önünde su beklediğine işaret etti.

Doğan, her yıl hazırlanan bütçelere rağmen İZSU yatırımlarının bir türlü tamamlanamadığını, kurumunun İzmir halkına hizmet vermediğini öne sürerek, şunları söyledi:

“Geçen sene 3,60 liradan sattığınız suyu 4,58 liraya satacaksınız. Neredeyse 1 liraya yakın bir zam söz konusu olacak. İstanbul’da dönem başı ile sonu arasında yüzde 10’luk su zammı varken, İzmir’de yüzde 25’lik bir su zammı var. Balıkesir suya yüzde 25 indirim yaptı. İstanbul daha sonra suya yüzde 5 indirim yaptı. Bursa yüzde 10 indirim yaptı. Ankara’da, Manisa’da ve Eskişehir’de suya zam yok. Çanakkale’de suya 5 yıldır zam yok. İzmir sadece zamda değil, su kaçakları konusunda şampiyonluğa oynuyor.”

“Su akıyor İZSU bakıyor” diyen Doğan, Çiğli’deki atıksu arıtma tesisinin kapasitesini günde 216 bin metreküp artıracak 4. faz inşaatının tamamlandıktan sonra suya zam yapılmasını önerdi.

”Büyük şehirlerde en ucuz su İzmir’de”

İZSU Genel Kurulu’nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, muhalefet grubunun fiyat politikası konusundaki eleştirilerini yanıtlayarak diğer kentlerle kıyaslama yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sisteme “arıtma yapmadan temiz su vermediğini” hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Merkezi bitirdik, şimdi köylerde paket arıtma yapmaya başladık. İzmir Büyükşehir Belediyesi kişi başına 69 litre atıksu arıtıyor, İstanbul Belediyesi 34 litre, Ankara Belediyesi ise sadece 6 litre.. Gerisini artık siz değerlendirirsiniz” şeklinde konuştu. Başkan Aziz Kocaoğlu, İstanbul’un her ay enflasyona göre zam yaptığını da hatırlattı.

İZSU 2018’de neler yapılacak?
 • 1000 kilometre uzunluğunda içme suyu şebeke ve iletim hattı yapılacak.
 • 90 kilometre uzunluğunda branşman hattı yenilenecek.
 • 245 kilometre içme suyu şebekesi yenilenecek.
 • 120 kilometre uzunluğunda yeni kanalizasyon hattı yapılacak.
 • 20 kilometre uzunluğunda dere ıslahı ve korkuluk yapılacak.
 • 40 kilometre uzunluğunda yağmur suyu projeleri tamamlanacak.
 • 1635 kilometrelik kanal hattı temizlenecek.
 • 100 kilometre uzunluğunda yağmur suyu ızgarası yapılacak.
 • 167 kilometre uzunluğunda kanal hattı bakım, onarım ve yenilenmesi yapılacak.
 • Derelerdeki temizliklerde 350 bin ton malzeme çıkarılacak ve 600 kilometre bakım ve temizlik yapılacak.
 • 20 kilometre kısa metrajlı kanalizasyon hatlarının imalatı yapılacak.
 • 100 kilometre yağmur suyu şebeke ve toparlayıcı hatlar yapılacak.
 • 50 bin adet mevcut yağmur ızgaraların bağlantı kollarının temizliği gerçekleştirilecek.
 • 90 kilometre branşman yenilemesi ve 245 kilometre içme suyu şebekesi yenileme çalışması yapılacak.
 • Dikili, Yeni Şakran, Selçuk, Kiraz, Beydağ ve Kemalpaşa Halilbeyli atık su arıtma tesislerinin yapımı için çalışmalar sürdürülecek.
 • Halkapınar Su Fabrikası’na Genel Müdürlük hizmet binası için yapılacak.
 • İzmir Körfezi su kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar sürdürülecek. Yüzülebilir Körfez hedefiyle tarama çalışmaları yapılacak.
 • İçme suyu arıtma tesisi projelerine devam edilecek.
 • Bostanlı Barajı İnşaatı’na başlanacak.
 • Menemen Arsenik Arıtma Tesisi imalatı yapılacak.
 • Mordoğan İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi imalatının yüzde 19’u, Çnadarlı Göleti Paket Arıtma Tesisi imalatının yüzde 14’ü, Foça, Yeni Foça ve Musabey Kuyuları Arıtma Tesisi imalatlarının yüzde 40’ı tamamlanacak.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO