Son Dakika
17 Kasım 2018 Cumartesi

DOLAR FAİZ KISKACINDA STAGFLASYON RİSKİ

11 Eylül 2018 Salı, 10:18

Türkiye gibi yüksek dış finansman ihtiyacı olan ekonomilerde yabancı paraların yerli para ile olan ilişkisine göz atacak olursak riskler yüksekse faizlerin yüksek tutulması gereği ortaya çıkıyor. Neden mi? Eğer bu tarz bir ekonomide örneğin cari açık yüksek, dış finansman ihtiyacı yüksek, siyasi belirsizlikler ve mali disiplinde problemler söz konusu ise yabancı parayı çekebilmek için faizlerin yüksek tutulması gereği kaçınılmazdır. Aksi durumda dış finansman girişi azalır ve kurlar yükselir. Kurlar yükselince riskler de yükselir. Dış finansman kaynaklarının gelmesi azalacağı gibi içeridekiler de dışarı çıkmaya başlar. En nihayetinde kurların yükselmesi de enflasyonun yükselmesine yol açar. Enflasyonun oluştuğu noktada paranın dış değeri düşer. Ya da paranın dış değeri düşmüşse enflasyona yol açar.

Bu durumda tek çözüm FAİZİ YÜKSELTMEK ve kuvvetli dış finansman ihtiyacıdır.

Hal böyle olunca yabancı kaynaklar tekrar içeri çekilerek ve kurlar düşürülerek enflasyon da denetim altına alınabilir.

TÜRKİYE’NİN DURUMU

Türkiye ekonomisi 2002-2013 yılları arası nominal faizlerin düşme eğilimi göstermesine rağmen TÜRK LİRASININ değerli kalabildiğine hepimiz şahit olduğumuz bir dönemdi. 2013 yılından sonra Türkiye ekonomisi üç defa STAGFLASYONİST bir krizin eşiğinden teğet döndü. Bu dönemlerde ilk ikisini aştık aşmasına ama şimdi üçüncüye doğru ilerlerken yeni strateji ne olacak?

DÖVİZ KRİZİNİN FATURASI

2013’den bu yana, ekonomik büyümeye zarar vereceği düşüncesiyle FAİZ ARTIŞI yapmayı ertelemenin faturasını 2014, 2017 ve 2018 ‘ de üç defa faiz artışı yapılarak ödedik. Faiz artışının gecikmesi demek döviz krizinin eşiğine gelinmesi demektir. Döviz krizi demek aynı zamanda bir bankacılık krizi anlamına gelmektedir. Özel sektörün döviz borcunu çevirirken karşılaştığı sorunlar yüzünden bunun bankacılık sistemine yansıması döviz krizinin en büyük göstergesidir diyebiliriz. Mayıs 2018′ in ikinci yarısında bir döviz krizinin eşiğinden dönüldü dönülmesine lakin bu sefer şirketlerin ciddi anlamda zora düşmesini engelleyemedi. Döviz şoku sebebiyle sallantıda olan şirketlerin bankacılık sistemi üzerine yıkılıp yıkılmayacağı gerçeği ekonomimizi en acıtan taraf olur mu zaman gösterecek.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO